نور معرفت

نشست تبیین اقدامات جبهه مقاومت در آزادسازی زنان و كودكان در مناطق تحت اشغال انجام شد

نشست تبیین اقدامات جبهه مقاومت در آزادسازی زنان و كودكان در مناطق تحت اشغال انجام شد

نشست «تبیین اقدامات جبهه مقاومت در آزادسازی زنان و کودکان در مناطق تحت اشغال» با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت و بغداد اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور با همکاری رایزنی های فرهنگی ایران در بیروت و بغداد، نشست تخصصی «تبیین اقدامات جبهه مقاومت در آزادسازی زنان و کودکان در مناطق تحت اشغال» را به مناسبت اولین سالگرد شهادت سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به زبان های فارسی و عربی برگزار کرد.
در این جلسه که در محل حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد، زینب التمیمی، از اساتید دانشگاه و عضو شورای مرکزی سازمان بدر از عراق، سبحی الخنسا، از حقوقدانان فعال در عرصه حقوق بشر، عضو انجمن بین المللی وکلا از لبنان، هیلانه عطاءالله، شاعر، نویسنده و عضو اتحادیه نویسندگان جهان عرب از کشور سوریه، رضا صدرالحسینی، تحلیل گر مسائل منطقه غرب آسیا و فهیم دانش، محقق و تحلیگر حقوق بین الملل از ایران در این جلسه وبیناری به ایراد سخنرانی پرداختند.
شرکت کنندگان در این جلسه با بیان نقش سردار دلها در حفظ جایگاه زن در مواجهه با جریانات تکفیری، تاکید کردند: شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس جان خودرا فدای اسلام کردند.
این جلسه بعد از خیر مقدم توسط خانم میرزاده، مجری برنامه و نمایش فیلم مستندی درباب فجایع داعش در منطقه مقابل زنان و کودکان، صدرالحسینی، استاد دانشگاه بعنوان نخستین سخنران نشست اظهار داشت: سرطان داعش نماد بربریت و توحش در دنیای به ظاهر متمدن و مترقی امروزی است. شکی نیست که داعش بیش از آنکه یک گروه شبه نظامی باشد، یک فرقه ایدئولوژیک با برداشت های خاص و به شدت رادیکال، انحرافی و متحجرانه از دین مبین اسلام است.
این تحلیل گر مسائل منطقه غرب آسیا افزود: واقعیت آنست که شکل گیری دولت خود خوانده اسلامی در عراق و شام، حاصل و نتیجه ماه ها و چه بسا سال ها مطالعه راهبردی در اتاق های فکر دستگاه های امنیتی مشترک غرب با ارتجاع عربی ـ عبری است که در میانه های راه با اندیشه های نئوعثمانی حاکم بر ترکیه امروزی نیز پیوند خورده است.
وی اظهار نمود: بد نام کردن اسلام، گسترش موج اسلام هراسی، تقویت ضریب امنیتی اسرائیل، تضعیف جبهه مقاومت و تحریک امواج تفرقه افکنانه بین شیعه و سنی همچون مهمترین اهداف شکل گیری اینگونه گروه های شبه نظامی افراط گراست.
صدرالحسینی همچنین، اضافه کرد: رویکرد داعش به زنان را می توان در قالب یکی از مهمترین و شاید جالب توجه ترین اجزاء فکری ـ عقیدتی و البته عملیاتی این گروه مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. از منظر فکری و عقیدتی، داعش یک گروه تکفیری ـ سلفی است که از آبشخور فکری این فرقه تغذیه می کند.
ایشان سپس سخنانش، مطرح کرد: برای آشنایی با دیدگاه سلفی ها درباب زنان کافی است تا نگاهی به نظرات و فتاوای بعضی از مفتیان وابسته به این جریان بندازیم تا به عمق انحراف آنان بیشتر پی ببریم؛ تمام وجود زن شر است؛ زن شیطان است؛ زن دام شیطان است، مردها می توانند زنان خودرا تنها با یک پیامک طلاق دهند؛ استفاده زنان از اینترنت حرام است، مگر اینکه شخص محرمی کنارش بنشیند.
نقش سردار دلها در حفظ جایگاه زن در مواجهه با جریانات تکفیری
این استاد دانشگاه درباره زن از نگاه داعش اظهار داشت: به صورت کلی در سطوح پایین تر از زنان داعش خواسته می شود که خانه داری کنند و نسل بعدی داعش را پرورش دهند. علاوه بر این در سرزمین های تحت تسلط داعش، زنانی هستند که برای پلیس مذهبی فعال می باشند تا اطمینان حاصل شود که سایر زنان از قوانین سختگیرانه مذهبی و سیاسی داعش پیروی می کنند.
صدرالحسینی درباره تأثیر اقدامات شهید سلیمانی در این خصوص، اظهار نمود: حال حاج قاسم چه کاری انجام داد؟ نگذاشت دست اینها بیشتر از این به زنان شیعه و سنی و... برسد، آمرلی، کفریه، نبل و الزهرا یک نمونه است. این طیف آمده بودند از آب گل آلود ماهی خودرا بگیرند، پس شهید سلیمانی به شدت در مقابل آنها ایستاد و نگذاشت جایگاه زن خدشه دار شود.
ایشان سپس سخنانش، مطرح کرد: این کار بزرگی بود که سردار برای زنان عراقی و سوری انجام داد. حاج قاسم در مقابل آنها ایستاد و به جهانیان آموخت که این طرز تفکر مخصوصاً در مورد رفتار با زنان در اسلام وجود ندارد. تفسیر داعشی ها غلط و باطل است. تفسیری که بدون توجه به مقتضیات زمان و مکان بوده و بعضی از آنها نیز نسخ شده است و بعضی از این آیات توسط علمای شیعه و سنی جواب داده شده است.
این تحلیلگر مسایل غرب آسیا افزود: آمریکا به جهت اینکه اسلام سیاسی را زیر سؤال ببرد و بکوبد، اسلام سیاسی داعشی را علم کرد و خیلی جدی به آن کمک کرد تا رشد کند و بزرگ شود. به عربستان و... کمک کرد و این کشورهای منطقه هم به داعش کمک کردند، به جهت اینکه به هر نحوی اسلام سیاسی جدید معرفی کنند، آن هم با رنگ و بویی که خودشان می خواستند ولی سردار سلیمانی به شدت در مقابل آنها ایستاد.
سردار دلها؛ نماد مبارزه با استکبار جهانی
در ادامه این جلسه، التمیمی، عضو سازمان بدر از عراق نیز با اشاره به مجاهدت های شهدای مقاومت، به ایراد سخنرانی پرداخت. وی اظهار داشت: وقتی شهر سنجار در آگوست ۲۰۱۴ به دست داعش سقوط کرد، داعش احکامی را صادر کرد که اجازه سوزاندن و غارت خانه ها، کشتن مردان، اسیر کردن زنان ایزدی و بردن آنها بعنوان بردگان و فروش آنها در بازارهای موصل و رقه و سایر مناطق تحت کنترل را می داد. نزدیک به ۷۰۰۰ نفر از زنان ایزدی ربوده شدند و تعداد قربانیان شامل مردان، زنان و کودکان به ۲ تا ۵ هزار نفر رسید.
وی ادامه داد: هنگامی که داعش وارد دشت نینوا شد و آنجا به مقر داعش تبدیل شد، شاهد زندان های مخفی، قتل، شکنجه، تبادل اسیر و تجاوز گسترده بودیم. شلاق، بریدن دست و گوش و پرتاب مردم از بلندترین ساختمان های شهر توسط داعش انجام شد و زنان مجبور شدند طبق خواسته های نامشروع داعش رفتار کنند.
التمیمی سپس به خاصیت ها و مشخصات بارز اخلاقی شهید ابومهدی در رفتار با خانواده و دختران خود اظهار داشت: ما در مورد عشق شدید حاج ابومهدی به خانواده اش می دانیم. همسرش، حاجه ام منار، او را همیشه به خاطر نگرش ها، استقامت و صبر، ستایش می کند، بااینکه او ناچار بود خانواده اش را برای مدت طولانی برای جهاد ترک کند، اما بسیار دوست و همراه نزدیک دخترانش بود، همانطور که آنها را از کودکی با عشق، علاقه و ادب تربیت کرده بود.
وی تاکید کرد: حاجی ابومهدی به زنان بسیار احترام می گذاشت و از همه بانوانی که با او کار می کردند، حمایت می کرد. المهندس همیشه به خانواده ها و زنان بی بضاعت، خصوصاً خانواده های شهدا و مجروحان کمک می کرد.
خانم می الخنسا، حقوقدان و فعال حقوق بشر از لبنان از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا می خواست از دست قهرمانی چون قاسم سلیمانی خلاص شود، برای اینکه وی نقش مهمی در محافظت از کودکان و زنان در خلاص شدن از دست داعش داشته است.
این حقوقدان تاکید کرد: دولت آمریکا و رئیس جمهور آن، دونالد ترامپ، باید به جرم جنایت فجیع خود مورد پیگرد قانونی قرار گیرند، برای اینکه بدون شک با ترور دو رهبر شهید، سرلشکر قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی، همه مقررات بین المللی نقض شده است.
ترویج گفتمان صلح و ثبات پایدار در منطقه
در ادامه این جلسه مجازی، کلیپی از همراهی این دو شهید در جریان مبارزه مقابل داعش پخش گردید و سپس، فهیم دانش، محقق و حقوقدان عرصه بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت و به تلاش آمریکا برای ارائه یک گفتمان خشن و سبوعانه از اسلام در دنیایی که جهان با کمبود معنویت مواجه می باشد، اشاره نمود.
وی ادامه داد: یکی از مؤلفه های حقوق بشر در دنیا، زنان و کودکان هستند چونکه قشرهای لطمه پذیر هستند. رفتار با ایشان حساسیت زاست. اگر رفتار با هنجارهای اجتماعی و انسانی جامعه جهانی در تعارض باشد، سبب انزجار می شود.
فهیم دانش ضمن بیان مطلب فوق، اظهار داشت: در قرن بیستم، داعش زنان غیرمسلمان را به کنیزی می گرفت و کودکان را وادار به خشونت گرایی می کرد و نهایتا تصویری خشونت طلبانه از اسلام و اسلامی که ناقض همه هنجارهای بین المللی است، را ارائه می داد.
این محقق و حقوقدان عرصه بین المللی اظهار نمود: سردار شهید سلیمانی با اختتام سلطه داعش و ترویج گفتمان صلح و آگاه سازی، اقدامات مهمی برای ایجاد صلح و ثبات پایدار و کمک به مردم و دولت های منطقه به انجام رسانید.
هیلانه عطاالله، از شعرا و عضو اتحادیه نویسندگان عرب از سوریه در سخنانی، با اشاره به اقدامات سردار سلیمانی در سوریه اظهار داشت: ما عملیات نظامی وی را که با گروه های تروریستی داعش، جبهه النصره و سایر گروه های تکفیری فراموش نمی نماییم. او از فرقه های مختلف مردم منطقه دفاع می کرد. سردار سلیمانی از مساجد و از کلیساها و صومعه ها محافظت می کرد و این بالاترین نشانه انسانیت ایشان است.
این شاعر و ادیب سوری اضافه کرد: چهل سال است که وی در حال جابجایی بین جبهه های عراق، لبنان، سوریه و یمن است و روح خودرا بر کفن حمل می کند و فردای روشن را از چشمان خود می تاباند، بدین سبب دشمن از او طعم تلخی شکست را چشید و او مهمترین دلیلی بود که مانع دستیابی به پروژه خاورمیانه آمریکایی ـ صهیونیستی شد.
هیلانه عطاالله تاکید کرد: قاسم سلیمانی به نمادی تاریخی تبدیل شد. تمامی مفسرین سیاسی، پژوهشگران، نویسندگان و شاعران او را یافته اند که قهرمانی های وی و این مرحله از تاریخ منطقه را مستند می کنند.
این شاعر عرب در ادامه شعری در وصف سردار قاسم سلیمانی قرائت کرد و این جلسه مجازی با پخش کلیپی از حضور دو سردار شهید در مناطق جنگی و تصاویری از آزادی زنان و کودکان در بند داعش توسط ایشان، به پایان رسید.1399/10/17
23:56:25
0.0 / 5
1035
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد