نور معرفت

بررسی محتوای نهایی سند ملی وقف و امور خیریه

بررسی محتوای نهایی سند ملی وقف و امور خیریه

به گزارش نور معرفت، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در جلسه بررسی محتوای نهایی سند ملی وقف و امور خیریه اظهار داشت: وقف یک شاخه سرمایه ای در نظام اسلامی است؛ وقف می تواند در امنیت غذایی و چرخه بهداشت و درمان تعیین کننده باشد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، جلسه بررسی محتوای نهایی سند ملی وقف و امور خیریه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و برخی مدیران این سازمان و نمایندگان وزارت خانه ها و دستگاههای همکار در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ابتدای این جلسه با تأکید بر این که برای تدوین این سند، کار تحقیقاتی جامعی با همکاری دبیرخانه شواری عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است، اظهار داشت: من ادعا ندارم که این سند نقص ندارد؛ بنا بر این این جلسه برگزار شده تا از نظرات استفاده نمائیم.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی با اشاره به ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه قبل و بعد از انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: سه گزاره حفظ وقف (حفظ العین)، افزایش منافع و اجرای نیت واقف بر موقوفات حاکم است؛ هرساله علیرغم تبلیغات، در خصوص این که وقف صورت نمی گیرد، باید بگویم که به صورت متوسط هر ساله یک هزار و ۵۰۰ وقف جدید انجام می شود؛ کمیت وقف طی چهل سال بعد از انقلاب اسلامی، افزایش ۲/۵ برابری با مدت مشابه پیش از انقلاب اسلامی داشته است.

وی با اعلان اینکه در مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه اتفاقات خوبی درحال وقوع است، اضافه کرد: در گذشته به امور خیریه کم پرداخته شده بود؛ رابطه سازمان اوقاف با نهادها و وزارت خانه های تخصصی در امور خِیر رابطه تعریف شده خوبی نیست و باید آنرا تعریف نماییم و مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه در تعریف این رابطه نقش مهم و اساسی دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به فواید راه اندازی صندوق قرض الحسنه وقف و همینطور فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد وقف پول، اظهار داشت: وقف یک شاخه سرمایه ای در نظام اسلامی است؛ وقف می تواند در امنیت غذایی و چرخه بهداشت و درمان تعیین کننده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی با تأکید بر این که سند ملی وقف و امور خیریه در تمام جوانب باید به سازمان اوقاف و امور خیریه کمک نماید، اشاره کرد: نکاتی که در این سند نوشته شده جامعیت دارد اما باید چکش کاری خوبی شود که به خوبی پیش رویم.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام سیداحمد سجادی رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآنی اصفهان در رابطه با منابع و پژوهش های انجام گرفته در این سند توضیحاتی را عرضه داد.

وی با اشاره به بخش های مختلف سند ملی وقف و امور خیریه، تصریح کرد: بعنوان مجری این سند، کار را با تیمی متشکل از پژوهشگرانی که در زمینه وقف کار کرده بودند، شروع کردیم؛ همینطور از معاونین و صاحب نظران افرادی را بعنوان مشاور انتخاب کردیم.

محمد مولایی مدیرکل برنامه ریزی، نظارت و تحول سازمانی سازمان اوقاف و امور خیریه در بخشی از این جلسه با اعلان اینکه یک سال و نیم بر روی تدوین این سند کار شده است، خاطرنشان کرد: «تبیین جایگاه نهاد وقف و امور خِیر در کشور»، «تبیین جایگاه نهاد وقف و امور خِیر در بین سایر نهادها» و «افزایش مسئولیت پذیری سازمانی و نهادی نسبت به وقف در بین سازمان های مرتبط» از اهداف اصلی سند ملی وقف و امور خیریه است.

وی «تبیین اصول حاکم بر کارهای نهادها و دستگاههای متولی موقوفه در جهت تحقق اهداف سند ملی وقف و امور خِیر»، «پاسخگویی و مطالبه گری از دستگاه ها در ارتباط با وقف و امور خِیر» و «شناخت مسائل وضعیت موجود وقف و امور خِیر و رسیدن به وضع مطلوب از رهگذر تدوین و انجام راهبردهای ضروری» را از دیگر اهداف اصلی سند ملی وقف و امور خیریه عنوان نمود.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام امرالله حسنی نیا معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت الاسلام سیدمحمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به بیان نکاتی در مورد سند ملی وقف و امور خیریه پرداختند و نمایندگان وزارت خانه ها و دستگاههای همکار همچون قوه قضاییه، جمعیت هلال احمر و سازمان امور مالیاتی نظرات خود پیرامون این سند را مطرح نمودند.
منبع:

1401/08/09
08:42:37
5.0 / 5
457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد