نور معرفت

پاسخ آیت الله محمد جوادفاضل لنكرانی درباب صله رحم مجازی یا تلفنی

پاسخ آیت الله محمد جوادفاضل لنكرانی درباب صله رحم مجازی یا تلفنی

نور معرفت: قم باتوجه به شیوع بیماری ویرویسی در كشور و سطح جهان مساله صله رحم مجازی و تلفنی نیز شایع شده است كه یكی فقهای حوزه علمیه قم به سوالی در این خصوص پاسخ داده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله فاضل لنكرانی رئیس مركز فقهی ائمه اطهار(ع) در پاسخ به سوالی درباب چگونگی صله رحم به شكل مجازی و تلفنی پاسخی ارائه كرده است كه در ذیل می خوانیم.
متن سوال این ترتیب است: "سلام علیكم. موضوع: صله رحم مجازی یا تلفنی. احتراماً با عرض تبریك عید مبعث در بهار معنویت رجب المرجب. همانطور كه باخبر هستید با وجود شیوع ویروس كرونا در كشور و دستور در خانه ماندن جهت جلوگیری از انتقال این ویروس در سطح جامعه، مسئله سنت حسنه صله رحم آن هم در روزهای تعطیلات نوروزی مطرح است كه از این سنت حسنه اسلام محروم شده ایم.
اما از آنجایی كه دارای امكانات جدید تكنولوژی هستیم و فضای مجازی، شبكه های اجتماعی، پیام رسان ها و تلفن این امكان ارتباط را با ارحام ایجاد می نماید كه می توانیم از این طریق به صورت های مختلف همچون ارتباط تصویری، صوتی، نوشتاری با ارحام خویش ارتباط داشته باشیم.
بدین جهت خواهان نظر حضرتعالی دراین زمینه هستم كه باتوجه به این شرایط و در این مقطع زمانی كه چنین مشكلی به وجود آمده است، صله رحم مجازی و تلفنی و دیگر ابزارهای جدید موجود چه حكمی دارد و آیا جایگزین صله رحم حضوری می شود و رفع تكلیف می نماید؟
و نكته دوم اینكه اصلا منظور از صله رحم و قطع رحم چیست؟
گاهی در سالهای گذشته شاهد بودیم كه به خاطر صله رحم حضوری برخی اقوام میهمان اقوامی می شدند كه از نظر مالی مشكل داشتند و بجای اینكه با این صله آن فرد خوشحال شود بلكه او غمگین و حتی قرض دار هم می شد!رئیس مركز فقهی ائمه اطهار(ع) در پاسخ به این پرسش آورده است: "بسمه تعالی. با سلام و تحیت.
ج 1 - از مواردی كه زمان و مكان بعنوان دو عنصر دخیل در اجتهاد، در آن نقش دارند مصادیق است. به این معنا كه مصادیق با اختلاف شرایط زمان و مكان تغییر می كند. در موضوع صله رحم نیز مساله اینچنین است كه:
اول: با اختلاف شرایط زمانی و مكانی بر حسب عرف، مصادیق مختلف به وجود می آید.
دوم: مسلم است كه در شرایط فعلی كه دیدار حضوری میسّر نیست، بوسیله تلفن یا فضای مجازی به صورت نوشتاری یا تصویری می توان به این دستور دینی عمل نمود و تردیدی نیست كه همه آثار صله رحم بر اینها نیز مترتب می شود.
سوم: با قطع نظر از مریضی، در كشورهایی كه نزدیكان با فاصله زیاد از یكدیگر زندگی می كنند و عادتا دیدار حضوری میسّر یا سازگار با امور انسان نیست بوسیله نامه، تلفن یا فضای مجازی می توان صله رحم را انجام داد.
نكته قابل توجه آن است كه در شریعت مصداق خاص و معینی برای صله رحم ذكر نشده است و همان عنوان كلی صله رحم مورد دستور واقع شده است و بدین سبب برای مصادیق باید به عرف رجوع كرد و بنظر می رسد كه در شرایط طبیعی و معمولی و حتی با نبود فاصله بین نزدیكان، بوسیله نامه، تلفن یا فضای مجازی این دستور امتثال می شود.
ج 2 - در كلمات فقهاء تفاسیر مختلفی برای «رحم» ذكر شده است:منبع:

1399/01/08
14:13:44
5.0 / 5
3294
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد