نور معرفت

نشست هم اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت انجام شد

نشست هم اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت انجام شد

نور معرفت: نشست ˮهم اندیشی اجرای راهبرد دیپلماسی وحدتˮ به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور اندیشمندان و علمای شیعه و اهل سنت اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، در شروع این جلسه که در سالن بصیرت بسیج مجتمع ۱۳ آبان برگزار شد، "محسن مسچی" معاون امور ایران مجمع ضمن عرض تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) اظهار داشت: این جلسه برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تحقق وحدت در جهان اسلام است.
وی با اعلان اینکه ماموریت اتحادیه ها و تشکل های تقریب نهاد جهانی است، افزود: هدف از راه اندازی اتحادیه ها استفاده از ظرفیت های نخبگانی لایه های مختلف اجتماعی است.
مسچی سوابق و عمده کارهای اتحادیه ها را برگزاری چندین اجلاس اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت، برگزاری نشست های تخصصی در رابطه با ماموریت اتحادیه ها در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، برگزاری چندین اجلاس عمومی سادات اهل تسنن و تشیع، شناسایی شخصیت های نخبه و حقیقی و حقوقی برای برگزاری مجامع عمومی اتحادیه ها و همکاری و مشارکت اتحادیه ها با تشکل های مردم نهاد تقریبی در برگزاری اجلاس های در رابطه با ماموریت اتحادیه ها نام برد.
در ادامه و در نخستین پنل این جلسه که با موضوع «پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام» برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین "سیدرضا تقوی"، رئیس هیات موسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی به سخنرانی پرداخت.
وی رکن اساسی حرکت در مجمع جهانی تقریب را وحدت عنوان نمود و افزود: این جلسه برمبنای رهنمود های مقام معظم رهبری و بر پایه وحدت شکل گرفت که هدفش پرهیز از جنگ، ترور، تکفیر، مشاجره و دعوت به وحدت و برادری است.
حسین نیکنام- دبیرکل بنیاد بین المللی پزشکان مسلمان - نیز در ادامه این پنل با تاکید بر این مطلب که "وحدت" باید یکی از رویکردهای جهان اسلام باشد، اظهار داشت: اسلام یک چهارم دنیا را فرا گرفته و هر روز در حال گسترش است چون، یکی از تعالیم اصلی قرآن حفظ اتحاد و انسجام ملی است.
وی ادامه داد: در قرآن کریم آیات برادری و اخوت فراوانی وجود دارد، و یکی از خاصیت های اخوت، دوری از تفرقه است که در ارتباط فرد با دیگران جای تفرقه وجود ندارد.
لاله افتخاری- دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان- نیز در ادامه نقش دیگر زن را در مکتب وحی دانست و اظهار داشت: گفتمان تقریبی باید بوسیله گفتمان بین خانواده شروع شود. بدین سبب زنان تقریبی می توانند همسر تقریبی و به دنبال آن جامعه تقریبی را به وجود آورند.
وی با تاکید بر این که نگاه به بانوان یک نگاه جنسیتی است، بیان کرد: به همین علت ما از تمامی اتحادیه ها برای رفع برخی از مشکلات موجود، طلب کمک می نماییم تا بتوانیم به بررسی مشکلات پرداخته و پاسخگوی آنان باشیم.
سیدمحمد حسینی- رئیس جدید دانشگاه مذاهب اسلامی- نیز محور وحدت در جهان اسلام را پیامبر گرامی اسلام دانست و اظهار داشت: اگر تمامی مسلمانان شامل شیعه و سنی به سخنان و رهنود های پیامبر اسلام گوش داده و اجرا می کردند، شاهد جنگ و خونریزی برادران مسلمان خود در گوشه و کنار جهان نبودیم.
وی با تاکید بر این مطلب که اگر تعالیم پیامبر اسلام را سر لوحه کار خود قرار می دادیم، صدمه ای به جهان اسلام وارد نمی شد، اشاره کرد: نخستین گام و با اهمیت ترین هدف ما باید اختتام دادن به جنگ، ظلم و ستم در جهان باشد. گام بعدی پرهیز از ترور و عدم تکفیر کردن مسلمان است.
تقویت اخوت و تعمیم آن، بهره گیری از تعالیم قرآنی، تقویت احساس مسئولیت، توجه به ظرفیت ها، برنامه ریزی جهت پرهیز از تفرقه، تدوین نظام مسایل زنان، توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، روشنگری و بصیرت افزایی و بانک اطلاعاتی اتحادیه ها از نکات مورد بحث در این جلسه بود.
پنل دوم «خودسازی ملل اسلامی و همکاری جهان اسلام» با حضور حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین شریعتی عضو اتحادیه تقریب نهاد اندیشمندان، سید محمد جواد هاشمی نژاد رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد قربانیان ترور، خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین شریعتی عضو اتحادیه تقریب نهاد اندیشمندان در این پنل ضمن قدرانی از دکتر شهریاری دبیر کل مجمع تقریب به خاطر ارائه مدل مفهومی امت واحده و تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: نخستین گام برای تحقق این امر بازگشت به اصالت اسلامی و قرآنی است، دیگر اینکه برمبنای آیات قرآن باید دشمنان خود و اخلالگران در امر وحدت را بشناسیم، بندگی خدا را نماییم، با اشرافیت و دنیا پرستی مقابله نماییم.
وی به دیگر گام های ضروری برای تحقق تمدن نوین اسلامی، اشاره نمود و اظهار داشت: گام دیگر در این راه تبلیغات گسترده است؛ در تبلیغ باید شجاعت داشت، از بیان حق نترسید و حقیقت را به نحو شایسته بیان کرد؛ دیگر اقدام در این راه مقاومت و ایستادگی؛ احیای اسوه ها و نمونه های اسلامی و معرفی به جامعه و توجه به امدادهای الهی و انسان هایی است که در این موج شرکت می کنند.
در ادامه سید محمد جواد هاشمی نژاد رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد قربانیان ترور گفت: کشور ما یکی از مصادیق قربانیان ترور است؛ در ۲۲ بهمن ۵۷ نخستین حادثه تروریستی در کشورمان شروع و تا امروز به انحاء مختلف توسط عمال استکبار ادامه داشته است؛ حذف فیزیکی یکی از توطئه های دشمن مقابل ما بوده که شاید در دنیا بی سابقه بوده است؛ بیش از ۱۷ هزار شهید ترور از تمام اقشار و گروه ها در کشور ثبت شده که توسط ۳۵ گروهک تروریستی با عناوین مختلف به شهادت رسیده اند؛ بیشتر این گروهکها در آمریکا پایگاه دارند و همچون با اهمیت ترین آنها گروهک منافقین است.
وی افزود: گام اصلی در راه مبارزه با تروریسم را جمهوری اسلامی ایران برمی دارد و در رأس مسیر مبارزه با قاتلان شهید سلیمانی بود که به دست بزرگترین تروریست ها به شهادت رسیدند.
هاشمی نژاد با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت دو امام خود همیشه سربلند بوده و ثمره آنرا در منطقه مشاهده می نماییم، تاکید کرد: بحث همگرایی در بحث ترور جدی گرفته شود.
خالد قدومی -نماینده جنبش حماس در تهران و نایب رئیس هیات امنای اتحادیه جهانی نوجوانان و جوانان- مخالف اشغالگری هم طی سخنانی در این پنل ضمن قدردانی از دست اندرکاران نشست اظهار نمود: خودسازی در جامعه اسلامی دو عنصر دارد: بهره گیری از قرآن، وحی الهی و سنت نبوی؛ پس باید از مسائلی که مربوط به گذشته بوده است دور شویم، واقعیت را ارزیابی نماییم و به سمت انسان سازی و ساخت جامعه برویم.
ایشان سپس به ارائه چهار پیشنهاد به شرح زیر پرداخت: تشکیل شبکه منطقه ای سیاسی و دیپلماسی در زمینه علوم اقتصادی و سیاسی؛ توسعه نقش علما خصوصاً در زمینه نرمال سازی روابط برخی کشورها با رژیم صهیونیستی؛ توجه به توانمندی های موجود و پشتیبانی از جوانان و پروژه های علمی و اجرای طرح هایی برای ایجاد وحدت در امت و مقابله با هرگونه تفرقه.
پنل سوم «هم افزایی ملل اسلامی» با حضور مجتبی رحماندوست عضو اتحادیه ایثارگران، حسین انواری عضو اتحادیه خیرین، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسین زاده رئیس بنیاد قرآن وعترت، ابراهیم عزیزی رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد حقوقدانان، محمد عباسی رئیس اتحادیه جهانی تقریب نهاد قهرمانان و دست اندرکاران ورزشی جهان اسلام و مینو کیانی راد عضو اتحادیه اقتصاد دانان انجام شد.
مجتبی رحماندوست- رئیس هیات موسس اتحادیه ایثارگران- طی سخنانی در این پنل اظهار نمود: اگر بخواهیم شیعیان و اهل سنت به یک وحدت کامل و جامع برسند، باید کارهای ایجابی و سلبی زیادی انجام داد؛ ایجابی به عناصری گفته می شود که با ملل دیگر مشترک است و باید بر آن تاکید کرد؛ همانند نماز، روزه، حج و... سلبی ها هم عبارت از مواردی چون نفی شرک و دوری از نفاق و خرافه گویی است.
وی افزود: اسلام، دینی جهانی و پاسخگوی نیازهای انسان ها در همه ادوار است؛ در اسلام ایثارگران به ۴ قشر تقسیم می شوند. شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان؛ یکی از عوامل ایثار خون در راه خدا ریخته شدن و شهادت است، کسی که جان خودرا برای دفاع از مظلوم و هم نوع خود فدا کند به وحدت نزدیک می شود.
رحماندوست در انتهای سخنان خود اظهار نمود: باید بتوانیم ایثارگران خودمان خصوصاً شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم را در چهارچوب ویژه ای بگنجانیم تا با بهره گیری از آن وحدت هم نمایان شود و پیشنهاد من این است که می توان در قالب ادبیات و هنر این مهم را برهمگان خصوصاً نسل جوان آموخت تا بتوانند از آن به نحو احسن استفاده کنند.
در ادامه پنل حسین انواری عضو اتحادیه جهانی خیرین مسلمان به ارائه پیشنهادات خود پرداخت و اظهار داشت: ما در اسلام دو استوانه قوی داریم یکی توحید و دیگری بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص)؛ اگر در مباحثمان ابتدا به این مساله اهمیت دهیم بی گمان به وحدت جمعی خواهیم رسید.
وی افزود: ما باید مسئولیت های فردی جامعه بشری را تبدیل به مسئولیت های جمعی کنیم؛ امام راحل فرهنگ و نسخه شفا بخش وحدت را برای ما به امانت گذاشتند و معتقد بودند که با حفظ وحدت اسلامی می توان بر استکبار جهانی پیروز شد.
انواری اشاره کرد: امروز باید بر روی وحدت ایمانی مسلمانان، اهداف بلند اسلام، تعاملات ملل اسلامی، صیانت از دولت های اسلامی در مقابل بیگانگان و شبکه سازی ارتباطات اسلامی سرمایه گذاری کرد؛ نکته مهم دیگر این است که بتوانیم بر شیوه رهبری و مدیریت جامعه اسلامی سرمایه گذاری نماییم تا به یک نقطه روشن در زمینه وحدت بین مسلمانان دست یابیم.
در ادامه محمد عباسی -رئیس اتحادیه جهانی تقریب نهاد قهرمانان ورزشی - اظهار نمود: امروز صلح و دوستی با اهمیت ترین عامل سعادت بشر است، تردیدی نیست که برادری و اتحاد، توطئه های شوم و شیطانی استکبار را خنثی می کند؛ بدین سبب وظیفه ما این است که از جهل و خرافات جامعه اسلامی بکاهیم.
وی افزود: باید بتوانیم جوانانمان را از مصادیق نفاق دور نماییم و به وحدت و برادری تشویق کنیم؛ امروز کمتر کسی وجود دارد که کلمه واعتصموا را نشنیده باشد؛ بدین سبب می توان با برنامه ریزی دقیق از ظرفیت بزرگ ایران اسلامی بهره برد و تلألو وحدت را در جهان اسلام مشاهده نماییم.
مینو کیانی راد عضو اتحادیه اقتصاد دانان درباب همگرایی اقتصادی بین کشورهای اسلامی در این جلسه اظهار نمود: کشورهای اسلامی امروز با چالش های مختلفی همچون رشد جمعیت و زمینه های اقتصادی روبرو هستند؛ بدین سبب همگرایی اقتصادی می تواند موجب هم افزایی مسلمانان شود.
وی به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و اظهار داشت: تدوین اطلس ظرفیت ها، امکانات و ظرفیت نخگبان کشورهای اسلامی، بانک های اسلامی جهان اسلام، انعقاد موافقت های پولی و تجاری، استفاده از ظرفیت های صندوق تسهیلات و ایجاد صندوق انرژی در کشورهای مسلمان همچون اقداماتی است که می تواند بر وحدت مسلمانان با یکدیگر تاثیر گذار باشد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسین حسین زاده رئیس بنیاد قرآن وعترت اظهار نمود: بنظر می رسد آینده مطلوب جهان اسلام در همگرایی و اتحاد کشورهای اسلامی با یکدیگر است.
وی به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و اظهار داشت: تدوین دایره المعارف وحدت جهان اسلام همراه با یک نشریه ماهانه به زبان های مختلف، کنار هم آوردن اندیشمندان کشورهای مختلف اسلامی، جمع آوری مقالات، تاکید بر تحقق تمدن نوین اسلامی و شکوفایی آن، بررسی ابعاد سیاسی، اقتصادی و... جهان اسلام می تواند راهبرد دیپلماسی برای وحدت جهان اسلام باشد و همگرایی اسلامی شکل بگیرد.
در ادامه ابراهیم عزیزی رئیس هیات موسس اتحادیه تقریب نهاد حقوقدانان ضمن تشکر بابت برگزاری این جلسه گفت: در اصل ۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت به مسأله وحدت اشاره شده است و همه مسلمانان را یک امت میداند؛ در اصل دوم پایه های نظام جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر توحید در حاکمیت میداند و تاکید بر برادری اسلامی همیشه در آن ذکر شده است.
وی افزود: در اصل ۱۵۲ به دفاع از حقوق مسلمانان، استکبار ستیزی و سعادت جامعه بشری اشاره شده است؛ بدین سبب ما باید ساختاری داشته باشیم که در قوانین تجلی پیدا کند، یعنی اسلام در زندگی همه کشورها شکل گیرد و محتوای آن باید در همه کنوانسیون های جهانی مطرح شود.
عزیزی افزود: باید دادگاه های مشترکی به وجود آید، باید ایده های بلنداسلامی را به مدل و الگویی دقیق تبدیل نماییم تا سرآمد باشد و همه کشورها از احکام اسلامی آن استفاده کنند و بگفته مقام معظم رهبری یک منشور وحدت اسلامی را تدوین نماییم.
محمدمهدی مومنی ها- دبیرکل بنیاد ادیان و مذاهب- در آخر اظهار نمود: امروز در جهان اسلام بدون وحدت پیروزی محال است و ما بیش از هر زمان دیگری به وحدت و انسجام و یکپارچگی نیاز داریم؛ وحدت یک بحث فطری است؛ مسلمانان امت واحده بوده و هستند و مبانی آموزه های دینی عملا جلوی تفرقه را می گیرد.
دبیرکل بنیاد ادیان و مذاهب در آخر به تشریح برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط این بنیاد پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه این جلسه به تشریح مدل مفهومی اتحادیه اسلامی پرداخت.
منبع:

1399/12/20
18:03:20
0.0 / 5
893
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد