نور معرفت

برگزاری وبینار در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی در ایتالیا

برگزاری وبینار در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی در ایتالیا

نور معرفت: رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در آستانه ماه مبارک رمضان، وبینار «در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی» را با مشارکت مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی شهر رُم برگزار کرد.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این وبینار با حضور خانم هانیه ترکیان، اسلام شناس و سخنرانی جوزپه مهدی آیِلّو، مدیر مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی شهر رُم، حجت الاسلام ابوالفضل امامی، مدیر دپارتمان مطالعات اسلامی مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی شهر رُم، پائولو جعفر رادا، مدیر دپارتمان مطالعات تاریخی مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی، جانلوکا مارلِتّا، مقاله نویس و تحلیلگر و لورنزو ماریا پاچینی، روزنامه نگار و نویسنده انجام شد.
جانلوکا مارلِتّا با ارائه گزارشی اجمالی از تصویر منجی در فرهنگ ها و ادیان مختلف، این تصویر در آیین یهود، مسیحیت و اسلام شیعی را به تفصیل ترسیم و با تشریح ساختار حضور اولیه، غیبت و ظهور آخرالزمانی منجی در ادیان توحیدی، به روایت ها درباب ظهور آخرالزمانی منجی در اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک اشاره نمود.
وی همچنین، دیگر شباهت های ساختاری تشیع و مسیحیت کاتولیک در این خصوص و با مقایسه آن با آخرالزمان و منجی در آیین هندو و زرتشتی، آخرالزمان و انتظار منجی در مسیحیت کاتولیک و اسلام شیعی را فعال ارزیابی کرد و اخلاق انتظار و سنت مبارزه جهت فراهم سازی زمینه ظهور آخرالزمانی منجی در مسیحیت کاتولیک را تشریح نمود.
سخنران بعدی این وبینار، جوزپه مهدی آیِلّو بود که بعد از پخش ویدیویی فارسی زبان با زیرنویس ایتالیایی با موضوع فرهنگ انتظار در تشیع، اخلاق انتظار در اسلام شیعی را تشریح و آمادگی منتظران را شرط ظهور منجی(عج) معرفی و انتظار منجی(عج) در مذهب تشیع را انتظاری فعال ارزیابی و فعالیت و مبارزه جهت زدودن ظلم را اخلاق انتظار در اسلام شیعی معرفی نمود.
در ادامه، پائولو جعفر رادا به تشریح ساختار تشیع و تفاوت های آن با اسلام اهل سنت و جایگاه و مفهوم امام در اسلام شیعی پرداخت و بعد از معرفی تشیع اثنی عشری، جایگاه امام مهدی(عج) بعنوان منجی و منطق ظهور اولیه، غیبت صغری و کبری و ظهور آخرالزمانی امام زمان(عج)، برمبنای اعتقادات شیعه را تشریح نمود.
سخنران بعدی این وبینار، لورنزو ماریا پاچینی بود که به تشریح جایگاه مبارزه برای زمینه سازی ظهور منجی در سنت روایی مسیحیت کاتولیک و مفهوم صلح درونی و بیرونی در این متون پرداخت.
سخنران پایانی این جلسه، حجت الاسلام امامی با نقد لطمه شناختی جریان جهانی سازی، تحریفات رسانه های وابسته به این جریان، و نقض حقوق بشر در یمن، عراق و... در سایه این تحریفات، هدف نهایی این روندِ جهانی سازیِ شرارت را، ستاندن امید و باور به خدا از انسان ها و هدف جمهوری اسلامی ایران در منطقه را حفظ این امید معرفی نمود.
منبع:

1400/01/25
21:52:33
5.0 / 5
866
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد