نور معرفت
در نخستین روز حضوری كنفرانس وحدت اسلامی مطرح شد؛

جریان تکفیری خطرناک ترین نقشه ها و فتنه انگیزی های دشمن است

جریان تکفیری خطرناک ترین نقشه ها و فتنه انگیزی های دشمن است

نور معرفت: آئین افتتاحیه بخش حضوری کنفرانس بین المللی وحدت بامداد امروز چهارشنبه 20 مهرماه با حضور حجت الاسلام رئیسی رییس جمهور و برخی شخصیت های برجسته جهان اسلام از طرف مجمع تقریب مذاهب اسلامی اجرا شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، آئین افتتاحیه بخش حضوری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بامداد امروز چهارشنبه ۲۰ مهرماه با حضور حجت الاسلام رئیسی رییس جمهور و برخی شخصیت های برجسته جهان اسلام از طرف مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزار گردید.
این کنفرانس از امروز بصورت حضوری با شرکت ۶۰ کشور و تعدادی از علما و اندیشمندان خارجی و داخلی درباب وحدت اسلامی برگزار شد و نشست بعدی این همایش پنجشنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ در سالن کنفرانس صدا و سیما برگزار می شود و سپس میهمانان کشورهای اسلامی از پژوهشکده رویان و راکتور تحقیقاتی تهران بازدید به عمل خواهند آورد.
آیت الله مکارم: جریان تکفیری از خطرناک ترین فتنه انگیزی های دشمنان اسلام است
آیت الله ناصر مکارم شیرازی در پیامی به کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: جریان تکفیری خطرناک ترین نقشه ها و فتنه انگیزی های دشمن است که همچنان این تفکر بصورت کامل از جوامع اسلامی برطرف نشده است.
آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در پیامی به سی و ششمین دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، اظهار داشت: پیامبر اعظم (ص) زمانی که دعوت به اسلام را شروع کرد، این درخت تنومند همچون نهالی کوچک بود که با فراز و نشیب های زیادی به ثمر نشست. در آن زمان هم دغدغه اصلی پیامبر اعظم (ص) پیشگیری از اختلاف بین مسلمانان بود تا جایی که خداوند هم در قرآن فرمودند: «لا تنزعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم».
وی با اشاره به اینکه شعار کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اتحاد، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام است که اندیشمندان و فعالان کشورهای اسلامی می توانند با ارائه راهکارهای مناسب در توسعه اسلام و ایجاد وحدت مؤثر واقع شوند، اضافه کرد: اولین و مهم ترین وظیفه رهبران و مسئولان کشورهای اسلامی کوشش برای ایجاد امت واحده است تا از این طریق راه نفوذ دشمنان و بهره برداری از منابع دنیای اسلام را ببندیم و در کنار پیشگیری از اجرای توطئه دشمنان، از استقلال جوامع اسلامی حراست و صیانت نماییم.
آیت الله مکارم شیرازی ضمن اشاره به این که امت اسلامی خصوصاً اندیشمندان و مبلغان باید نسبت به اتحاد در جامعه اسلام حساسیت داشته باشند و اجازه ایجاد تفرقه را ندهند، خاطرنشان کرد: یکی از راه های پیشگیری از ایجاد تفرقه و عملیاتی کردن وحدت اسلامی، مخالفت با گروههای تکفیری و جریان هایی است که آتش فتنه را روشن می کنند. علاوه بر این، برملا کردن نقشه های شوم دشمنان به ویژه در ایجاد تفرقه و نزاع در جهان اسلام، می تواند مانع فعالیت و نفوذ دشمنان اسلام شد.
وی افزود: البته باید توجه داشت که جریان تکفیری خطرناک ترین نقشه ها و فتنه انگیزی های دشمن است که همچنان هم این تفکر وجود دارد و بصورت کامل از جوامع اسلامی برطرف نشده است. این نوع تفکر اهتمام در تخریب اسلام و چهره پیامبر اعظم (ص) دارد که با اتحاد مسلمانان این توطئه خنثی خواهد شد.

شهریاری: آمریکا، دنیای اسلام را آواره می خواهد
حجت الاسلام حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن اشاره به لزوم ایجاد وحدت اسلامی بین جوامع مسلمان، خاطرنشان کرد: سی و ششمین دوره کنفرانس وحدت اسلامی امسال با محوریت اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام، راهکارهای اجرائی و اقدامات عملیاتی برگزار می گردد و ما اهتمام داریم در این دوره برای قرارگیری در راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی برنامه ریزی کرده و راهکارهای اجرائی را بررسی نماییم.
وی با اشاره به اینکه مهم ترین دلیلهای مشکلات جوامع اسلامی اعتماد به دنیای استکبار است، تصریح کرد: استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا دو پروژه اساسی را می خواهد در جوامع اسلامی پیاده کند؛ به صورتی که اگر به هدف خود در حوزه تجزیه کشورهای اسلامی دست پیدا نکند، طرح سرزمین سوخته را اجرائی خواهد نمود.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن اشاره به این که دشمن از مدت ها قبل تجزیه دنیای اسلام را در دستور کار قرار داده است، تصریح کرد: آنها شبه قاره هند را به چهار کشور، عثمانی را به چند کشور تبدیل و بخش هایی را از پاره تن ایران جدا و کشورهای جدید تأسیس کردند. در جنگ جهانی دوم نیز ایران را به سه قاره تقسیم کردند تا به اهداف خود برسند.
حجت الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه آنها همچنان به دنبال تقسیم کشورهای اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: در سوریه هم به فکر تجزیه بودند و با تلاش مقاومت نتوانستند به این هدف برسند. ازاین رو طرح سرزمین سوخته را در این کشور دنبال کردند. در سال ۲۰۱۱ به این فکر افتادند تا راه حامیان حزب الله را ببندند. با این رویکرد، سوریه را درگیر جنگ داخلی کردند که بعد از آن، از سوریه که زمانی مهد آبادانی خاورمیانه بود، چیزی جز سرزمین سوخته باقی نماند. دو سوم مردم این کشور آواره و بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کودکان این سرزمین بی پناه شدند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن اشاره به این که استکبار و آمریکا، دنیای اسلام را آواره می خواهند تا به چپاول خود ادامه دهند، خاطرنشان کرد: پروژه بعدی دشمنان اسلام، ترویج فرهنگ سکولار و لیبرال به آحاد جامعه خصوصاً جوانان است تا آنها را از درون تهی کنند. اسلامِ داعیه دار ظهور مهدی موعود (عج) خواب از چشمان ظالمان ربوده است.

وی با اشاره به اینکه اسلام دین مهربانی است، اما آنها تلاش می کنند اسلام را دین خشونت نشان دهند، اظهار داشت: تعدادی از علل دیگر را که بسترساز مشکلات بودند، باید شناخته و برای آنها چاره اندیشی نماییم. تعدادی از این مشکلات وجود دولتمردان سرسپرده است که در کنار نرمال سازی با رژیم صهیونیستی به فکر دامن زدن بر اختلافات هستند.
حجت الاسلام شهریاری افزود: فقدان مردم سالاری دینی، خیانت تعدادی از مذاهب که با تفکر تکفیری و ترویج خشونت و نگاه قومیتی و ملی گرایی شبیه جاهلیت صدر اسلام، مانع وحدت می شود و همین طور اتخاذ تصمیم حکومتی توسط خاندان فامیلی و ایجاد سو ظن به یکدیگر برای رسیدن به منافع خود و سیاست حذف مخالفان از آفت های وحدت اسلامی است که ما باید با مقاومت در مقابل استکبار جهانی و ایجاد نظام واحد فرهنگی و اقتصادی، جلوی زیاده خواهی دشمنان اسلام را بگیریم.
تجربه جنگ تحمیلی و مبارزه با داعش به برکت خون شهدا حاصل شد
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن اشاره به این که این تجربه ما در جنگ تحمیلی و مبارزه با داعش بوده که به برکت خون شهدا به وجود آمده است، اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر را باید نسبت به حاکمان خود ترویج دهیم. ادب اختلاف را رعایت کرده و مجتهدان هر مذهب در این حوزه باید توجه ویژه داشته باشند. جهاد تبیین با استفاده از سبک های هنری باید مورد نظر قرار گیرد تا از این طریق مطالبات به حق خودرا دنبال نماییم.
وی با اشاره به اینکه قومی گرایی و طایفه گرایی خلاف اسلام است و باید همه جوامع اسلامی خودرا از این اختلاف دور کنند، خاطرنشان کرد: رعایت تقوا و ولایت الهی مهم می باشد. باید روش های عقلایی برای حل اختلاف دنبال و برای تصاحب قدرت از نزاع داخلی جلوگیری شود. رقابت بین کشورهای اسلامی حسن است و بجای این که کشورها را به نزاع پیش ببرد می تواند پیشرفت را حاکم کند.

تنها راه نجات از جنگ، سستی و تفرقه، همان وحدت است
حجت الاسلام سیدعلی فضل الله، امام جمعه بیروت در این کنفرانس ضمن اشاره به نقش ایران اسلامی در وحدت بین جوامع اسلامی عنوان کرد: ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای ایجاد وحدت بین مسلمانان کوشش کرد و وارد میدان شد تا از این طریق وحدت در جوامع اسلامی شکل گیرد و دنیای اسلام از دست نظام سلطه و استکبار بیرون برود.
وی درباره ی مسأله فلسطین و رسیدن به صلح جهانی، خاطرنشان کرد: آزادسازی قدس شریف از اهداف مشترک مسلمانان است و تا رسیدن به این هدف نباید دست از تلاش برداشت. جمهوری اسلامی ایران از همان زمان پیروزی بر ظلم، این هدف را پیش گرفت و برای محقق شدن آن اقدام نمود که البته برگزاری چنین کنفرانس هایی با حضور شخصیت های فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی جهان اسلام می تواند بسیار مؤثر باشد.
حجت الاسلام فضل الله با اشاره به اینکه مسلمانان چالش های بسیاری در مقابل استکبار دارند که جز با وحدت این مشکلات مرتفع نخواهد شد، خاطرنشان کرد: ما نباید اجازه دهیم که استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس به اهداف خود برسد و با ایجاد فتنه و تفرقه بین جوامع اسلامی ما را از هم جدا کند. ما همه یک دین مشترک داریم که باید به آن توسل جوییم و از تفرقه بپرهیزیم.
این عالم برجسته لبنانی ضمن اشاره به این که دشمنان اسلام راه مقابله با ما را ایجاد تفرقه می دانند و برای رسیدن به اهداف خود نیز از هیچ کوششی فروگذار نیستند، افزود: وحدت برای ما یک راهبرد اصلی است که باید به آن بصورت ویژه عمل نماییم، چونکه تنها راه نجات از جنگ، سستی، تفرقه، همان وحدت است. البته وحدت به معنای قبول همه اصول و اعتقادات مذاهب اسلامی مختلف یا اصرار بر برتری یکی بر دیگری نیست. بلکه ما باید در کنار ادب و قبول اختلافات، بر آنچه اشتراک داریم تکیه نماییم.
امام جمعه بیروت با اشاره به اینکه باید به همه گرایش ها و مذاهب اسلامی احترام گذاشت، اضافه کرد: دین اسلام دین محبت و دوستی است و باید ما این امر مهم را نیز با ایجاد وحدت به سایر جهانیان اثبات نماییم و از تفرقه و جنگ بصورت جدی بپرهیزیم تا به سعادت برسیم. البته کشورهای اسلامی امکانات و توانمندی های خوبی دارند که اگر متحد شوند، می توانند که فلسطین اشغالی را از چنگال دشمن خارج کنند و اسرائیل غاصب را نابود سازند.


منبع:

1401/07/21
13:24:51
5.0 / 5
269
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد