نور معرفت
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأكید كرد

اجرای طرح گفت وگوهای فرهنگی كشورهای جهان اسلام

اجرای طرح گفت وگوهای فرهنگی كشورهای جهان اسلام

به گزارش نور معرفت ابراهیمی تركمان در یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ كشورهای عضو ایسیسكو در تونس اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی كشورهای مسلمان، طرح «گفت وگوهای فرهنگی كشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می دهد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، ابوذر ابراهیمی تركمان در یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ كشورهای عضو ایسیسكو در تونس اظهار داشت: امروز ما با هویت اسلامی مان اینجا جمع شده ایم و بر آن افتخار می نماییم، اما غفلت در بین جوامع اسلامی مانع بالنده شدن این هویت افتخار آمیز شده است. غفلت سبب جهالت مدرن می شود. امروز مشكل جهان ندانستن بسیط نیست، بلكه ندانستن در عین آگاهی است كه از آن به جهالت مدرن تعبیر می كنم یعنی نوعی جهل در عصر اطلاعات.
وی منشاء پیدایش جهالت مدرن را ناباوری دانست و اظهار داشت: ناباوری به آموزه های عقل و خرد به تعبیر دیگر جدال بین «داشتن» و «شدن» است. آنچه دین از بشر انتظار دارد، شدن است. با خبر شدن؛ هوشیار شدن؛ عادل شدن؛ پرهیزگار شدن؛ دوستدار بشریت شدن؛ صالح شدن و شدنهای دیگر.
ابراهیمی تركمان اضافه كرد: راهی كه امروز افراطگرایان طی می كنند به شدن منتهی نمی گردد، بلكه این راه ها به داشتن قدرت برای پیش گیری از شدن منتهی می گردد. جدالی كه آنها در پیش گرفته اند نه تنها به صلح نمی انجامد، بلكه فاصله تا صلح را بیشتر می كند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: غفلت از گوهر درون انسان و عدم درك هدف از خلقت كه همان عبودیت است، افراطگرایان را گرفتار توهم خود خداپنداری كرده است. خودرا مالك جان انسانها تلقی می كنند و برای خود چنین حقی قایلند كه جان هر كس را كه بخواهند بستانند. آیا چنین پنداری جهالت مدرن نیست؟
«غفلت» چون حجاب ضخیمی در مقابل حقیقت، مانع رویت «حقیقت» است
ایشان سپس سخنانش، تاكید كرد: یكی از مظاهر جهالت مدرن، خود مطلق ‎انگاری است. انسان خود مطلق انگار خودرا جای خدا می نشاند و قضاوت های قطعی خودرا مقدس شمرده و انجام آنها را فریضه می پندارد. انگاره های خود مطلق انگاری، جایی برای نیاز و احترام به اندیشه دیگران باقی نمی گذارد و در چنین وضعیتی صلح، از دایره انگاره های فرد خود مطلق پندار، بیرون می رود، برای اینكه پیش فرض صلح، پذیرش احترام به اندیشه دیگران و خروج از مطلق انگاری است.
ابراهیمی تركمان اضافه كرد: متأسفانه جاهلیت مدرن به سلاح علم و دانش مجهز شده و سرعت آثار تخریبی اش بیشتر از دوران جاهلیت بدوی است. در دوران جهالت بدوی، آثار تخریبی جهالت از خود فرد و اطرافیان و نیز تا حدودی از منطقه اش فراتر نمی رفت. اما جهالت مدرن امروز فراگیر شده و جهان را در كام خود فرو برده است.
بازگشت به عقلانیت و خردگرایی
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار نمود: امروز كه منازعات فرقه ای ـ مذهبی به خشن ترین و خطرناكترین منازعات عصر حاضر تبدیل گشته است، جای خردورزی در این میان به شدت خالی است و نیاز به بازگشت به عقلانیت و خردگرایی در بین اندیشمندان و رهبران دینی، به ضرورتی انكار ناپذیر تبدیل گشته است.
وی افزود: از طرف دیگر ما شاهد جنایات و كشتار بیرحمانه مردم مظلوم فلسطین توسط رژیم غاصب قدس شریف هستیم و این اقدامات با حمایت و پشتیبانی دولت امریكا صورت می گیرد.
ابراهیمی تركمان تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران اقدامات غیرقانونی و نامشروع دولت آمریكا در به رسمیت شناخته شدن شهرك سازی صهیونیستها در فلسطین اشغالی كه بر خلاف مقررات بین المللی است و همچنین، اقدام خبیثانه دولت آمریكا در انتقال سفارت آمریكا از تل آویو به بیت المقدس را محكوم می كند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درانتها سخنانش، تاكید كرد: آمریكا با این اقدام بار دیگر دشمنی خودرا نسبت به اسلام و مسلمانان و تعرض به مقدسات، سرزمین و حقوق فلسطینیان ثابت كرد و نشان داد كه مقررات بین المللی و انسانی را به رسمیت نمی شناسد.
وی با اشاره به اینكه سرافرازی و سربلندی مسلمانان در گرو اتحاد و همبستگی بین آنهاست، اظهار داشت: جهان اسلام امروزه بیشتر از هر زمان دیگری به اتحاد و همبستگی نیاز دارد و تفرقه بین مسلمانان به سود دشمنان و به زیان جهان اسلام است، پس جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی كشورهای مسلمان و ضرورت معرفی سیمای تابناك اسلام و جایگاه والای آن در اداره زندگی بشری طرح ابتكاری «گفت وگوهای فرهنگی كشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می دهد.
فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترك میان كشورهای اسلامی است
ابراهیمی تركمان اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان پیشرفت و تحكیم تقریب بین مذاهب اسلامی، گفت وگوی بین ادیان، تمدنها و فرهنگها در جهت ایجاد انسجام اسلامی، صلح و آرامش است. بدون شك فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترك میان كشورهای اسلامی است و باید از عامل اشتراك در جهت همكاری و وحدت امت اسلامی بهره برد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تقویت روابط فرهنگی میان ملت های مسلمان با رعایت اصل احترام به حاكمیت دولت ها تاكید داشته و آمادگی گفت وگوهای فرهنگی و انتقال تجربیات موفق خود در حوزه های نقش و جایگاه زنان در پروسه توسعه پایدار همسو با راهبرد فرهنگی جهان اسلام، توسعه صنایع فرهنگی و گسترش خلاقیت فرهنگی خصوصاً در حوزه استارت آپها و پویانمایی، ارتقاء جایگاه هنر در اشكال مختلف تئاتر، سینما، مرمت آثار تاریخی، برگزاری كارگاههای فرهنگی و هنری خصوصاً انتقال تجربیات استادكاران ایرانی در جهت مرمت آثار تاریخی را دارد.
منبع:

1398/09/27
18:14:14
5.0 / 5
4313
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد