نور معرفت
در نشست جهان فكری اندیشمندان انقلاب اسلامی مطرح شد؛

اضافه شدن بخش متفکران انقلاب به جشنواره علوم انسانی عمار

اضافه شدن بخش متفکران انقلاب به جشنواره علوم انسانی عمار

به گزارش نور معرفت، دومین نشست از سلسله نشست های جهان فکری اندیشمندان انقلاب اسلامی در سالن علامه طباطبایی مرکز همایش های غدیر برگزار گردید.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، دومین نشست از سلسله نشست های جهان فکری اندیشمندان انقلاب اسلامی در سالن علامه طباطبایی مرکز همایش های غدیر انجام شد و حجت الاسلام فرحانی، حجت الاسلام محسن قنبریان، حجت الاسلام مجتبی نامخواه، حجت الاسلام مهدی امامی، حجت الاسلام علی محمدی، حجت الاسلام سیدعلی موسوی، حجت الاسلام علی محمدی، حجت الاسلام محمدجواد تاکی و حجت الاسلام امین اسدپور در این جلسه به سخنرانی پرداختند.
آشنایی با پاسخ اسلام به عدالت طلبی بشریت
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام سیدعلی موسوی در این جلسه، اظهار داشت: تحقق عدالت مهم ترین سوال تاریخ بشریت است.
وی با اشاره به این که یکی از پاسخ ها به این پرسش مالکیت دولتی است، مطرح کرد: در این شرایط تمام مردم کارگر دولت خواهند شد و دولت نیز به شکل یکسانی دستمزدها را تقسیم می کند.
رئیس پژوهشگاه باقرالعلوم با اعلان اینکه در این مرحله سوال دیگری در خصوص تضمین توزیع عادلانه عدالت عنوان شد، عنوان کرد: در این شرایط قرار شد گروهی از همین کارگرها برای نظارت بر عملکرد دولت ها وارد حکمرانی شوند. مشکل از زمانی شروع شد که این قشر کارگر نیز کاخ نشین شدند و از وظایف عدالت خواهی خود دور شدند.
موسوی با اشاره به این که نگاه مقابل این نگاه نیز در خصوص ارتقای رفاه بجای توزیع فقر بود، اشاره کرد: این نگاه نیز پاسخ مناسب برای این سوال را نتوانست مطرح کند. امروز شاهد رسوایی نظام سرمایه داری نیز هستیم. در جامعه امروز ۲ درصد مردم صاحب ۹۰ درصد سرمایه دنیا هستند ولی نتوانسته اند توزیع عادلانه در جامعه را محقق کنند.
رئیس پژوهشگاه باقرالعلوم با اشاره به پاسخ اسلام به این پرسش، تصریح کرد: ازجمله مثال هایی که در این جهت می توان استفاده کرد، موضوع اصلاحات ارضی است. مسئله اصلی در اصلاح اراضی جلوگیری از ویژه خواری عده ای بوده است، با این اتفاق از برده داری جلوگیری و کمر این سنت شکسته شد.
موسوی با اشاره به این که دولت و ساختار توانایی مقابله با نظام سرمایه داری را ندارد، بیان کرد: تنها امام با اعطای مالکیت به آحاد مردم می تواند مقابل این نظام ایستادگی کند. باید مردم پای کار پروژه ولی خدا باشند، یکی از کارکردهای نماینده ولی خدا تحقق عدالت خواهی مردم است. نظام اسلامی برای مقابله با نظام سرمایه داری پدید آمده است، این مساله زمانی محقق می شود که بتوانیم ساختاری در امتداد آن ایجاد نماییم.
وی با اعلان اینکه برای ایجاد ساختار نهایی اسلامی باید از ایده های ناب و عمیق اسلامی استفاده نمائیم، عنوان کرد: امام خمینی (ره) نیز بدنبال استفاده از این ایده ها بوده است.
احتمال اضافه شدن بخش متفکران انقلاب به جشنواره علوم انسانی عمار
در ادامه حجت الاسلام مجتبی نامخواه اظهار داشت: ۵۰ سال اخیر جامعه حوادث گوناگون کنشگرانه را در خود دارد. متأسفانه از مطالعه این رویدادهای کنشگرانه غفلت کرده ایم، جشنواره علوم انسانی عمار از تراکم این مطالعات متولد شد.
دبیر علمی جشنواره مردمی علوم انسانی عمار با اعلان اینکه در این جشنواره عقل عملی را محور قرار داده ایم، عنوان کرد: در این تعریف عقل عملی عقل مستقل کنشگری های اجتماعی است. متفکران انقلاب افرادی هستند که برای افراد جامعه راه تحول را انتخاب کردند، متفکر انقلاب فردی است که بدنبال دگرگون کردن وضعیت بوده است.
حجت الاسلام نامخواه با اعلان اینکه در سالهای پیروزی انقلاب، تعاریف مردم از موضوعات مختلف متفاوت شده است، اشاره کرد: در این جلسه ها بدنبال بازخوانی مفاهیم و تفکرات اولیه هستیم. امیدواریم به نقطه ای برسیم که این جلسه ها بتواند برنامه لازم برای تجمیع مشاهدات را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.
دبیر علمی جشنواره مردمی علوم انسانی عمار با اشاره به این که برگزاری مباحثات گام نخست رسیدن به هدف برگزاری این جلسه است، تصریح کرد: در آینده می توانیم بخش متفکران انقلاب را در جشنواره علوم انسانی عمار نیز شاهد باشیم.
انقلاب اسلامی نقطه تمایز امام خمینی (ره) نسبت به سایر فقها است
در ادامه حجت الاسلام محسن قنبریان نیز اظهار داشت: فقه امام خمینی (ره) فقه جواهری است. امام خمینی (ره) عمیقاً به طراوت علوم عمیق اسلامی پایبند هستند، دراین زمینه می توان به حدیث ۲۴، کتاب ۴۰ حدیث اشاره نمود.
استاد حوزه علمیه از عنصر اصلی تمایز امام خمینی (ره) با دیگران یاد کرد و اظهار داشت: امام خمینی (ره) اگر انقلاب نمی کرد همان فقه نجف را داشت و اصل متمایزی نسبت به سایر فقها نداشت. امام خمینی (ره) بدنبال اصلاح و زمینه سازی امور مختلف بودند، این اصلاح و زمینه سازی بدون انقلاب اسلامی محقق نمی گردد.
قنبریان با اشاره به این که روابط، نظام و احکام سه مفهوم اصلی انقلاب است، اشاره کرد: روابط جریان حاکم در بازار و نظام ایده و نگرش درست است. فتوای به محدودیت مالکیت چندین مرتبه توسط امام خمینی (ره) مطرح گردیده است، امام خمینی (ره) در این فتوا نه مالکیت را به کمونیسم می رساند و نه مالکیت را به نظام سرمایه داری نزدیک می کند. منظور فتوای امام خمینی (ره) این است که باید در نظام همه به مالکیت برسند و روابط در این جهت قرار بگیرد.
وی با اشاره به این که اصولاً جهت گیری اقتصاد اسلام در امتداد حفظ منافع محرومین و گسترش مالکیت آنها است، تصریح کرد: در فتوای امام خمینی (ره) آمده است که مالکیت معنوی وجود دارد و اگر این مساله در جامعه امروز محقق شود شاهد حل مشکل خودرو و خروج از انحصار آن هستیم. ولایت مطلقه به مفهوم تشریع موقت است، این مساله سبب می شود در حوزه سازی ها و اصلاح امور تعدادی از احکام فرعی بصورت موقت برکنار شود.


منبع:

1402/03/17
08:18:57
5.0 / 5
114
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد