نور معرفت
یك استاد حوزه و دانشگاه تبیین كرد:

عوامل شكل گیری خشونت در جامعه

عوامل شكل گیری خشونت در جامعه

به گزارش نور معرفت یك استاد حوزه و دانشگاه با برشمردن بعضی از عوامل خشونت در خانواده و جامعه اظهار داشت: همچون عوامل شكل گیری خشونت عدم رشد اعضای خانواده و خصوصاً پدر خانواده كه بعنوان رئیس خانواده شمرده می شود، خودمحوری، برداشت های نادرست، سوءاستفاده از گزاره های دینی، تعصب قومی، نژادی و دینی و... است كه می تواند در شكل گیری خشونت تأثیرگذار باشد.


حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی جورکویه در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با حادثه اخیری که برای رومینا اشرفی بر اثر خشونت پدر خانواده رخ داده است، اظهار نمود: خشونت یک امر مذموم در عرف و شرع است و تمام جوامع بشری این رفتار نادرست را نمی پسندند و قبول ندارند. چه جوامعی که برمبنای شریعت رفتار می کنند و چه جوامعی که قانون اساسی خودرا به نوع دیگری تنظیم می کنند. در مجموع خشونت یک امر مذموم است چه در زندگی اجتماعی و چه در زندگی خانوادگی هیچ گاه نمی تواند راهگشا باشد.
وی اظهار داشت: خشونت هیچ گاه مشکلات را در جامعه و خانواده حل نمی کند و این نیازمند بحران و استدلال نیست؛ چونکه یک امر بدیهی و پذیرفته شده از طرف تمام بشریت است. اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه وقتی مشکلی در اجتماع و یا خانواده در عرصه های مختلف پیش می آید فرد خشونت را انتخاب می کند؟ این بحثی است که باید به آن بپردازیم. همچون عوامل شکل گیری خشونت عدم رشد اعضای خانواده و خصوصاً پدر خانواده که بعنوان رئیس خانواده شمرده می شود، خودمحوری، برداشت های نادرست، سوءاستفاده از گذاره های دینی، تعصب قومی، نژادی و دینی و... است که می تواند در شکل گیری خشونت تأثیرگذار باشد.
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: برای هر واقعه ای هر یک از این عوامل تأثیرگذار است چونکه در هر موضوعی عوامل مختلفی می تواند در شکل گیری خشونت نقش داشته باشد. در این حادثه اخیر هم نمی توانیم عامل را تک بُعدی ببینیم اما از بین عواملی که ذکر شد تعصب و عدم رشد پدر نقش بیشتری را در این مساله داشته است. هیچ زندگی بدون مشکل و مسئله نیست فقط نوع آن متفاوت می باشد. یک خانواده با اقتصاد، دیگری با عاطفه، یکی با سیاست و دیگری با فرهنگ و... مشکلاتی دارند. اما هنر انسان این است که بتواند توانمندی حل مسئله را داشته باشد. اگر پدر خانواده که ریاست خانواده را بر عهده دارد خودمحوری و برداشت نادرست را کنار بگذارد آن زمان است که خشونت کمرنگ تر می شود.
محمدی جورکویه اشاره کرد: در قتل مرحوم خانم رومینا اشرفی عامل تعصب نقش بیشتری را نسبت به سایر عوامل به وجود آورده است. ما نباید یک تصور نادرستی از ریاست مرد در خانواده داشته باشیم. این ریاست برای مرد ایجاد مسئولیت می کند نه اینکه بخواهد با فریاد و خشونت و یا ناسزا اعمال رفتار کند. اینکه می گویند ریاست خانواده با مرد است یک امتیاز نیست بلکه یک مسئولیت سنگین است. اعضای خانواده هم در کنار این پدر بدون تقصیر نبوده اند چونکه برای رشد هر موضوعی باید تمام خانواده در کنار یکدیگر باشند. وقتی دختری در آن سن کم با مردی دو برابر سن خود ارتباط برقرار می کند نشان از ضعف مدیریت خانواده دارد. ریاست مرد فقط معیشت و کار و اقتصاد نیست بلکه باید برای کل زندگی تدبیر و برنامه ریزی داشته باشد و چون نمی تواند کاری را انجام بدهد و ناکارآمد بودن خودرا می بیند بجای ارشاد و راهنمایی و استفاده از منطق به سمت خشونت و کتک زدن پیش می رود.
ایشان سپس با اشاره به آیه ۳۲ سوره مائده اظهار داشت: در این آیه آمده است: «مِنْ أَجْلِ ذَٰلِکَ کَتَبْنَا عَلَیٰ بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ۚ وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَیِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَٰلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ؛ بدین سبب بر بنی اسرائیل حکم نمودیم که هر کس نفسی را بدون حق و یا بی آنکه فساد و فتنه ای در زمین کرده، بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده و هر آینه رسولان ما به سمت آنان با معجزات روشن آمدند سپس خیلی از مردم پس از آمدن رسولان باز روی زمین بنای فساد و سرکشی را گذاشتند.» شارع وقتی در ماده ۳۰۱ قانون اساسی، مجازات اسلامی را از پدر و جد پدری برمی دارد به معنای آن نیست که بخواهد بین افراد فرق بگذارد. در روایات وارد شده است که کشتن بی گناه معادل با کشتن تمام انسان ها است و مجازات فرد جهنم است اما تفاوت در بحث جرم انگاری است. شارع در ماده ۶۱۲ به جرم و بزرگی جرم توجه دارد و بر همین مبنا است که مجازاتی جایگزین مجازات اعدام قرار داده است. وقتی پدر خانواده از بُعد اجتماعی مسئولیت خانواده را بر عهده دارد علاوه بر این رفتار نادرست مسئولیت سایر اعضای خانواده را نیز بر عهده دارد و به جهت اینکه برای سایر اعضای خانواده مشکلی پیش نیاید حبس را قرار داده است چونکه در حبس امکان بازگشت فرد و یا بر اثر رفتار درست او امکان بخشش مجازات را دارد. برای رفع این مشکل باید حکومت و اجتماع همیشه برنامه داشته باشند. با ارشاد فرد مجرم می شود این مشکل را رفع کرد اما تمام مردم و اجتماع باید در این امر سهیم باشند تا فردی که مجازات را طی کرده است دیگر به سمت آن رفتار نادرست نرود.
منبع:

1399/03/11
13:30:57
5.0 / 5
2343
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد