نور معرفت
در برنامه چراغ مطالعه عنوان شد؛

سازوكارهای دفاعی اضطراب مرگ

سازوكارهای دفاعی اضطراب مرگ

به گزارش نور معرفت مترجم كتاب خیره به خورشید نگریستن با اعلان اینكه می توان به مرگ فكر كرد و نیاز نیست آنرا انكار نماییم، اظهار داشت: ما یكسری سازوكارهای دفاعی انتخاب می نماییم تا از اضطراب مرگ فرار نماییم.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، هشتمین قسمت از فصل دوم برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه» شنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۹ از شبکه چهار سیما پخش گردید. در این برنامه به کتاب «خیره به خورشید نگریستن» نوشته اروین یالوم با حضور اورانوس قطبی نژاد آسمانی، مترجم اثر، پرداخته شد.

اورانوس قطبی نژاد در ابتدا اظهار داشت: خیره به خوشید نگریستن کار سختی است و در طولانی مدت چشم را می سوزاند. نگریستن به واقعیت و روشنایی چیزی است که یالوم در این کتاب می خواهد به ما بگوید. این کتاب راجع به یکی از اساسی ترین دغدغه های بشر به نام مرگ صحبت می کند. در باقی آثار یالوم هم به صورتی راجع به مرگ صحبت شده است. در این کتاب به دنبال غلبه بر وحشت از مرگ است. خورشید را مرگ تلقی کرده و می گوید نمی توان به آن خیره نگاه کرد، چون خیلی دشوار است و ذوب می شویم. این کار درعین حال شفابخش و درمان کننده است.

مترجم کتاب «خیره به خورشید نگریستن» اضافه کرد: می توان به مرگ فکر کرد و نیاز نیست آنرا انکار نماییم. ما یکسری سازوکارهای دفاعی انتخاب می نماییم تا از اضطراب مرگ فرار نماییم. همین بازی های کامپیوتری خشن نوعی مبارزه با مرگ است و برای مقابله با اضطراب مرگ به سراغ این گونه بازی ها می رویم و مثل یک مسکن موقت ما را آرام می کند. به چتربازی، بانجی جانپینگ یا خودزنی هم برای مقابله با اضطراب مرگ روی می آوریم. گاهی درمانگر هم ممکنست متوجه نشود که اختلال های ما مانند وسواس یا... لباس مبدلی برای مقابله با اضطراب هستند. یالوم می گوید روانکاوهای کلاسیک دقت نمی کنند که این اختلال ها، لباس هایی برای غلبه بر اضطراب هستند.

وی افزود: یالوم خیلی فلسفی فکر می کرد و یک جهان بینی فلسفی داشت، در نتیجه بسیاری از جملات فلاسفه را بسط و گسترش داد. از طرفی روان پزشکی است که یکسره در کار درمان بوده و خیلی از نوشته های وی ناشی از تجربیات مراجعه کننده های وی است. بخش آخر این کتاب آموزش هایی است که هم برای روانشناسان مناسب می باشد و هم غیر روانشناسان. به رابطه سالم و صمیمی با مراجعه کنندگان خیلی تاکید دارد و رابطه از بالا به پایین با مراجعه کنندگانش ندارد. می گوید این کتاب را اختصاصاً برای غلبه بر وحشت از مرگ نوشته است. یالوم یکسری کتاب آموزش درمان های وجودی دارد. همین طور تعدادی رمان بلند و رمان کوتاه دارد. این کتاب جزو دسته کتاب های آموزشی است او شمرده می شود.
کوروش علیانی، مجری کارشناس برنامه در ادامه اظهار داشت: شاید تجربه تصادفی که یالوم داشته سبب شده ترس از مرگ همراه او باشد و این کتاب را بنویسد.

اورانوس قطبی نژاد در پاسخ اظهار داشت: باتوجه به تجربیات و پژوهش هایی که دارد می بینیم که از ابتدا به فکر مرگ بوده است. البته این تجربه هم به قول خودش یک تجربه بیدارکننده بود. چون یک پدیدارشناس است به مسائل از دید مراجعه کننده هایش می نگرد و پیش فرض های خودش را دخیل نمی نماید. بدین سبب نیاز نیست که خودش مسائل را تجربه کرده باشد و می تواند در تجربه دیگران شریک شود. برای فرار از ترس از مرگ ابتدا باید ببینیم چه کارهایی داریم انجام می دهیم. آیا زیاد کار می نماییم یا زیاد از سازوکارهای دفاعی استفاده می نماییم و توجیه های منطقی برای آنها پیدا می نماییم که باز هم آنها را ادامه دهیم؟ آیا با زیاد کار کردن ممکن نیست سکته کنیم؟ داریم از مرگ فرار می نماییم و درعین حال داریم خودمان را می کشیم.

او در آخر اظهار داشت: یالوم در این کتاب به ما سفارش کرده که به خودشناسی و خودآگاهی بپردازیم. راجع به اضطراب مرگ با دیگران و کسانی که مرگ عزیز را تجربه کرده اند صحبت نماییم و با دیدن این گونه فیلم ها به آن فکر نماییم. برخی نگاه مذهبی دارند و به زندگی بهتر پس از مرگ فکر می کنند. این افراد خیلی ترس از مرگ ندارند و این نگاه می تواند کمک کننده باشد. برخی با فرزندپروری احساس جاودانگی می کنند که این نگاه خیلی اضطراب مرگ را کم می کند. برخی نیز اثری از خود بجای می گذارند. خود یالوم می گوید معنای زندگی را در مراجعینم پیدا کردم؛ وقتی که می بینم می توانم به دیگران زندگی ببخشم و درد آنها را درمان کنم. به تعداد آدم های روی زمین راه رسیدن وجود دارد. از دید یالوم زندگی و مرگ یکی هستند. یعنی وقتی ما متولد می شویم و از رحم مادر وارد رحم طبیعت می شویم، گویی باردیگر می میریم و متولد می شویم.

در آیتم کتابدار برنامه، سیامک محبوب، کتابدار و پژوهشگر تجربه های خود در زمینه کتاب خواندن و این که چه بخوانیم و چطور بخوانیم را بیان کرد.
فصل دوم «چراغ مطالعه» که به کتب روانشناسی می پردازد، با تهیه کنندگی مرتضی روحانی و یاسر غفاری و با سردبیری مجتبی طالقانی، در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه ۴ تولید شده است و شنبه ها ساعت ۲۱ پخش می شود. بازپخش این برنامه نیز یکشنبه ها ساعت ۱۷ و جمعه ها ساعت ۹ خواهد بود.

1399/05/27
10:17:01
5.0 / 5
2041
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد