نور معرفت
یك كارشناس مسائل دینی:

مساجد باید پایگاه جهاد تبیین باشند

مساجد باید پایگاه جهاد تبیین باشند

به گزارش نور معرفت، یک کارشناس مسائل دینی اظهار داشت: در عصر انفجار اخبار و اطلاعات مسجد می تواند در یک فضای آرام جلسات گفتگو محور و پرسش و پاسخ را برای همه گروه ها فراهم آورد و اثرگذاری خویش را به خانواده ها، مدارس و... منتقل کند. در این صورت دیگر شاهد این نیستیم که کسی برای مطالبات خود به کف خیابان بیاید چونکه پیش از این با حقیقت آشنا و پاسخ شبهات خویش را گرفته است.


حجت الاسلام علی اصغر فروتن -کارشناس مسائل دینی و استاد دانشگاه- در گفتگو با ایسنا در مورد نقش مسجد در ایجاد کرسی های آزاداندیشی برای جوانان برای رفع شبهات آنها و پیشگیری از اعتراضات در خیابان ها اظهار داشت: برپایه آموزه های قرآن هدف بعثت انبیاء تبیین است و مرکز اصلی این تبیین مسجد است، اگر مساجد به خوبی نقش خویش را در تبیین ایفا کنند ما در جامعه و بخصوص مدارس شاهد پر شدن ذهن جوانان از شبهات نخواهیم بود.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب بارها بر روی مبحث تبیین اشاره داشته و معتقدند باید جهادی در این راه حرکت نماییم چونکه در یک جنگ سخت هستیم و شیطان و ایادی آن بیکار نمی نشینند و به قول رهبر انقلاب نخستین شیوه دشمن هم در این راه جعل و دروغ است.
این کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: در قرآن کریم در مورد انحراف مردم مکه می خوانیم که دشمن تلاش می کرد با داستان های تاریخی از رسیدن پیام آیات قرآن به گوش مشرکین ممانعت کند، برای همین است که اهل جهنم می گویند ما اگر می شنیدیم و تعقل می کردیم در چنین شرایطی نبودیم.
حجت الاسلام فروتن تصریح کرد: در عصر انفجار اخبار و اطلاعات، بمباران شبهات اعتقادی، سیاسی، اخلاقی و اجتماعی و همینطور دروغ پراکنی، جعل و تحریف فراوان فرصت اندیشه کردن حتی پس از شنیدن را هم به مخاطب نمی دهد، مثل مکان شلوغی که یک نفر داد می زند ولی صدایش به گوش مخاطب نمی رسد چون صدا در این میان زیاد است.
وی اضافه کرد: در شرایط بمباران اطلاعات حرف حق شنیده نمی گردد. در عصر ما آنقدر خبر جعلی منتشر می شود که اخبار دستاوردها و پیروزی های ما چندان بازتاب ندارد. روایت حقیقت مهم نیست بلکه روایتگری که مسئولیت انتقال حقیقت را دارد مهم می باشد چونکه این که او چگونه حقیقت را روایت می کند بسیار اهمیت دارد. مردم حقیقت تلخ را دوست ندارند و دنبال دروغ شیرین هستند و در این فضای بد امروز که ابلیس و فرزندانش فراهم کردند خاستگاه و لزوم تبیین برای ما مشخص است و بهترین جا بریا تبیین هم مسجد است.
این استاد دانشگاه ابراز کرد: اگر فضای آرامش بخش مسجد را برای تبیین در نظر بگیریم هیچ جای دیگر این فضای را برای تبیین حتی هیات های مذهبی ندارد؛ در واقع هیات ها در دسته دوم قرار می گیرند.
حجت الاسلام فروتن اضافه کرد: در این فضا مساجد باید به درستی نقش خویش را اجرا کنند و جوانان به سهولت بتوانند در مسجد سوالات و شبهات خویش را مطرح و پاسخ بگیرند، البته با مهربانی باید با جوانان برخورد شود و این اثر اجتماعی که به دنبال این اتفاق در جامعه خواهیم دید اینست که دیگر شاهد حضور جوانان در کف خیابان و شعارهای آنها نیستیم چون سوالات آنها در فضایی آرام پاسخ داده شده است.
وی بیان نمود: مساجد اگر به صورت منسجم، مرتب و مستمر برنامه های معرفت افزایی و تبیین مباحث معرفتی را داشته باشند و پاسخ شبهات و دروغ پراکنی های دشمن را بدهند مطمئن باشید درصد بالایی از جوانان مشکلات شان حل می شود. متاسفانه برخی مساجد به برگزاری نماز جماعت اکتفا می کنند و هیچ رویکرد معرفت افزایی ندارند و فضایی برای برگزاری این جلسات فراهم نمی کنند.
این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: ابتدا باید ائمه جماعات برنامه هایی را با رویکرد معرفت افزایی مدون کنند. در گام اول هم باید فرهنگ مطالعه را جا انداخت. حداقل نوجوانان و جوانان روزی یک ساعت مطالعه را داشته باشند. در گام دوم فرهنگ گفت و گوی مسالمت آمیز را باید فراهم کرد؛ یعنی گفت وگویی در فضای آرام و با رعایت آموزه های اخلاقی را ایجاد کنند که تهمت و دروغ در آن نباشد. البته طرفین با روحیه حق طلبی و حق پذیری باید وارد گفتگو شوند، البته حلقه های گفتگو بین تمام گروه ها باید اجرا شود.
حجت الاسلام فروتن عنوان کرد: در گام سوم باید فضای رجوع و مشاوره برای افراد فراهم گردد چونکه امکان دارد برخی با مطالعه یا گفتگو به نتیجه مطلوب نرسند و ازاین رو نیازمند مشاوره هستند. گاهی باید به اساتید رجوع و در این جلسات خیلی از حلقه های مفقوده جوانان پیدا شود. اگر این اتفاق به صورت مستمر در هر هفته بیافتد و حداکثر هر روز هفته جلسات پرسش و پاسخ را داشته باشیم و حتی اگر سوالی نیازمند تحلیل داشت زمان به آن داد بسیار در جهاد تبیین موثر خواهیم بود.
وی در انتها اظهار داشت: محبت کردن و تبیین چهره به چهره در جذب نوجوانان و جوانان بسیار موثر است و میتوان با جذب جوانان به بحث و گفتگو نشست و خیلی از مشکلات را حل کرد و آنگاه جامعه به سلاح منطق و استدلال شناسی مجهز می شود و در خانواده ها به جای وقت گذرانی های معمول، دورهمی ها به جلسات بحثی تبدیل می شود که اثرگذار خواهد بود و این فرهنگ از مسجد نشات گرفته و به خانواده و مدرسه کشانده می شود و در اینجا همین جهاد تبیین است که نقش آفرینی خواهد نمود.
منبع:

1401/09/09
10:39:37
5.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد