نور معرفت
در نشست خبری برنامه های مراسم دلدادگان حسینی مطرح شد:

مردم در زیارت روز اربعین حرم حضرت عبدالعظیم به یک سلام بسنده کنند

مردم در زیارت روز اربعین حرم حضرت عبدالعظیم به یک سلام بسنده کنند

به گزارش نور معرفت، عرفاتی اظهار داشت: پیش بینی می شود بیش از پنج میلیون نفر از مردم در راهپیمایی دلدادگان حسینی شرکت نمایند در صورتیکه ظرفیت حرم صد هزار نفر است، به همین دلیل، مردم به یک سلام به عنوان زیارت بسنده کنند.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، نشست خبری اعلام برنامه های مراسم پیاده روی دلدادگان اربعین حسینی با حضور محمد بشارت فرماندار شهرستان ری و حجت الاسلام محسن عرفاتی معاون علمی -فرهنگی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) بامداد امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) اجرا شد.
در این جلسه حجت الاسلام عرفاتی در این جلسه اظهار داشت: به همت مدیران شهرستان ری چندین ماه برای یک حرکت منسجم و هدفمند برنامه ریزی شده تا در استان و شهرستان ری کربلای ایران و حرم عبدالعظیم (ع) شاهد حرکت عظیمی باشیم. بیش از ۴۵ جلسه صورت جلسه اش ثبت شده و در حد خودش بی نظیر بوده است.
وی درباب حوزه فرهنگی این مراسم اظهار داشت: هدف کمیته فرهنگی ایجاد ارزش افزوده ای برای کسانی است که مسیر طولانی میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم را طی می کنند. از آنجا که زیارت حضرت عبدالعظیم بنابر آن چه که در زیارتنامه آمده ثواب زیارت اباعبدالله را دارد، مراسم پیاده روی دلدادگان حسینی در روز اربعین انجام می شود.
حجت الاسلام عرفاتی اضافه کرد: برنامه ریزی هایی از سالهای قبل برای کسانی که نمی توانند به کربلای معلی مشرف شوند تدارک دیده شده است که بتوانند در این بارگاه حضور یابند. کسانی هم که به کربلا مشرف شدند و بازگشتند در این پیاده روی می توانند حضور یابند. ما اگر می خواهیم مؤمن باشیم باید زیارت اربعین را دریابیم. مراسم جاماندگان اربعین حسینی بنا بر آن چه که ذکر شد رقم خورد و از آنجا که یکی از سفارش های آیت الله جوادی آملی این بود که هرکسی که به سمت اباعبدالله گام بردارد دیگر جامانده نیست ولو به سمت حرم سید الکریم باشد و به مقصد رسیده است، پس از این امر نام این پیاده روی به دلدادگان حسینی تغییر نام داد تا هیچکس از قافله سیدالشهدا جا نماند. در این راه هرکس قدم هایی به سمت سیدالشهدا برمی دارد ثواب فراوانی دارد و خود همین حضور و گام برداشتن اجر دارد.
معاون علمی -فرهنگی آستان حرم عبدالعظیم حسنی (ع) اضافه کرد: وظیفه کسانی که متولی امور فرهنگی هستند این است که هر سال بار فرهنگی این مراسم را بیشتر کنند. اربعین یک اتفاق نادری در سطح جهان درحال رخ دادن است و بزرگترین اجتماع بشری در اربعین صورت می گیرد.
وی افزود: پس از اجتماع مردم در عراق، ما در راه شهرستان ری شاهد حضور گسترده مردم می شود.
حضور پررنگ مردم در این پیاده روی را خوب انعکاس دهیم
حجت الاسلام عرفاتی با اشاره به اهمیت رسانه ها اضافه کرد: امروزه رسانه هایی که اسلام و تشیع و دیانت را تخریب می کنند فعالیت زیادی دارند و پس باید این جریان های حسینی بسیار مورد اهمیت رسانه های ما قرار بگیرد و حضور رسانه ها بسیار پر شور باشد. مردم هستند که حرف آخر را می زنند و خواهش می کنم از حوزه اصحاب رسانه که حضور پر هدف مردم را در این پیاده روی به اقصی نقاط کشور و جهان برسانیم. این حرکت خوب باید رسانه ای شود در صورتیکه ما یک مجموعه خوب رسانه ای برای ارائه نداریم. گرچه زحمات زیادی برای این امر تا کنون کشیده شده است ولی باید سال به سال این امور بهتر و پررنگ تر صورت گیرد و باید حضور مردم را خوب انعکاس دهیم.
وی با تأکید بر این که مستند، انیمیشن، فیلم، تله فیلم از حضور اقشار مختلف در پیاده روی دلدادگان اربعین حسینی باید ساخته شود، اظهار داشت: در این جنگ نابرابر رسانه ای باید بکوشیم تا هدف اصلی این حرکت حسینی را به گوش تمام مردم برسانیم.
مردم در زیارت روز اربعین به یک سلام بسنده کنند
حجت الاسلام عرفاتی اضافه کرد: ما در شب ها و روزهای دهه آخر صفر برنامه های زیادی داریم. زیارت اربعین بصورت مرتب پخش می شود و شعار ما در این مراسم «زیارت به یک سلام» است و این شعار به جهت انجام زیارت در مدت زمان کوتاه و جلوگیری از ازدحام حرم است که پیش می آید. تا حالا پیش بینی حضور بیش از پنج میلیون نفر از مردم تهران شده است در صورتیکه ظرفیت حرم صد هزار نفر است. در همین راستا مردمی که تشریف می آورند بنا بر شعار «زیارت به یک سلام»، به یک سلام به عنوان زیارت بسنده کنند تا همه مردم بتوانند خودشان را به حرم برساند و از این فضای معنوی بهره مند شوند.
خدمت رسانی دو هزار موکب
وی با تأکید بر این که شروع راه پیمایی از میدان امام حسین (ع) خواهد بود، بیان داشت: در شهر تهران بیش از دو هزار موکب طراحی شده و نهادهای امنیتی، خدماتی، انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، کانون های مساجد و دیگر نهادهای مرتبط همکاری بسیار خوبی داشته اند و تمام ظرفیت شهرستان ری برای پذیرایی آماده شده است اما این ظرفیت محدودیت دارد.
اقامه نماز جماعت ظهر اربعین و قرائت زیارت اربعین در همه مواکب
حجت الاسلام عرفاتی اظهارداشت: در زمان اذان ظهر موکب ها باید خدمات را تعطیل کرده و زیارت اربعین به همراه نماز جماعت خوانده شود. این دو امر از برنامه های مواکب است. از طرف سازمان تبلیغات اسلامی بیش از سیصد موکب مجوز گرفتند و جانمایی شدند. جنبه های فرهنگی در مواکب افزایش پیداکرده است و سه موکب مختص کودک و نوجوان طراحی شده است.
طراحی پردیس قرآن
وی همین طور باتوجه به هتک حرمت به ساحت قرآن کریم در اروپا اضافه کرد: در امتداد پاسخ به اهانت به قرآن کریم در غرب، پردیس قرآن طراحی شده و علاوه بر تلاوت قرآن توسط قاریان بین المللی، پویشی با عنوان «قرآن بخوانید جایزه بگیرید» به جهت احترام به قرآن انجام خواهد شد. همین طور طراحی طومارهایی در محکومیت به اهانت به قرآن در دستور کار خواهد بود.
نمایش قسمتی از حرم جدید حضرت عبدالعظیم
وی با اشاره به توزیع سربند و پرچم در ورودی شهرستان ری و ایجاد طاق نصرت، اضافه کرد: درباب تجلیل از بانوانی که با پوشش کامل در هوای گرم در این حرکت نمادین حضور می یابند نیز برنامه هایی در دستور کار قرار دارد. همین طور سه هزار کتاب در حوزه ترویج عفاف و حجاب بصورت هدایا در مواکب توزیع خواهد شد. نمایشگاه سرای محتشم بامداد و پس از ظهر در حرم راه اندازی علاقه مندان می توانند از این نمایشگاه بازدید نمایند. در این نمایشگاه، آثار هنری که به خط استاد محمود نوری است عبارتند از خطوط نستعلیق که با بهره گیری از شعرهای محتشم بوده و در ۲۴ تابلوی نفیس ماندگار به یادگار مانده است و در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می شود. همین طور قسمتی از ضریح جدید حرم عبدالعظیم به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
در ادامه این جلسه خبری، محمد بشارت فرماندار شهرستان ری با اعلان اینکه نقشه دشمنان در خصوص عدم حضور جوانان در مراسم های مذهبی نقش بر آب شد، اظهار داشت: بیش از یک دهه است که راهپیمایی دلدادگان اربعین برگزار می گردد و پیش بینی شده است که چند میلیون نفر در این مراسم شرکت نمایند و ما برای ایجاد هماهنگی حدود ۴۱ جلسه با کمیته ها برگزار کرده ایم.
استفاده از مترو رایگان است
وی افزود: امسال برای نخستین بار کمیته بهداشت، ترافیک، ارزیابی عملکرد، کمیته امنیت، کمیته مدیریت بحران، کمیته پشتیبانی و تبلیغاتی افتتاح شد و برای نخستین بار شیوه نامه ای برای مواکب تدوین شد. همه اهتمام بر این داشته اند تا این رویداد را از حالت استانی به رویداد ملی تبدیل نماییم و بدنبال ایجاد یک شیوه نامه ملی برای این رویداد هستیم.
بشارت عنوان کرد: هزار و ۳۰۰ موکب توسط شهرداری برنامه ریزی شده است و امکان دارد تعداد مواکب در ری، به ۵۰۰ موکب برسد و ما خواهان ایجاد تعداد موکب بیشتر هستیم.
وی درباره ی محدودیت های ترافیکی اظهار داشت: ظرفیت پارکینگ حرم محدود است و در این جهت اتوبوس و شرکت بهره برداری مترو هماهنگ شده تا در روز اربعین انتقال مسافران رایگان باشد و در جلسات با مترو فاصله رام های قطار را به ۳ دقیقه کاهش داده شده است و چند صد اتوبوس و ون برای زوار و همین طور شهرستان های اطراف در نظر گرفته شده است تا خدمت رسانی کنند.


منبع:

1402/06/12
15:10:27
5.0 / 5
356
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد