نور معرفت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تجلیل از خادمان قرآن كریم:

فضای مجازی فرصت جدیدی برای فعالیتهای قرآنی بوجود آورده است

فضای مجازی فرصت جدیدی برای فعالیتهای قرآنی بوجود آورده است

به گزارش نور معرفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارشی از عملکرد ۴۰ ساله کارهای قرآنی در کشور اظهار داشت: در کنار فرصت های پیشین، فرصت و بستر جدیدی برای این فعالیت ها به نام فضای مجازی شکل گرفته است که شرایط همه گیری ویروس کرونا به پیشرفت آن سرعت بخشیده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی امروز در آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم که در حضور حجت الاسلام و المسلین حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار نمود: در کنار این فرصت های پیشین که در این ۴۰ سال پدید آمده، به نظر می رسد یک فرصت و بستر جدیدی به نام فضای مجازی شکل گرفته است که شرایط کرونا به آن سرعت بخشیده و اتفاقات قابل توجهی را می توان مشاهده کرد و بسترها و زیرساخت هایی هم پدید آمده است.
صالحی افزود: در دوره چهل ساله فعالیتهای قرآنی در کشور بیشتر از ۴۵ هزار کتاب در حوزه علوم و معارف قرآن انتشار یافته است. در حوزه رسانه علاوه بر رادیو قرآن، شبکه قرآن و معارف سیما و خبرگزاری قرآنی، بیشتر از ۲۰ نشریه علمی پژوهشی و بیشتر از ۲۰ نشریه علمی ترویجی در حوزه قرآن منتشر می شود که فرصت هایی را برای تفکر، تامل و نشر معارف قرآن کریم فراهم نموده است.
وی ادامه داد: پیش از انقلاب ترجمه های محدود قابل استناد از قرآن کریم به فارسی داشتیم ولی پس از انقلاب حدود ۹۰ ترجمه انتشار یافته که خیلی از آنها ترجمه های قابل توجه و استناد هستند و در دسترس فارسی زبانان است.
صالحی افزود: در حوزه هنرهای قرآنی، خوشنویسی، نگارگری، آواها و نغمات قرآنی، شعر، هنرهای نمایشی، داستان و فیلم فعالیتهای قابل توجهی در فضای ۴۰ ساله کشور صورت گرفته است و یکی از جشنواره هایی که معاونت قرآن و عترت برگزار می نماید، جشنواره آیات است که هر سال در حوزه مناسبات قرآن و هنرهای قرآنی اتفاقات خوبی می افتد.
وی افزود: در حوزه حفظ قرآن حداقل ده ها هزار حافظ کل و صدها هزار حافظ بخشی از قرآن در کشور داریم که البته می توان گفت حداقل ده هزار حافظ کل قرآن داریم و ۲۰ تا ۳۰ هزار حافظ کل قرآن قدر متیقن است و رقم های بالاتری هم گفته می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در حوزه تلاوت قرآن، قاریان ما در فضای جهان اسلام جایگاه متمایز و ممتازی را پیدا کرده اند. در همه مسابقات بین المللی که در جهان اسلام برگزار می شود، قاریان ایرانی مقامات ویژه ای را پیدا می کنند و شاخص هستند.
وی افزود: بخشی از دیپلماسی عمومی ما از راه تلاوت برجسته قاریان و حافظان پدید می آید و یک دیپلماسی روان و قابل توجه و اثرگذاری بوده و هست و همچنین در حوزه های دیگر که فرصت های قابل توجهی را برای خدمت به قرآن کریم بوجود آورده است.
صالحی با تشریح فرصت و امکان بهره برداری از فضای مجازی برای تولید و عرضه فعالیتهای قرآنی و بسترها و زیرساخت های نوین آن، اضافه کرد: چند سالی است که در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقدمات سامانه جامع قرآن کریم فراهم آمده و در حوزه محصولات و خدمات در حال بهره برداری است تا بتواند زیرساخت هایی را عرضه بدارد.
رئیس کمیسیون توسعه فعالیتهای تبلیغی ترویجی قرآنی اضافه کرد: در همین شرایط کرونایی این فضا کاملا خودش را نشان داد. مثلا در آزمون قرآن و عترت که به شکل سالانه برگزار می شد، سال جاری بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر ثبت نام کردند تا داوطلبان به صورت مجازی آزمون بدهند.
صالحی افزود: برنامه های قابل توجهی در سال کرونایی در فضای مجازی و بخصوص در حوزه قرآنی شکل گرفت که هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای حاکمیتی و عمومی و هم بخش بزرگی از موسسات مردمی بستر فضای مجازی را بعنوان یک بستر قابل توجه برای تولید و عرضه بکار گرفتند.
وی ادامه داد: برنامه خانه های قرآنی در روزهای نوروز و ماه مبارک رمضان در فضای مجازی انجام شد و برنامه های قرآنی وسیعی مانند چلچراغ آسمانی و ده ها برنامه دیگر را در فضای مجازی داشتیم که به شکل جشنواره و تولیدات در فضای مجازی برگزار گردید.
صالحی افزود: البته بسترهایی از قبل وجود داشت و بستر فضای مجازی که به تازگی گستره آن وسیع تر شده و شرایط کرونایی هم به استفاده های بیشتر از این فضا کمک کرده است.
وی ادامه داد: همه این اتفاقات ایده تجلیل از خادمان قرآن کریم را به وجود آورده که حالا دوره بیست و چهارم و بیست و پنجم را پشت سر می گذاریم تا به شکل سالانه از خدمات و فعالیتهای متنوع قرآنی که عناصر برجسته در حوزه های مختلف مانند پژوهش، حفظ، تلاوت، هنر یا فضاهای دیگر عرضه می کنند تقدیر شود و این افراد بعنوان الگوهایی برای فعالیتهای قرآنی به جامعه قرآنی کشور و جهان معرفی شوند.
منبع:

1399/11/25
23:14:28
0.0 / 5
1103
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد