نور معرفت

ترک های بقعه بی بی شهربانو معطل یک تصمیم!

ترک های بقعه بی بی شهربانو معطل یک تصمیم!

به گزارش نور معرفت، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری اعلام نمود: شنبه آینده در جلسه ای با کارخانه سیمان و سازمان اوقاف در رابطه با بقعه بی بی شهربانو تصمیم گیری نهایی می شود.


اوایل شهریورماه ۱۴۰۱ تصاویری از گنبد بی بی شهربانو در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد روی گنبد ترک های عمیقی برداشته است. کارشناسان معتقدند این ترک ها ناشی از انفجارهای پیاپی معادن و فعالیتهای کارخانه سیمان ری در عرصه و حریم این بقعه است که سال هاست در رابطه با خطرات و صدمه های آن اخطار داده می شود.
نوروز تقی پور ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری ـ در اولین واکنش به ترک های گنبد «بی بی شهربانو» که این دفعه عمیق تر بود، اظهار داشت که در اسرع وقت تیمی از کارشناسان از بقعه بازدید و نتایج را اعلام خواهند کرد. حالا، بعد از گذشت دو هفته از آن اظهارنظر، ایسنا روند بازنگری و وضعیت گنبد بی بی شهربانو را از او پیگیر شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری به ایسنا اظهار داشت: یک مشاور خوب برای بازدید از گنبد و محوطه آن معرفی کردیم که گزارش نهایی اش را بزودی در اختیار ما قرار می دهد و بر مبنای آن تصمیم می گیریم که این بنا چگونه مرمت و استقامت بخشی شود. چهارشنبه گذشته (۳۰ شهریور) هم با اداره اوقاف و مسؤولان کارخانه سیمان جلسه ای گذاشتیم و در رابطه با تمام خطرات احتمالی پیرامون گنبد توضیح دادیم و ابعاد مختلف را بررسی کردیم. جلسه ای هم شنبه آینده (نهم مهرماه) داریم که پیشبینی بودجه و تصمیم گیری نهایی در رابطه با مرمت و وضعیت این بقعه می شود. مرمت این بقعه کاری مشترک بین میراث فرهنگی، سازمان اوقاف و کارخانه سیمان است که پیگیر آن هستیم.
وی در پاسخ به این سؤال که در بررسی کارشناسی مشخص شده ترک های گنبد بی بی شهربانو ناشی از فعالیت کارخانه سیمان است؟ اظهار نمود: مشاوری که معرفی کردیم دقیق آنجا را بررسی کرده؛ اما هنوز گزارش نهایی را ندیده ام که به این سؤال پاسخ قطعی بدهم، آنچه برای برای ما حائز اهمیت می باشد، بحث استقامت بخشی و مرمت آنجاست. این گونه بناها، قدیمی هستند و پی و فوندانسیون ندارند، ابتدا این بناها بودند و بعد کارخانه ها پدید آمدند. این احتمال وجود دارد که این ترک ها ناشی از فعالیت کارخانه سیمان باشد، اما باید گزارش نهایی را ببینیم.
تقی پور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص اینکه با عنایت به اینکه همواره در رابطه با فعالیتهای کارخانه سیمان اخطار داده شده، چرا در رابطه با توقف فعالیت این کارخانه هنوز تصمیم گیری نشده است؟ اظهار داشت: کارخانه با مجوزی که به آن داده اند، درحال فعالیت است. برای ادامه فعالیت آن باید مسؤولان رده های بالاتر ورود کنند و همه ابعاد را برای ادامه فعالیت این کارخانه در نظر بگیرند. در واقع برای ادامه فعالیت این کارخانه باید نگاهِ ملی باشد و همه دستگاههای مرتبط باید تصمیم بگیرند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر ری اضافه کرد: فعالیت کارخانه سیمان فقط به میراث فرهنگی صدمه نمی زند، بحث منابع طبیعی، محیط زیست و اهالی این محله مطرح است. ما به این کارخانه مجوز ندادیم و با این مجوز موافقت هم نکرده بودیم که تصمیم گیرنده باشیم. هر سازمانی که به آن مجوز داده باید برای فعالیتهای این کارخانه تصمیم بگیرد و یا باید و نبایدهایی برای آن تعریف کند.
تقی پور در رابطه با ثبت منظر فرهنگی «کوهِ بی بی شهربانو» که بنابر اظهاراتی محافظت از آنرا امکان دارد در وضعیت بهتری قرار دهد، اظهار داشت: این مورد از جانب معاون میراث فرهنگی تهران و مسؤول ثبت آثار پیگیری می شود و در جریان جزئیات آن نیستم.
سیداحمد علوی ـ رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران ـ پیشتر در رابطه با ترک خوردن «بقعه بی بی شهربانو» به ایسنا اظهار داشته بود: این وضعیت برای بقعه و زائرین خطرناک می باشد. ثبت منظر فرهنگی «کوه بی بی شهربانو» می تواند به وضع موجود خاتمه دهد، اما متأسفانه مدت هاست این مورد در وزارت میراث فرهنگی به نتیجه نرسیده است.
منبع:

1401/07/04
11:12:43
5.0 / 5
517
تگها: دستگاه , فرهنگ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد