نور معرفت
از سوی بزرگ ترین انجمن اسلامی در آلمان صورت گرفت؛

آغاز آموزش ائمه جماعات مساجد در آلمان

آغاز آموزش ائمه جماعات مساجد در آلمان

نور معرفت: مسئولان اتحادیه تركی-اسلامی دیتیب تصمیم گرفته اند تا دوره هایی را برای آموزش روحانیون اسلامی در آلمان برگزار كنند. این اتحادیه كه بزرگترین انجمن اسلامی در آلمان شمرده می شود، در سال های اخیر به سبب آموزش امامان در تركیه مورد انتقاد قرار گرفته است. با وجود این، آموزش امامان در آلمان می تواند قدم بزرگی برای حل مشكلات باشد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، در چند روز گذشته، اتحادیه تركیه-اسلامی دیتیب، مركز جدیدی را برای آموزش امامان و واعظان مساجد در شهر آیفل داهلم برپا كرده است. در نخستین دوره این مركز ۲۲ شركت كننده حضور داشتند. كاظم تركمن، رئیس اتحادیه تركی-اسلامی دیتیب در این زمینه اظهار داشت: در مرحله اول مقرر است، ۲۲ جوانی كه بیشتر آنان در رشته الهیات در تركیه تحصل كرده اند، در یك دوره آموزشی دو ساله در آلمان شركت نمایند. این دوره آموزشی شامل درس های عملی و نظری می شود. ما فكر می نماییم این دوره ها می تواند شروع خوبی برای آموزش امامان در آلمان باشد و باید ادامه یابد.
او این اقدام را سبب رشد تاریخی دیتیب دانست و همین طور برگزاری این دوره ها را برای كشور آلمان مفید عنوان نمود. حال سوال این است آیا این اتحادیه با وجود هزار مسجد در سراسر آلمان، می تواند باردیگر اعتماد سیاستمداران و شهروندان آلمانی را كسب كند؟
اتحادیه تركی-اسلامی دیتیب همواره به خاطر نزدیكی با دولت تركیه مورد انتقاد بوده است. بعضی از سیاستمداران آلمانی معتقدند كه این اتحادیه در جریان كودتای نافرجام ۲۰۱۶ در تركیه، مقابل مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تركیه، خبرچینی و پرونده سازی كرده است. دولت فدرال و دولت های ایالتی در سال های اخیر، خواهان جدایی دیتیب از تركیه شده اند. این در حالیست كه اتحادیه تركی-اسلامی دیتیب زیر نظارت مستقیم وزارت امور دینی تركیه (دیانت) فعالیت می كند و مسئولان دیتیب تابحال دوره ای برای آموزش امامان در آلمان برگزار نكرده بودند. در این سال ها، واعظان مسلمان از تركیه به آلمان می آمدند.
بگفته مسئولان دیتیب از میان ۱۱۰۰ امامی كه در مساجد این اتحادیه در آلمان كار می كنند، ۱۱۰ نفر به خوبی به زبان آلمانی تسلط دارند. همین طور مقرر است كه به تدریج، امامانی كه در آلمان آموزش داده می شوند نیز به مساجد اضافه شوند. هزینه این دوره های آموزشی از طرف دیتیب تامین می شود.
حالا منتقدان دیتیب امیدوار هستند كه با تربیت واعظان مسلمان در آلمان، آنها از نفوذ و سیطره دولت تركیه بیرون بیایند.
ماركوس كربر، معاون وزارت كشور آلمان از ابتكار تازه دیتیب استقبال كرد و به رسانه ها اظهار داشت: هرچند اتحادیه دیتیب تازه قدم های ابتدایی را برداشته، اما این اقدام بسیار مهم می باشد. با این اقدام، دیگر نیازی به ورود امامان از تركیه به آلمان نیست.
منبع:

1398/10/25
16:44:17
5.0 / 5
4090
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد