نور معرفت

نشست هم اندیشی مسؤلان، نخبگان و فعالان عرصه خانواده برگزار گردید

نشست هم اندیشی مسؤلان، نخبگان و فعالان عرصه خانواده برگزار گردید

به گزارش نور معرفت نشست هم اندیشی مسؤلان، نخبگان و فعالان عرصه خانواده به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست های كلی خانواده به همت ستاد طواف سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان تبلیغات اسلامی، به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست های کلی خانواده نشست هم اندیشی مسئولان، نخبگان و فعالان مردمی در عرصه خانواده به همت ستاد طواف سازمان تبلیغات اسلامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، عاطفه سعیدی نژاد مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت علمی دانشگاه های تهران و فعالان حوزه زن و خانواده در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی انجام شد.
حجت الاسلام عباس عبدالهی -رئیس ستاد طواف سازمان تبلیغات اسلامی- در ابتدا این جلسه حجت الاسلام عباس عبدالهی رئیس ستاد طواف سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: هم زمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی خانواده توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) این جلسه تشکیل و محوریت آن «جامعهٔ خانواده محور، دین، مردم و حاکمیت» قرار داده شده است.
وی در انتهای سخنان خود به محورهای پیشنهادی این جلسه اشاره و تاکید کرد: ترسیم الگوی جامعه خانواده محور در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی-اجتماعی و حقوقی-قضایی، موانع راهبردی محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه ها، سیاست های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی قسمتی از محورهای پیشنهادی برای این جلسه است.


سیاست گذاری در جامعه باید با موضوع خانواده باشد

در ادامه این جلسه فاطمه قاسم پور -نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی- به اهمیت موضوع خانواده اشاره و عنوان کرد: وجه مهم سیاست های کلی خانواده بندهای اول و دوم آن است که در آن عنوان شده است سیاست گذاری در جامعه باید با موضوع خانواده باشد.
وی اشاره کرد: ابلاغ سیاست های کلی خانواده نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران برای خانواده یک جایگاه بنیادی در نظر دارد.
قاسم پور در انتهای سخنان خود اشاره کرد: کلی بودن سیاست های کلی خانواده سبب شده تا درک مطالب آن برای برخی سخت باشد و باتوجه به جایگاه بنیادی خانواده، باید به سیاست های کلی خانواده به صورت واقعی نگاه شود و از نگاه آرمانی به آن پرهیز شود.


بنیاد خانواده برمبنای عشق و محبت بنا نهاده شده است

در ادامه سینا کلهر -معاون فرهنگی سابق مرکز پژوهش های مجلس- به نقش سازمان تبلیغات اسلامی در موضوع خانواده اشاره و عنوان کرد: سازمان تبلیغات باید موضع خودرا در بحث خانواده مشخص نماید، تا بتواند وظایف و اقدامات خودرا دراین زمینه به آسانی انجام دهد.
وی اشاره کرد: بنیاد خانواده برمبنای عشق و محبت بنا نهاده شده است و بزرگ ترین اقدام سازمان تبلیغات اسلامی می تواند این باشد که خانواده را از سیطره مباحث حقوقی جدا کند؛ مسائل حقوقی محل اختلاف و در طرف دیگر خانواده محل عشق و احساس است، پس باید این دو از یکدیگر مجزا تعریف شوند.
کلهر در انتهای سخنان خود اشاره کرد: مهم ترین و نخستین ماموریت سازمان تبلیغات اسلامی ایجاد یک گفتمان متناسب با انقلاب اسلامی با موضوع خانواده در جامعه است.


باید یک نمونه از تمدن اسلامی را به جامعه جهانی ارائه دهیم
در ادامه این جلسه مریم اردبیلی- کارشناس مسائل زنان و خانواده- در خصوص فرصت ها و تهدیدهای مباحث خانواده اظهار داشت: اگر ما مدعی تمدن نوین اسلامی هستیم، باید یک نمونه از آن تمدن اسلامی را به جامعه جهانی ارائه دهیم.
وی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: باید یک الگوی عملی به دنیا عرضه کرده شود؛ فرصت مغتنمی با توجه شیوع ویروس کرونا در جامعه به وجود آمده است و اگر مقرر است پسا کرونای متفاوتی دیده شود همه باید به یک نظر مشترک برسیم.


اگر نظام خانواده از بین برود، به دنبال آن ساختارهای مذهبی جامعه نیز در هم می شکند

در ادامه زهره لاجوردی -نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی- در ارتباط با سیاست های کلی خانواده عنوان کرد: در مورد خانواده و جایگاه آن، سخنان زیادی گفته شده و همه به آن اشراف داریم و دیگر نیازی به ارائه سخنان تازه نیست؛ دشمنان این جامعه از ابتدا به دنبال وارد کردن ضربه به خانواده بوسیله جنگ نرم بودند.
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: اگر نظام خانواده از بین برود، به دنبال آن ساختارهای مذهبی جامعه نیز در هم می شکند و جامعه مقاومتی ندارد و آماده پذیرش هر نسخه ای از سمت دشمن است.

آموزش و افزایش کنشگران اجتماعی با موضوع خانواده مهمترین اولویت است

علیرضا لاور -معاون آموزش بنیاد ملی خانواده- در ادامه این جلسه عنوان کرد: تشکیل اتاق جنگ برای موضع خانواده می تواند یکی از مهمترین اقدامات اعضای این جلسه باشد.
وی ادامه داد: در ساحت حکومتی، نهادهایی مانند مجلس شورای اسلامی می توانند بهترین نقش را برای بهبود خانواده ایفا کند.
لاور در انتهای سخنان خود اشاره کرد: یکی دیگر از اقدامات مؤثر در بحث خانواده، آموزش و افزایش کنشگران اجتماعی با موضوع خانواده است و می تواند ما را با سرعت و با رویکرد مردمی در این بحث پیش ببرد.


برای ایجاد تحول در مباحث خانواده باید یک قرارگاه مرکزی تشکیل داده شود

در ادامه این جلسه عاطفه سعیدی نژاد -مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی- اظهار نمود: جامعه امروز نیاز دارد برای ایجاد تحول در مباحث خانواده، یک قرارگاه و یا یک نقطه مرکزی تشکیل داده شود.
وی ادامه داد: تا زمانی که قرارگاه یا نقطه مرکزی در بحث خانواده وجود نداشته باشد، اقدامات به شکل آتش به اختیار و بدون مدیریت خواهد بود.
وی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: مهم ترین ماموریت اعضاء این جلسه مشخص کردن پیام و سخن اصلی این جلسه در حوزه خانواده است.
با پیشنهاد حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برای ایجاد هم افزایی بیشتر بین اعضاء این جلسه، جمع بندی و نتیجه گیری اصلی به جلسه بعد موکول شد.


منبع:

1399/06/18
09:59:25
5.0 / 5
1485
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد