نور معرفت
یازدهم فروردین در حراج لندن به فروش می رسد؛

درخواست كمك برای پیشگیری از فروش اوراق كهن قرآنی ایرانی

درخواست كمك برای پیشگیری از فروش اوراق كهن قرآنی ایرانی

به گزارش نور معرفت یازدهم فروردین سال جاری یک برگ از ورق های قرآن کهن ایرانی در حراج لندن به فروش می رسد که اگر بتوان اثبات کرد آن اثر متعلق یا موقوفه مکانی دیگر بوده است، میتوان جلوی فروش آنرا گرفت.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، در تاریخ یازدهم فروردین ماه (۳۱ مارس ۲۰۲۱)، دو برگ از قرآنی کهن در حراج ساتبیز لندن، با قیمت احتمالی درخلال ۴۰ تا ۶۰ هزار پوند فروخته شود.
این قرآن ۳۰ پاره در اصل به خط کوفی ایرانی در خراسان قرن پنجم کتابت شده، و در زمان وقف بر حرم رضوی در شعبان سال ۵۴۰ هجری، در مالکیت یکی از علمای نیشابور به نام شیخ علی بن حسین مشرف نیشابوری بوده است.
تمامی ۳۰ جز این قرآن یک جا بر حرم امام رضا ضد السلام وقف شده و وقف نامه‌ی آنرا یکی از عالمان شیعه به نام علی بن محمد بن ابی الحسن بن عبدالصمد التمیمی از عالمان شیعه‌ی سبزوار و نیشابور به خط خود کتابت کرده است. در این خصوص در مقاله‌ی «سبزواری، علی»، نوشته‌ی، سیدمحمد عمادی حائری در دانشنامه‌ی جهان اسلام، ج ۲۲، ص ۷۲۶۷۲۹ به صورت متقن آمده است.
از ۳۰ پاره‌ی این قرآن، یازده جز حالا در کتابخانه‌ی آستان قدس باقی مانده، و پاره ها و اجزای دیگر چند دهه پیش از این مجموعه جدا شده که یک جزءاش در کتابخانه چستربیتی، دو برگ در موزه هنر هاروارد، یک برگ در موزه هنر بوستون، و یک برگ آن به کتابخانه کنگره آمریکا راه یافته است.


نمونه ای از قرآن شریف نیشابوری، وقف سال ۵۴۰ هجری بر حرم رضوی، حالا در کتابخانه آستان قدس رضوی، جزوه ش ۳۲۰۲

وقتی اثری در حراج های لندن برای فروش عرضه می شود، در صورتیکه بتوان اثبات کرد آن اثر متعلق یا موقوفه مکانی دیگر بوده است، میتوان جلوی فروش اثر را گرفت.
چند سال پیش الازهر توانست به همین روش از فروش یک قرآن مملوکی در حراج لندن جلوگیری کند. حالا دو برگ از آغاز جز ششم این قرآن، مقرر است بعنوان کالای شماره ۴ در حراج ۳۱ مارس ۲۰۲۱ ساتبیز لندن با قیمتی نزدیک به ۶۰ هزار پوند به فروش رسد.
جالب توجه آنکه یکی از این برگه ها حاوی نیمی از یادداشت واقف است که نیم دیگر آن در صفحه مقابل قرار داشته و الان در نسخه شماره ۱۲۶۶۲ در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
به گفته مرتضی کریمی نیا پژوهشگر و نسخه شناس آثار قرآنی علل برای اثبات این تعلق را بسیار فراوان دانسته و اضافه کرد: همچون متن وقف نامه که عیناً با یک دستخط بر ابتدای تمام ۱۱ جز باقی مانده در آستان قدس مکتوب است.
وی همینطور خاطرنشان کرد خروج اغلب این برگه ها، ده ها سال می گذرد. برگه های موجود در چستربیتی، موزه هنر بوستون و کتابخانه چستربیتی در میانه قرن بیستم وارد آن مراکز شده اند.

تصویری از برگ عرضه شده در حراج ساتبیز (۳۱ مارس ۲۰۲۱) در کنار برگ قبلی اش که حالا به شماره ۱۲۶۶۲ در کتابخانه آستان قدس رضوی است
آدرس صفحه حراج ساتبیز:
https: //www.sothebys.com/en/buy/auction/۲۰۲۱/arts-of-the-islamic-world-india-including-fine-rugs-and-carpets/an-illuminated-quran-bifolium-in-eastern-kufic


1400/01/02
13:34:03
5.0 / 5
918
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد