نور معرفت
یادداشتی از علی اصغر محمدخانی؛

درباره بزرگان فرهنگ و ادب ایران مسئولیت داریم

درباره بزرگان فرهنگ و ادب ایران مسئولیت داریم

نور معرفت: چند سالی است كشور آذربایجان، خواجه نصیر طوسی را از آن خود كرده است. سكوت ما در باب این بزرگان سبب شده است كه به راحتی بزرگان فرهنگ و اندیشه و علم ایران مصادره كنند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، علی اصغر محمدخانی نویسنده، پژوهشگر و معاون فرهنگی مؤسسه شهر كتاب در یادداشتی به مناسبت ۵ اسفندماه روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی نوشته است:
خواجه نصیرالدین طوسی، متكلم، فیلسوف، ریاضی دان، منجم، دانشمند جامع الفنون شیعی ایرانی است كه در سال ۵۷۹ ه. ق در طوس به دنیا آمد. از طوس به نیشابور رفت و در آن جا نزد چند تن از دانشمندان آن روزگار، فلسفه و علوم دیگر آموخت. در نیشابور با عطار دیدار نمود. اهمیت خواجه در تاریخ فكر و علم در ایران و جهان اسلام به دو جهت است: یكی شخص او كه نمونه ای است از دانشمند جامع الاطراف و بعد از او بسیاری كوشیدند تا به او تشبه جویند و دیگر آثار او كه بعد از او مورد اقبال فراوان بوده است.
در حدود ۱۹۰ اثر به خواجه نسبت داده شده كه صحت انتساب بعضی از آنها مورد تردید است. از این مجموع در حدود ۱۲۰ اثر موجود است. در این آثار خواجه به خیلی از دانش های زمان خود، خصوصاً علوم عقلی پرداخته است. از آثار مهم او می توان به شرح اشارات، اخلاق ناصری، اخلاق محتشمی، اساس الاقتباس، رساله معینیه و … اشاره نمود.
خواجه نصیر آثار بسیاری به فارسی دارد. بعضی از آثار فارسی خواجه در نوع خود ممتاز است. اساس الاقتباس او بعد از شفای ابن سینا، مفصل ترین متن منطق دوران اسلامی است و اخلاق ناصری او یكی از متون مهمی است كه در علم اخلاق و سیاست به سنت فلسفی تألیف شده است. زبان آثار فارسی خواجه غالباً زبانی است روان و روشن. او حتی در آثار مفصل فارسی و عربی خود به ایجاز گرایش دارد و این شاید یكی از دلایلی باشد كه باعث شده است كه خیلی از آثار او به صورت كتاب درسی درآید.
روز پنجم اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر طوسی است. روز بزرگداشت دانشمند ایرانی و كم نظیر در جهان اسلام. چند سالی است كشور آذربایجان، خواجه نصیر طوسی را از آن خود كرده است. دانشگاه ها، مراكز فرهنگی و مسئولان علمی و فرهنگی كشور، قدری در باب بزرگداشت و شناساندن بزرگان علمی و فرهنگی كشور در داخل ایران و جهان بیندیشند و برنامه های نوینی را طراحی نمایند تا بسادگی هر كشور همسایه ای، بزرگان ایرانی را مصادره نكند.
ما نباید فقط به بزرگان فرهنگ ایرانی و اسلامی افتخار نماییم، بلكه درباره آنان مسئولیت هم داریم. چند نفر از دانشگاهیان، مهندسان و دانشجویان و مردم ایران می دانند كه امروز روز بزرگداشت خواجه نصیر طوسی است؟ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رسانه های دیگر چه برنامه هایی امروز برای معرفی این دانشمند بزرگ جهان اسلام دارند؟
سكوت ما در باب این بزرگان سبب شده است كه به راحتی بزرگان فرهنگ و اندیشه و علم ایران مصادره كنند. در ایران آن قدر سیاست بر فرهنگ و دانش غلبه كرده است كه به تدریج بزرگان فراموش شده و كاری در خور صورت نمی گیرد. خواجه نصیرها، ابن سیناها، فردوسی ها، سهروردی ها، نظامی ها، حافظ ها، سعدی ها، مولوی ها و … اساس و بنیاد فرهنگ ایران اسلامی هستند.
نگذارید شناخت این بنیادها سست شود همه ایرانی ها، فرد به فرد مسئول هستند. اگر تلاش جدی نكنیم، خطر فراموشی این بزرگان ایران جدی است.


منبع:

1398/12/05
14:16:43
5.0 / 5
3898
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد