نور معرفت
آیت الله فاضل لنكرانی:

رسالت همه انبیاء، مقدمه ای برای حكومت جهانی حضرت مهدی (عج) بود

رسالت همه انبیاء، مقدمه ای برای حكومت جهانی حضرت مهدی (عج) بود

نور معرفت: ایسنا/قم رئیس مركز فقهی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت: رسالت همه انبیاء الهی، مقدمه ای برای حكومت جهانی حضرت مهدی (عج) بود.


آیت الله محمدجواد فاضل لنكرانی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین پورسید آقایی رئیس موسسه آینده روشن و هیئت علمی دكترین مهدویت با وی بعد از ارائه گزارشی از موضوعات و نحوه همایش بین مللی دكترین مهدویت عنوان كرد: موضوعی كه برای همایش امسال انتخاب نموده اید، موضوع بسیار مهمی است، یعنی اینكه ما ببینیم انبیاء الهی و ائمه طاهرین(ع)، آن طرح جامعی كه ترسیم كرده بودند به جهت اینكه آرام آرام جامعه بشری منجر به جامعه مهدوی بشود از بدو خلقت الهی چه بوده است.
رئیس مركز فقهی ائمه اطهار(ع) اضافه كرد: خدای تبارك و تعالی وقتی كه حضرت آدم(ع) را خلق كرد این هدف و این نتیجه و این سرانجام مدّنظرش بوده است، در این زمینه دو آیه بسیار اساسی كه سنگ بنای مهدویت است وجود دارد.
وی اشاره كرد: آیه 105 سوره مباركه انبیاء كه در فراخوان همایش مهدویت آوردید «وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَو» دارای بحث های زیادی است و اینكه خدا می فرماید ما در زبور این را نوشتیم ولو اینكه من بعد الذكررا به تورات تطبیق می كنند ولی بعید نیست كه من بعد آنچه كه در همه كتاب های آسمانی یا در همه دستورات آسمانی، نه فقط درباب تورات، یعنی از اول آنچه كه هر پیامبری را خدای تبارك و تعالی فرستادكه این تبلیغی كه تو می كنی این رسالتی كه تو داری قضیه مهدویت را به او گوشزد كرد، گرچه به حسب ظاهر در یك زمان و مكان محدودی، اما همه اینها برای آن حكومت حضرت بقیة الله (عج) مقدمه است این خودش خیلی مهمست.
آیت الله فاضل لنكرانی اشاره كرد: زمانی است كه می گوییم انبیاء گذشته وعده دادند كه یك زمانی حجتی از ناحیه خدای تبارك و تعالی در آخر الزمان حكومتی تشكیل می دهد، زمانی می گوئیم اما رسالت هر پیامبری یك نحوه مقدمیّت برای او داشته بطوریكه اگر یكی از اینها نبود در یك جزئی از این مقدمات خلل به وجود می آمد و فاقد یك جزء از مقدمات می شد، رسالت همه انبیاء مقدمه برای حكومت جهانی حضرت مهدی(عج)بوده است.
وی اظهار داشت: به نظر من بین این دو عنوان فرق است؛ ما یك وقت می گوئیم اینها وعده دادند كه یك زمانی می آید، یك وقت این حركتی كه می كنند با دید مقدمیّت است یعنی همه اش عنوان مقدمیت را دارد، باز مسئله ریشه دارتر از این است.
عضوجامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان كرد: مسئله توحیدی بودن جامعه یكی از فاكتورهای بسیار مشترك و مهم همه انبیاء الهی است، حضرت حجت می خواهد قیام كند به جهت اینكه فقط ظلم را از بین ببرد؟ من در برخی از صحبت ها این را عرض كردم اگر حكومت حضرت را منحصر به همین نماییم ولو اینكه دارد یَمْلَأُ اَلْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً، درست است و برای یك قسمتی از این حركت است، این اشاره به یك گوشه ای از این حركت حضرت است اما آن حركت اصلی حضرت موحد ساختن جامعه بشری است.
وی اظهار داشت: حضرت می خواهد جامعه بشری را موحد كند، این برمی گردد به همان اراده خدا، مثلاً خدا چرا انسان را خلق كرد؟ به جهت اینكه پی به توحید ببرد، به جهت اینكه این انسان موحد بشود، « وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ »لیعرفون لیوحدون اینها را من اضافه می كنم، یعنی مرتبه بالای معرفت توحید است، این در هیچ زمانی شكل نمی گیرد، اگر صدها حكومت اسلامی كه الحمدلله ما متنعم به وجود آن هستیم و خدا را باید روزی هزاران بار شكر نماییم اما وقتی معصوم در رأس حكومت نباشد آن غایة القصوایی كه خدای تبارك و تعالی از خلقت بشر اراده كرده و از ارسال رسل كه بشر موحد واقعی بشود این شكل نمی گیرد، یك جمع بسیار محدود آن هم در یك بار خیلی ناقص و نازله شكل می گیرد.
آیت الله فاضل لنكرانی عنوان كرد: مشكل ما این است كه الآن مسئله عدالت را پررنگ تر از مسئله توحید كردیم، عدالت در اسلام مطرح است، در روایات هم خیلی مطرح است، در مسئله حكومت حضرت هم خیلی مطرح است اما پیش از مسئله عدالت و فوق آن موحد ساختن افراد است كه این خودش موضوع برای این فضائلی مثل عدالت و سایر اخلاق و فضائل الهی می شود، روی این مسئله باید خیلی كار بشود.
منبع:

1398/10/21
14:34:54
5.0 / 5
4401
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد