نور معرفت
رئیس اداره دینی شمال غرب روسیه:

مسلمانان روسیه از مدت ها قبل بدنبال برقراری روابط با کشورهای اسلامی بودند

مسلمانان روسیه از مدت ها قبل بدنبال برقراری روابط با کشورهای اسلامی بودند

به گزارش نور معرفت، شیخ راویل پانچایف اظهار داشت: مسلمانان روسیه از مدت ها قبل بدنبال برقراری روابط با کشورهای اسلامی و همچون جمهوری اسلامی ایران بوده اند و امروز این شرایط مهیا شده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا مرتضوی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به همراه مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با شیخ راویل پانچایف، رییس اداره دینی شمال غرب روسیه و مفتی سنت پترزبورگ دیدار کردند.
شیخ راویل پانچایف با تکیه بر تقویت روابط بین روسیه و کشورهای اسلامی اظهار داشت: مسلمانان روسیه از مدت ها قبل بدنبال برقراری روابط با کشورهای اسلامی و همچون جمهوری اسلامی ایران بوده اند و امروز این شرایط مهیا شده است.
وی با اشاره به سفر پدرش به ایران به عنوان مفتی سنت پترزبورگ در سال ۱۹۸۲ به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: ما اهل دین هستیم ولی باید بدانیم که سیاست هم در روابط بین ما دخیل است؛ وقتی از دیپلماسی دینی صحبت می نماییم، یعنی همه بدنبال صلح و آرامش هستیم و با این دیپلماسی به نتایج خوبی خواهیم رسید.
تاکید بر گسترش همکاری ها در حوزه وحدت اسلامی
در ادامه، حجت الاسلام مرتضوی گفت: دنیا درحال تغییر است و ایران و روسیه در این تغییر نقش اساسی دارند؛ میان مسئولان دو کشور روابط خوبی برقرار است و پنج دیدار میان رؤسای جمهور انجام شده است.
معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: دشمن وقتی می بیند ما اشتراک نظر داریم، بدنبال اختلاف و ایجاد تفرقه بین ما می رود؛ چون می داند با این اشتراکات منافعش به خطر می افتد.
وی ادامه داد: اسلام حد و مرز ندارد و اگر وحدت اسلامی بین اعضای آن برقرار باشد، منافع بزرگی تامین می شود و عزت خواهد آورد و به همین جهت است که دشمن بدنبال تفرقه بین ماست.
حجت الاسلام مرتضوی اشاره کرد: می توانیم کارهای بزرگ برای بیداری و هوشیاری جوامع و نجات آنها از استعمار انجام دهیم.
وی با تکیه بر این که وحدت به مسلمانان قدرت ایستادگی و عزت می دهد، اظهار داشت: دشمنان وحدت ما را نمی خواهند؛ بدین سبب وظیفه ما علمای دین، تقویت وحدت است.
نقش رایزنی فرهنگی کشورمان در ایجاد تعامل میان نهادهای دینی ایران و روسیه
احمدوند، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز با اشاره به روابط نزدیک اداره دینی مسلمانان غرب روسیه با رایزنی فرهنگی کشورمان درباره ی توسعه این روابط سخن گفت و به نقش این رایزنی در ایجاد تعامل میان نهادهای دینی ایران و روسیه اشاره نمود.
وی حضور هیأت ایرانی در کنفرانس بین المللی «میراث تاریخی و معنوی اسلام؛ عامل اتحاد ملت ها» را یکی از نشانه های این همکاری و تعامل برشمرد.
بنابر این گزارش، کنفرانس بین المللی «میراث تاریخی و معنوی اسلام؛ عامل اتحاد ملت ها» به همت اداره دینی مسلمانان سنت پترزبورگ و شمال غربی روسیه و استانداری سنت پترزبورگ با همکاری مجمع مسلمانان روسیه، استانداری لنینگراد، میتروپولیت سنت پترزبوزگ کلیسای ارتودکس روس، انستیتو نسخ خطی آکادمی علوم روسیه، دانشگاه دولتی تربیت معلم به نام گرتسن، دانشگاه دولتی لنینگراد به نام پوشکین، موزه دولتی تاریخ ادیان، آکادمی دینی ارتودکس سنت پترزبورگ انجام شد و بنیاد پشتیبانی از فرهنگ، علوم و آموزش اسلامی، جامعه دینی یهودیان سنت پترزبورگ، جامعه دینی بودائیان سنت پترزبورگ، آکادمی شرقی سنت پترزبورگ و مرکز فرهنگی و آموزشی داغستان همچون سازمان های حامی این کنفرانس بودند.
منبع:

1401/09/13
15:12:24
5.0 / 5
441
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد