نور معرفت

محکومیت اهانت به قرآن در دومین مجمع بین المللی دینی سنت پترزبورگ

محکومیت اهانت به قرآن در دومین مجمع بین المللی دینی سنت پترزبورگ

نور معرفت: رایزن فرهنگی کشورمان در فدراسیون روسیه در دومین مجمع بین المللی دینی سنت پترزبورگ پیشنهاد کرد در بیانیه پایانی همایش و سایر اسناد مرتبط، اهانت به مقدسات دینی همچون قرآن کریم محکوم شود.


به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، دومین مجمع بین المللی دینی سنت پترزبورگ با مبحث «حفظ ارزش های دینی، معنوی و اخلاقی در دنیای مدرن و توسعه گفتگوی بین ادیان» توسط اداره معنوی مسلمانان سنت پترزبورگ و منطقه شمال غربی روسیه با سخنرانی مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه برگزار گردید. احمدوند، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تشکر از شیخ راویل پنچایف و دولت محلی پترزبورگ اظهار داشت: با عنایت به یکی از موضوعات این نشست که اشاره به تغییرات جوامع در گذر زمان دارد با تبرک به سوره مبارکه «عصر» در کلام الله مجید، نکاتی را عرض می کنم. ابتدا باید بدانیم در جهان بینی اسلامی هر تغییری در انسان و اجتماع پسندیده نیست بلکه تغییری که در راه تعالی و تکامل باشد مورد تاکید و تأیید است.
وی ادامه داد: خیلی از تغییراتی که امروز در جوامع غربی اتفاق افتاده مانند تخریب بنیان خانواده و به رسمیت شناختن خانواده های غیرفطری و پشتیبانی از توهین به مقدسات دینی مانند قرآن کریم با توجیه حق آزادی بیان از آن دسته تغییراتی هستند که در راه سقوط انسان و جامعه قرار دارند. رایزن فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه اظهار داشت: خداوند تبارک و تعالی در سوره مبارکه عصر برای در امان ماندن انسان و جامعه از تغییرات ویرانگر، چهار راه را به ما نشان می دهند؛ ایمان، نیکوکاری، طرفداری از حق، صبر و استقامت. این چهار راه پیشنهادی قرآن کریم می تواند برای به همه زمان ها همه انسان ها با همه علایق و سلایق کاربرد داشته باشد و خیلی از مشکلات امروزی بشر را حل کند. وی به برگزارکنندگان این همایش پیشنهاد کرد به نشانه همبستگی و اخوت اسلامی و به نمایندگی از همه برادران و خواهران دینی از کشورهای مختلف که امروز در این همایش حضور دارند، در بیانیه پایانی همایش و سایر اسناد مرتبط، اهانت به مقدسات دینی همچون قرآن کریم که با حمایت کشورهای غربی صورت می گیرد، محکوم شود. در این اجلاس، برخی از شخصیت های روسیه و جهان اسلام همچون کامل سمیعولین مفتی جمهوری تاتارستان، آلبیر گرگانف رئیس مجمع مسلمانان روسیه، محمد الخاوری معاون وزیر اوقاف و امور اسلامی قطر، شیخ زهیر جعید هماهنگ کننده جبهه عمل اسلامی لبنان، اسماعیل بردیف، رئیس مرکز هماهنگی مسلمانان در قفقفاز شمالی، حجت الاسلام و المسلمین صابر اکبری جدی، رئیس سابق مرکز اسلامی مسکو، اسماعیل نوری، معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رسول عبدالهی، رئیس نمایندگی دانشگاه المصطفی (ص) در روسیه سخنرانی کردند و اهانت به مقدسات دینی همچون قرآن کریم توسط سخنرانان این مجمع محکوم شد.
هدف از برگزاری این رویداد، گفتگوی علمی و دینی در رابطه با آموزه های حقیقی دینی در مورد صلح، روشنگری، درک و احترام متقابل است. توجه به اهمیت حفظ ارزش های دینی و معنوی و اخلاقی در شرایط دنیای مدرن، بحث در مورد پویایی روابط ادیان سنتی در جهان، شناسایی مسائل، ایجاد سازوکارهایی برای هماهنگ کردن وضعیت قومی مذهبی در جهان، اقداماتی برای مقابله با افراط گرایی قومی و مذهبی همچون محورهای این همایش است. در برگزاری این مجمع، کلیسای ارتدکس روسیه، مجمع روحانیون مسلمانان روسیه، دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ، انستیتو نسخ خطی آکادمی علوم روسیه، دانشگاه دولتی تربیت معلم، بنیاد پشتیبانی از فرهنگ، علم و آموزش اسلامی اداره مسلمانان سنت پترزبورگ و منطقه شمال غربی روسیه را یاری دادند.


منبع:

1402/06/28
15:43:48
5.0 / 5
44
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد