نور معرفت
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات پاسخ داد

افزایش نرخ ارز در بازسازی حرم ها تأثیر دارد؟

افزایش نرخ ارز در بازسازی حرم ها تأثیر دارد؟

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره تأثیر افزایش نرخ ارز در بازسازی حرم های عتبات می گوید: تجهیزات و مصالح كه افزایش قیمت دارد، ولی ما حسب نذر مردم كار می نماییم. قیمت ارز هر چقدر باشد مردم تعهدات خویش را انجام می دهند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، محمد جلال مآب درباره این که با دلار ۲۷ هزار تومانی، این ستاد چگونه می تواند طرح های بازسازی و توسعه حرم ها را در زمان مقرر به سرانجام برساند، بیان نمود: ما حسب نذر مردم کار می نماییم. تعهدات عراق که به عهده خودشان است. درباره تعهدات ایران هم، ارز چه یک هزار تومان باشد چه سه هزار تومان یا بیشتر، یک برنامه زمان بندی داریم. به هر حال از مردم انتظاراتی داریم. مردم ما تعهداتشان را با ارز سه هزار تومانی و ۱۸ هزار تومانی انجام داده اند. البته که مصالح و تجهیزات افزایش قیمت دارد. هر سال این اتفاق می افتد، اما متناسب با رشد نرخ ارز نیست. مثلا در سال های ۹۷ و ۹۸ هر کیلو میلگرد را چهارهزار تومان می خریدیم که آخرین بار قیمتش به ۱۲ هزار تومان رسیده بود. قیمت میلگرد در فاصله این سال ها سه برابر شد، رشد آن کمتر از نرخ ارز بود که در همین مدت، هفت برابر شد. دستمزد و حمل و نقل هم مگر چند برابر نرخ ارز افزایش داشته است؟ در کل افزایش نرخ ها با عنایت به تورم دو تا سه برابر خواهد بود. ضمن این که نگاه مردم به عتبات عالیات ریالی نیست. مردم دوست دارند به نام خودشان کمک کنند. این رقابت بین شیعیان و مسلمانان غیرایرانی مقیم خارج از عراق هم وجود دارد.
او درباره میزان کمک های مردمی و دولتی به پروژه های بازسازی و توسعه عتبات عالیات، اظهار داشت: در سال های گذشته و در دو سال گذشته با عنایت به شرایط اقتصادی سهم کمک های دولتی کاهشی بود. ما هم اصرار نداشتیم، چون از لزوم ها و شرایط اقتصادی کشور اطلاع داشتیم. باآنکه از زمان آل بویه با کمک های دولت ها بوده که حرم ها توسعه پیدا کرده است و کمک های وقفی مردم بیشتر برای کمک به زائرین و آموزش بود و طرح های مرمت و ساخت و ساز کمتر بانی شخصی داشت. ولی در دوره جمهوری اسلامی نقش مردم پررنگ تر شده است. در دو سال گذشته هرچند که انتظار داشتیم همانند گذشته بانی اصلی دولت باشد اما به واسطه وضعیت اقتصادی کشور این مورد را به دولت واگذار کردیم تا حسب امکان کمک نماید، ازاین رو از آنچه در سال ۹۷ تصویب شده بود ۵۰ درصد کمک کردند و از آنچه در سال ۹۸ مصوب شد ۱۰ درصد کمک کردند. ولی در این دو سال آنچه از کمک های مردمی پیشبینی شده بود کامل محقق شد. البته بطور قطع اگر همکاری و کمک دولت نبود بخش هایی از این پروژه ها به نتیجه نمی رسید. اما ستاد بنا دارد با حفظ و توسعه کمک دولتی، کمک های مردمی را افزایش دهد، چه ایرانیان و چه غیرایرانی ها. مثلا ۵۰ درصد طلای مورد نیاز برای گنبد حرم امام حسین (ع) در کربلا را مسلمان غیرایرانی تأمین کرده است.
او درباره میزان کمک های مردمی در سال گذشته، اظهار نمود: ستاد سال قبل سهم کمک های مردمی را ۱۰۰ میلیارد تومان برنامه ریزی کرده بود که همه این مبلغ در چارچوب کمک های مختلف تأمین شد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با اشاره به تأثیر کرونا در پروژه های بازسازی و توسعه عتبات، اظهار داشت: فعالیتهای ستاد تحت هیچ شرایطی متوقف نمی گردد. ستاد دنبال این است که طرح ها در زمان خود اجرا شود و همه موانع که کورکننده پروژه ها است برطرف شود و مهم تر از همه نسبت به تکلیفی که در مقابل مردم دارد ادای وظیفه کند. با این همه شرایط کرونا تعطیلی را بر فعالیت ستاد کرونا حاکم کرد. البته آخرین گروه های اجرایی اعزامی در بهمن ماه سال ۹۸ با وجود انتشار کرونا و بسته شدن مرزها، حاضر نشدند به کشور برگردند، در نتیجه پروژه کربلا تعطیل نشد. بیشتر از ۳۰ هزار متر مربع زیربنا از پروژه توسعه صحن حضرت زینب (س) در کربلا اجرا شد.
او اضافه کرد: برنامه های آتی بر ادامه حضور نیروها و طرح های توسعه بر اساس کرونا گذاشته شده است، چون فرضیه ای برای اتمام کرونا نداریم. ازاین رو همه مجوزها را از دستگاه های مربوطه در عراق برای حضور تک تک نیروها می گیریم تا کار را در این شرایط ادامه دهیم. همه نیروها ۷۲ ساعت پیش از اعزام به عراق تست کرونا می دهند و پیش از خروج از عراق باردیگر آنجا آزمایش می شوند. حتی برای زیارت دستورالعمل دارند. با این دستورالعمل به تدریج نیروهای بیشتر را مستقر می نماییم. همه پیشبینی ها برای فعال ماندن پروژه های عراق در جریان است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره وضعیت سه پروژه اصلی صحن حضرت زهرا (س) در نجف و حضرت زینب (س) در کربلا و صحن امام محمد باقر (ع) در کاظمین، اظهار داشت: در پروژه جدید کاظمین یکی از صحن ها به شبستان تبدیل می شود و پنج استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، فارس و قم معین این پروژه هستند. بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) در نجف هم تکمیل شده و فقط شیوع کرونا فرآیند رفع نقص آنرا به تاخیر انداخت. حدود شش ماه زمان برای تکمیل بخش غیرزیارتی مثل موزه و کتابخانه نیاز است و با عنایت به اعزام نیروها، احیانا این پروژه تا آخر سال تمام شود.
او اضافه کرد: پیشبینی می شود پروژه صحن حضرت زینب (س) در شهر کربلا، در صورتیکه کرونا محدودیت بیشتری ایجاد نکند، تا سه سال دیگر (۱۴۰۳) تکمیل می شود.
جلال مآب درباره پروژه ترفیع گنبد امام حسین (ع) که آنرا به لحاظ فنی و معنوی ویژه و بی نظیر دانست، اظهار داشت: از آخر سال ۹۳ این پروژه آغاز شد و با حفظ معماری، استقامت بنا انجام شد. گنبد باید نصب می شد، همه قطعات از کرمان به کربلا منتقل شده است، تیم ها با کاهشی شدن بحران کرونا در حال استقرار هستند تا نصب گنبد شروع شود. بحث های فنی مثل نوع طلاکاری باقی مانده که مهندسان ایرانی و عراق درحال مذاکره هستند. اگر این بحث ها به نتیجه برسد و تیم های نصب و سازه و متالورژ استقرار یابند سه تا چهار ماه نصب گنبد طول می کشد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره حذف شعری آذری از کتیبه های نجف در زمان مرمت، اظهار نمود: در تمام بازسازی ها رعایت حفظ سابقه تاریخی شده است. تولیت های حرم هم روی رعایت امانت اصرار داشتند و در زمان بازسازی و مرمت پروژه نجف، آیت الله سیستانی تاکید بسیاری داشتند که مرمت ها با حفظ تاریخ صورت گیرد و آن شایعه که برخی اشعار کتیبه ها تغییر و یا حذف شده کذب است. بعضی از این کتیبه ها در زمان صدام به علت اینکه مزین به خط و اشعار ایرانی یا آذری بودند، به عمد تخریب شدند که ما تلاش کردیم آنچه را تخریب شده برپایه سابقه تاریخی بازسازی و مرمت نماییم.1399/07/01
14:46:51
5.0 / 5
1270
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد