نور معرفت

اهانت به مقدسات بررسی گردید

اهانت به مقدسات بررسی گردید

به گزارش نور معرفت دبیر كل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: یكی از بهترین راهكار استكبار برای تفرقه افكنی در میان مذاهب اسلامی، اهانت به مقدسات است و بر این اساس گروه های افراطی آغاز به توهین ضد مذاهب می كنند و تفرقه را در میان ادیان رواج می دهند.


به گزارش نور معرفت به نقل از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری در نشست علمی و بین الادیانی با مبحث "محکومیت اهانت به مقدسات دینی و پیامبران بزرگ ادیان توحیدی" که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه برگزار شد، اظهار نمود: یکی از اوصاف خداوند متعال قدوس است، قدوس از کلمه قداست می آید و به معنای منزه بودن از هر عیبی است و به شکلی تنزیه ذات اقدس الهی است؛ اگر ما دین را مقدس می دانیم، این قدسیت و این تنزیه الهی ناشی از ذات اقدس خداوند متعال است.

او اضافه کرد: دین مقدس است به علت این که خداوند متعال مقدس است؛ الگوی فرازمینی و منزه از عیوب و منتسب به تمامی اوصاف دین است از این جهت دینی که به معنای اعتقاد به خداوند است، امر مقدسی بشمار می رود.

شهریاری خاطرنشان کرد: در تمامی ادیان اصل و اصول و عقیده مشترک وجود دارد و آن هم اعتقاد به خداوند متعال است؛ ازاین رو انسان هایی که معتقد به خداوند باشند متدین هستند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه خداوند متعال مبدأ هستی و تنه اصلی دیانت، اعتقاد به او است، اظهار نمود: خداوند هم مبداء است و هم منتها و اصولا اگر معاد و قیامتی وجود دارد به خاطر اصل و اصول و دیانت خداوند متعال است؛ این اعتقاد به خدا در بین ادیان مختلف مشترک است و هرکدام از متدینان معتقد هستند که پیامبر (ص) آمده است تا آنها را هدایت کند و پیام آور خداوند متعال باشد.
شهریاری افزود: این که ما می بینیم بعضی از افراد نادان به یک امر قدسی توهین می کنند، نشان از جهالت آنان دارد؛ دنیای غرب یک دنیای وازده از دین است و دین در اروپا از جانب حاکمان در حاشیه ای از زندگی قرار گرفته و آن چیزی که محور حیات در زندگی و تفکر غربی وجود دارد انسان است.
وی در همین خصوص افزود: انسان به دنبال منافع و سود خودش است، شواهد و مدارک در صحنه هم از آن حکایت می کند که تا سال ۲۰۱۵ یک درصد از مردم جهان ۵۰ درصد ثروت جهان را در بر می گیرند یعنی همین دنیای مستکبر، و ۹۹ درصد آنرا مستضعفین می سازند و جالب است که بدانیم طبق گزارشات بانک جهانی این فاصله، یعنی فاصله غنی و مستضعف در حال رشد است و روند صعودی به خود گرفته است، البته باید اظهار داشت که انباشتگی ثروت به سمت رفع فقر نمی رود بلکه به سمت قدرت و زر و زور استکبار جهانی در حال حرکت است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: استکبار جهانی با خصوصیت هایی که دارد اگر بخواهد قدرت و ثروت خود را حفظ کند می بیند که در مقابل او ۹۹ درصد از مردم جهان قرار گرفته اند؛ ازاین رو مبادرت به نقشه کشیدن ضد آنان می کند و نخستین نقشه این است که بررسی نمایند چگونه می توانند تا در میان آنها شکاف ایجاد کنند؛ چونکه گمان می کند اگر این ۹۹ درصد جمعیت باهم متحد باشند و دست به دست هم دهند به ضرر استکبار می شود؛ ازاین رو برنامه ریزی می کنند که در جهان اسلام، در عقاید، قومیت ها، ملیت ها و زبان ها تفرقه بیاندازند و آنها را تکه تکه کنند و با این تفرقه می توانند اقتدار خودشان را حفظ کنند.
شهریاری خاطرنشان کرد: ما پیش از انقلاب اسلامی و پیش از بیانات امام راحل چنین تفکری در عالم نداشته ایم که کسانی بیایند تا جلو استکبار بیاستند، باید گفت با تفکر حضرت امام(ره) نه تنها مستضعفان بلکه همه ادیان مختلف در یک گروه قرار گرفتند؛ حال چگونه می شود که مذاهب با یکدیگر به علت تفاوت در رای متحد شوند ازاین رو دشمن از همین تفاوت رای وارد می شود.
او با بیان اینکه ما در تاریخ بیشتر از هزارساله کشورمان همانند امام خمینی(ره) نداشته ایم، اظهار داشت: اولا ایشان فقیه بودند یعنی شریعت اسلام را به خوبی می شناختند، علاوه بر این مساله فیلسوف هم بودند، تفکر فلسفی امام (ره) دید جدیدی بود که این دید نوعی وحدت را در دل مستضعفان و ادیان ایجاد کرد؛ در واقع ما یک دین فقاهتی در اسلام داریم و یک دید مسلک عرفانی که از فلسفه هم برخوردار می باشد و برجسته ترین شخصیت این تفکر محی الدین عربی در اسلام بوده که قائل به تفکر وحدت ادیان است و توضیح و تفسیرشان این است که تعدد انبیاء باعث تعدد جوهره دین نیست.
او ضمن اشاره به این که انبیاء(ع) آمده اند تا دست ما را بگیرند و به نورانیت الهی و ملکوت برسانند، اظهار داشت: یعنی خدای حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و حضرت محمد(ص) که آمدند تا بندگان را هدایت کنند، واحد است؛ این مهم می باشد که بدانیم جلوه های خدا مختلف است اما ذات اقدس الهی منفرد است.
شهریاری خاطرنشان کرد: همه ما باید ضد استکبار جهانی یکی شویم. این استکبار داعش، تفرقه میان شیعیان و اهل سنت، و درگیری بین ادیان مذاهب مختلف را به وجود آورده است. آنها به دنبال حفظ اقتدار خود هستند ازاین رو وظیفه همگانی ما این است که مراقب قداستی که منشاء آن خداوند هست، باشیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار نمود: یکی از بهترین راهکارهای استکبار برای تفرقه افکنی در میان مذاهب اسلامی، اهانت به مقدسات است و بر این اساس گروه های افراطی آغاز به توهین ضد مذاهب می کنند و تفرقه را در میان ادیان رواج می دهند.
او در انتها با تاکید بر این که اسلام در باب توهین به مقدسات می گوید که حتی به بت پرستان هم توهین نکنید، اظهار داشت: امیدوارم که برگزاری چنین جلساتی به همدلی، هم افزایی بین ادیان و اقوام و فرقه های مختلف کمک شایانی کند.
منبع:

1399/08/23
18:20:41
5.0 / 5
1050
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد