نور معرفت
رئیس ستاد بزرگداشت دهه كرامت كشور خبر داد:

جشن های دهه کرامت در ۳۵هزار مسجد، بقعه و امامزاده برگزار می گردد

جشن های دهه کرامت در ۳۵هزار مسجد، بقعه و امامزاده برگزار می گردد

به گزارش نور معرفت، خداداده با اشاره به اینکه جشن های دهه کرامت از فردا یک شنبه همزمان با سالروز ولادت کریمه اهل بیت(ع) با شعار «حضرت فاطمه معصومه(س)، بهترین دختر دنیا» آغاز خواهد شد، اظهار داشت: سال جاری برنامه های دهه کرامت در ۳۵ هزار مسجد، بقعه، امامزاده سراسر کشور برگزار می شود، همینطور ویژه برنامه جشن های زیر سایه خورشید هم در دو هزار نقطه داخل و خارج از کشور اجرا می شود؛ ضمن این که کاروان سفیران کریمه هم به نقاط مختلف کشور و هم خارج از کشور اعزام می شوند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین کمال الدین خداداده –رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور- در نشست ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور که امروز (شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه) در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد ضمن اشاره به شعار دهه کرامت سال جاری با عنوان «خدمت کریمانه، همدلی و امیدآفرینی» اظهار نمود: در تقویم کشور ما مناسبت های ملی و مذهبی زیادی وجود دارد که هرکدام می تواند سبک زندگی را به ما نشان دهد، چونکه بزرگداشت کسانی که برگزیده از جانب خداوند بودند برای جامعه می تواند الگوبخش باشد.
وی ضمن اشاره به مناسبت هایی همچون دهه امامت و ولایت و دهه کرامت افزود: در این مناسبت ها دستگاههای فرهنگی کشور تمام ظرفیت خویش را پای کار گذاشته و برنامه های خوبی را تدارک می بینند، خوشبختانه در این برنامه ها هم محور کار مردم هستند.
رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت خاطرنشان کرد: آغاز رسمی دهه کرامت فردا (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه) همزمان با سالروز ولادت کریمه اهل بیت(ع) با شعار «حضرت فاطمه معصومه (س)، بهترین دختر دنیا» خواهد بود، در این روز ویژه برنامه هایی در اماکن مقدسه و همینطور شهرهایی که محل حضور زنان موثر تاریخ است، برگزار می شود.
خداداده تصریح کرد: ما همواره زنان را به نیکی، عفیف بودن و طی مدارج عالی عرفانی می شناسیم و با حضور در بارگاه آنها مقام شان را تکریم می نماییم. در بعضی از شهرهای ما شخصیت هایی همچون بی بی خاتون دفن شده اند که جزو اولیای الهی محسوب می شوند.
به قول وی دومین روز این دهه با عنوان «شادی و نشاط مومنانه، گره گشایی کریمانه» نامگذاری شده است؛ گره گشایی و داشتن سخاوت باعث سرور و نشاط مومنان می شود.
رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور «کرامت اجتماعی و دوستی و رفتار نیکوکارانه» را عنوان سومین روز از دهه کرامت اعلام نمود و اضافه کرد: به این مناسبت هم در مساجد و کانون های فرهنگی هنری برنامه هایی تدارک دیده شده است.
خداداده بیان نمود: چهارمین روز این دهه که همزمان با روز سوم خرداد روز فتح خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی است بعنوان «خیرخواهی و نوع دوستی در سایه مقاومت و ایثار» نامگذاری شده است. بدون شک اگر ایثار و مقاومت در جامعه مورد توجه قرار گیرد در مقابل خیلی از مشکلات ایمن خواهیم بود.
وی ادامه داد: پنجمین روز این دهه همزمان با چهارم خردادماه با عنوان «امامزادگان و بقاع متبرکه؛ آرامبخش جان ها» نام گذاری شده است، امامزادگان و بقاع متبرکه قطب فرهنگی کشور محسوب می شوند و همواره منشأ اثر بوده اند و در این روز غبارروبی اعتاب مقدسه کشور جزو برنامه ها خواهد بود.
رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت با اشاره به اینکه ششمین روز این دهه مقارن با روز بزرگداشت احمد بن موسی الکاظم(ع) است، ابراز کرد: این روز «آستان احمدی، ستاره درخشان و ماندگار تاریخ» نامگذاری شده است. با عنایت به وقوع حادثه تروریستی شاهچراغ در سال گذشته، در این روز با خانواده شهدای آن حادثه دیدار می شود.
خداداده «کرامت جامعه در پرتوی زیست عفیفانه» را عنوان هفتمین روز از دهه کرامت اعلام نمود و اظهار داشت: عفت و زندگی عفیفانه از ضروریاتی است که باید مورد اهتمام قرار گیرد. عفت در عمل، پوشش و گفتار در زندگی مومنانه لازم است و کرامت جامعه در پرتوی زیست عفیفانه محقق می شود.
وی اظهار نمود: «مساجد امیدآفرین، پایگاه انتظار و اتحاد» عنوان هشتمین روز از دهه کرامت خواهد بود، سال جاری جشن های دهه کرامت در مساجد با شور و نشاط برگزار می شود؛ همینطور با عنایت به این که در آستانه اوقات فراغت تابستان قرار داریم باید تلاش نماییم در فضای مسجد و کانون های فرهنگی هنری برنامه های متنوعی برای نوجوانان و جوانان اجرا شود. البته مساجد برنامه های خانوادگی را هم ویژه دهه کرامت در نظر گرفته اند.
رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه نهمین روز دهه کرامت با عنوان «مهربانی و محبت به رسم اهل بیت(ع)» نامگذاری شده است، اظهار داشت: «مکتب رضوی، عدالت برای همه، ظلم برای هیچ کس» عنوان روز دهم و آخرین روز این دهه هم با عنوان «اخلاق و همدلی در پرتوی سیره امام رضا(ع)» نامگذاری شده است. با همکاری دستگاههای عضو این شورا پیوست محتوایی برای هر روز در نظر گرفته شده است.
خداداده با اشاره به اینکه آیین افتتاحیه جشن های دهه کرامت فردا همزمان با نخستین روز این دهه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با سخنرانی آیت الله مروی تولیت آستان مقدس امام رضا(ع) شروع می شود، اظهار نمود: این مراسم ویژه با حضور بعضی از مراجع تقلید و یا نمایندگان دفاتر آیات عظام برگزار می شود.
وی افزود: برنامه های دهه کرامت در ۳۵ هزار مسجد، بقعه، امامزاده سراسر کشور برگزار و ویژه برنامه جشن های زیر سایه خورشید هم در دو هزار نقطه داخل و خارج از کشور اجرا می شود؛ ضمن این که کاروان سفیران کریمه هم به نقاط مختلف کشور و هم خارج از کشور اعزام می شوند.
رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت با اشاره به اینکه اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، اضافه کرد: تولید محتوای رسانه ای در شبکه های مختلف اجتماعی، برگزاری اجتماع بزرگ خادم یاران رضوی و خادمان حضرت عبدالعظیم(ع) و هم اجتماع بزرگ دختران بین الملل در مسجد مقدس جمکران از دیگر برنامه های تدارک دیده شده برای دهه کرامت ۱۴۰۲ است.
وی شروع به کار جشنواره سلاله به همت سازمان اوقاف و امور خیریه، حضور مضاعف سازمان بسیج در دو بخش اصلی، میدانی و فضای مجازی در جهت بزرگداشت دهه کرامت، اجرای طرح نسیم کرامت به همت آموزش و پرورش و برگزاری اجتماع سه هزار نفری دختران تازه به سن تکلیف رسیده با عنوان دختران کرامت به همت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) را بخش دیگری از برنامه های تدارک دیده شده به مناسبت این ایام نام برد.
رئیس ستاد بزرگداشت دهه کرامت در انتها از اجرای طرح محله کرامت در روز هشتم ذی القعده با رویکرد حضور خانوادگی اهالی محله در مساجد اطلاع داد و اظهار داشت: اجرای میدانی گروههای سرود و نمایش توسط گروههای هنری شاخص مساجد و مجموعه های مردمی، انجام تبلیغات گسترده شهری مبتنی بر معارف رضوی و تمرکز جشن های دهه کرامت در محلات و مساجد به همت شهرداری تهران و تولید آثار فاخر هنری و رسانه ای با موضوعات در ارتباط با دهه کرامت و همینطور تدارک مسابقات فرهنگی با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و همینطور اجرای طرح شنبه های کتاب و صدای کتاب در رابطه با این ایام از دیگر برنامه های تدارک دیده شده در ستاد بزرگداشت دهه کرامت کشور است.1402/02/31
02:11:54
5.0 / 5
95
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد