نور معرفت
در برنامه بدون توقف بررسی شد:

دلیلهای الزام حجاب برای توریستهای خارجی در ایران

دلیلهای الزام حجاب برای توریستهای خارجی در ایران

به گزارش نور معرفت غلامی درباب دلیلهای الزام حجاب برای توریستهای خارجی در جمهوری اسلامی اظهار داشت: در ایران قانونی به اسم حجاب قانونی داریم پس اگر غیرمسلمان هستید بعنوان قانون شهروندی ایران رعایت می كنید، نه شرع.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، علی غلامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، در برنامه «بدون توقف» که چند جلسه است به موضوع حجاب می پردازد درباب دلیلهای الزام حجاب برای توریستهای خارجی خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی قانونی می باشد بعنوان حجاب قانونی این حجاب قانونی را شما که مسلمان هستید باید رعایت کنید چون هم قانون تان است و هم در شرع آمده، اگر هم غیرمسلمان هستید بعنوان قانون شهروندی ایران رعایت می کنید، نه شرع.
وی درباب برخورد تند برخی نیروهای انتظامی با افراد به علت بدحجابی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی صفحه ای را معرفی کرده که اگر هر کدام از مأموران تخلف کردند مثلاً اگر پول می گیرند یا بی احترامی می کنند، افراد بتوانند با مدرک گزارش دهند تا پیگیری شود مثل کاری که قوه قضائیه آغاز کرده تا فساد را اول در خود مجموعه از بین ببرد چون مجموعه ای که مقرر است قانون را اجرا نماید اگر فاسد باشد دیگر ما باید سر به بیابان بگذاریم.
غلامی همین طور عنوان کرد: اما اگر فرد عادی به خاطر حجاب به شما بی احترامی کرد برمبنای قانون سبب توهین شده و اگر بتوانید در دادگاه اثبات کنید مجرم است، اگر کسی آمد به اسم اینکه حجاب شما متفاوت می باشد حرف زشتی زد اگر دو شاهد داشته باشید او برمبنای قانون مجازات اسلامی مجازات می شود. چون نهی از منکر راه و روش دارد من به دانشجویانم همیشه گفتم برای امر به معروف نخستین کاری که می کنید سلام کنید، ببینید می شود صحبت کرد چون سلام یعنی شما از جانب من در امانید، خودم در جاهای مختلف با کسانی که در نهی از منکر جور دیگری رفتار می کنند درگیر می شوم و می گویم این غلط است، چون کسی چنین اجازه ای به شما نداده، من وقتی می توانم بگویم شما گرفتار منکر شدید که علم دارید و من شما را نهی کنم اما اگر علم نداشته باشید باید اول شما را آگاه کنم.
این استاد حقوق در پاسخ به این سوال که «چرا با افرادی که در خارج حجاب خودرا برداشتند بعد از بازگشت برخورد می شود» اظهار داشت: یک وقت کسی شهروند عادی است یک اقتضائاتی دارد و ما قانونی برای برخورد نداریم و این اتفاق نمی افتد، ولی یک وقت کسی دارای شخصیت حقوقی است و جایگاهی دارد او اقتضائات دیگری دارد، من می گویم در ایران حجاب را بعنوان یک قانون رعایت می کنم اما در آمریکا که قانون نیست رعایت نمی کنم.
غلامی همین طور در پاسخ به این سوال که «چرا افراد غیرمسلمان و مهمانان خارجی را مجبور به حجاب می کنیم» اظهار نمود: نخستین نکته این است که همه این ها در ادیان و آئین های خودشان هم حجاب هست ولی به آن عمل نمی کنند، ما اما اینجا می گوئیم به دستورات دین خودت عمل کن، چیزی به آنها تحمیل نکردیم. اما حالت دوم این است که این فرد تابع هیچ دینی نیست، یک فرد لائیک می آید می گوئیم قانون اینجا این است که باید حجاب داشته باشی؟ آیا این با آنچه او بعنوان لائیسیته قبول دارد ضدیت دارد؟ یعنی در لائیسیته گفتند اگر چیزی سرت کنی ضد قوانین ماست؟ آنچه ما از یک خانم لائیک در این خصوص می خواهیم با اعتقاد او غیریت دارد نه ضدیت، اما مثلاً شما اگر می خواهید در دانشگاه سوربن درس بخوانید می گویند حجابت را بردار این با دین شما ضدیت دارد، پس ما به آنها چیزی می گوئیم که با اعتقاد آنها غیریت دارد و آنها از ما چیزی می خواهند که با اعتقاد ما ضدیت دارد.
وی افزود: سوم اینکه ما از روز اول در قانون اساسی مان این قوانین را آوردیم اما طرف مقابل ما دقیقاً برمبنای مبانی اش نمی تواند این کار را بکند، چون قانون اساسی فرانسه می گوید که فرانسه نسبت به مذهب بی طرف است. نکته چهارم، در جمهوری اسلامی قانونی می باشد بعنوان حجاب قانونی این حجاب قانونی را شما که مسلمان هستید باید رعایت کنید چون هم قانون تان است و هم در شرع آمده، اگر هم غیرمسلمان هستید بعنوان قانون شهروندی ایران رعایت می کنید، نه شرع.
رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع) در پاسخ به این سوال که «این در دین آمده یا رهاورد جمهوری اسلامی است که اقلیت ها را در فشار قرار دهیم» عنوان کرد: وقتی افرادی در ذیل حکومت اسلامی زندگی می کنند که ادیان شان غیر از اسلام است چون در پذیرش دین تحمیلی نداریم، می شوند اهل کتاب ساکن در جمهوری اسلامی و یکی از کارهایی که حق ندارند انجام دهند تظاهر به منکر است، آنها که غیرمسلمان هستند در خلوت خودشان اعمال شان را انجام می دهند و ما نه فقط کاری نداریم بلکه در قانون ما آمده احکام شان را متناسب با دین خودشان انجام دهند ولی حق تظاهر به منکر ندارند. در واقع برای غیرمسلمان ها حجاب قانون است اما واقعی اش این است که برمبنای دین خودشان است، برای گردشگران هم همین طور.
این استاد دانشگاه در آخر درباب برخورد افراد تندرو درباب نهی از منکر خاطرنشان کرد: یک گروهی آمدند این برخوردها را انجام دادند که درست نبود، وقتی شما با رفتارهای تند حاشیه ایجاد کردید، ذهنیت افراد خراب می شود و درست کردن آن کار سختی است، چون تصویر نخستین برخورد آدم ها با یکدیگر خیلی مهم می باشد، ولی انصافاً همه برخوردها این طور نیست و گروه های بسیاری هم هستند که با لبخند و اهدای بسته و گل مبادرت به نهی از منکر می کنند.


منبع:

1399/06/24
13:39:53
5.0 / 5
1376
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد