نور معرفت

حفظ وحدت و اتحاد امت اسلامی سفارش و سفارش همیشگی امام راحل بود

حفظ وحدت و اتحاد امت اسلامی سفارش و سفارش همیشگی امام راحل بود

به گزارش نور معرفت كنفرانس مجازی به مناسبت سی ویكمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) با حضور علمایی از هند، كشمیر و ایران و با پیام تصویری حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و ریاست پژوهشكده بین المللی عروه الوثقی برگزار گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مختاری- رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی- در پیامی تصویری به همایش بین المللی امام خمینی(ره) اظهار داشت: در حقیقت امام خمینی بزرگترین احیاگر فکر دینی در دنیای معاصر است.

مشروح این پیام که به صورت تصویری در این کنفرانس مجازی پخش گردید به شرح زیر است:

ابتدا سالروز رحلت امام بزرگوار، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، رهبر مسلمانان جهان حضرت امام خمینی(ره) را به همه مسلمانان و آزادی خواستار بخصوص برادران و خواهران مسلمان، عالمان و فرهیختگان در کشمیر تسلیت عرض میکنم.

امام خمینی(ره) یک شخصیت جامع علمی و فقهی است و به غیر از مجاهدت ها و تلاشهای پیگیر در مبارزه با ظلم و ستم و نظام های مستکبر داشتند ذاتا خود یک شخصیت عالم، فقیه، اسلام شناس و در عین حال آگاه به زمان و زمان شناسی بودند.

در حقیقت امام خمینی(ره) بزرگترین احیاگر فکر دینی در دنیای معاصر است و کسی است که با یک تفسیر و تعریف و برداشت معقول از اسلام و قرآن توانست تحرک، جنبش و تحولی در ابعاد مختلف و در عرصه های مختلف در جوامع اسلامی ایجاد کند.

امام با آگاهی به عمق مبانی وحیانی اسلام، توانست معارف و دستورات اسلام را به جامعه تفهیم کند و آنرا به مرحله اجرا بگذارد. در حقیقت ایشان نظامی را تاسیس کرد که دارای دو شاخصه؛ جمهوریت و اسلامیت است. یعنی رفتن به آراء عمومی مردم در تعیین حاکمیت بر مبنای مبانی دینی که هم بعد دینی و اسلامی و هم بعد حکومتی و جمهوریت آن تضمین شود.

*علما و فرهیختگان؛
امام شخصیت جامعی بود که با اتکال به خدا و پشتیبانی از حمایت آحاد مردم توانست نظام جمهوری اسلامی را در ایران تأسیس کند و در دنیا همه آزادی خواستار و همه مبارزان عرصه جهاد ضد ظلم و ستم را فرا بخواند تا به تعیین سرنوشت خودشان در دو قلمرو فرد و جامعه بی تفاوت نباشند.

*حفظ وحدت و اتحاد امت اسلامی سفارش و سفارش همیشگی امام راحل بود

امام راحل همواره بر وحدت میان مسلمانان تاکید و سفارش می کردند و رمز پیروزی نهضت اسلامی را وحدت میان مسلمانان و وحدت کلمه می دانستند.

ایشان معتقد بودند، مسلمانان شامل شیعه و سنی باید در کنار هم باشند و برپایه مبانی اسلام، قرآن و سنت حرکت کنند و باید یک هم افزایی، انسجام و یکپارچگی و همدلی میان مسلمانان باشد.

امام توانست مسلمانان را با تاکید بر وحدت و انسجام و داشتن رابطه همدلانه در خط مبارزه با استکبار جهانی قرار دهد و در این راستا موفق شود بطوریکه امروز در اکناف عالم جوانان، تشکلها و گروههایی که با مشرب فکری امام و اهداف قیام ایشان آشنا شدند با رحمت و رافت دین مبین اسلام انس گرفتند، متوجه شدند اسلام در عین حال که آنها را به همزیستی مسالمت آمیز، صلح و آرامش دعوت می کند که با رحمانیت و قدرت در مقابل مستکبران بایستند و مقاومت و مجاهدت و سازش ناپذیری را در پیش بگیرند.

همانطور که قرآن کریم با زبان پیامبر اسلام(ص) خطاب به مومنین می فرماید: "اگر کسی یا کسانی از شما از دین برگردند خدای متعال قوم جایگزین می آورد که خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارد." یعنی یک رابطه واقعی و محبت و عشق میان مومنان واقعی و خداوند هست که اینها بین خود رئوف و مهربان هستند و رابطه همدلانه و همزیستی مسالمت آمیز دارند اما در مقابل مستکبران عالم عزت و شرف و مکرمت خویش را حفظ می کنند.

ازاین رو "وحدت کلمه و اتحاد میان مسلمان" سفارش اصلی و موکد امام خمینی(ره) بود چه آن زمان که در نجف و پاریس حضور داشتند و چه زمانی که برای برقراری نظام شکوهمند اسلامی به ایران بازگشتند همواره تاکید داشتند که مسلمانان عالم باید برای عزت و سربلندی و پیروزی، وحدت خویش را حفظ کنند.
*علما و بزرگان و شخصیت های اثرگذار و آحاد امت اسلامی؛

امروز ما می توانیم از امام خمینی بعنوان اسوه و الگو درس بگیریم و سفارش های ایشان را سرمشق زندگی فردی و اجتماعی خود قرار دهیم.

با همدیگر مهربان، همدل و متحد و در مقابل مستکبران و زورگویان مستحکم و مقاوم باشیم و با توکل و تقوای الهی آنچه خدا و رسولش از ما خواست برای جلب رضایتشان قدم برداریم و به نسل جوان با عقلانیت و بر مبنای مبانی اسلام ناب آگاهی بخشی نماییم تا ان شالله بتوانیم به وظایف و رسالت خود در پیروی از طریق و روش امام راحل عمل نماییم و موفق باشیم.
1399/03/16
23:51:14
5.0 / 5
2443
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد