نور معرفت

اطلاعاتی در رابطه با موکب های بانوان در اربعین و چند سفارش مهم

اطلاعاتی در رابطه با موکب های بانوان در اربعین و چند سفارش مهم

نور معرفت: به گزارش نور معرفت، مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از طریق اندازی ۱۰۰ موکب ویژه خانم ها در اربعین اطلاع داد و چند سفارش مهم در رابطه با نحوه حضور بانوان در پیاده روی اربعین بیان نمود.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، زهرا سعیدی مبارکه اظهار داشت: برپایه آخرین صحت سنجی صورت گرفته تا بامداد روز شنبه ۱۲ شهریورماه به همت خیران و دوستداران خاندان (ع)، حدود یکصد موکب ایرانی ویژه بانوان برپا شد که خدمات خاص برای خانم ها عرضه می کنند.
او اضافه کرد: در کنار این موکب ها، برای اولین بار ستاد توسعه و بازسازی عتبات هم مبادرت به برگزاری موکب ویژه بانوان در محل اجرای طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) کرده است که خدمات متنوع و مورد نیاز بانوان را عرضه می کند.
مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در رابطه با علل برگزاری موکب ویژه بانوان، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است با عنایت به تعطیلی مدارس، خیلی از زائرین به شکل خانوادگی و همراه با فرزندان خود به زیارت اربعین سال جاری مشرف شوند. برپایه آمار ثبت نام کنندگان در سامانه سماح نیز، نزدیک به ۴۰ درصد از زائرین اعزامی را بانوان می سازند.
او با بیان اینکه ۴۰ درصد از جمعیت ۵ میلیونی زائرین اعزامی به اربعین مطابق پیشبینی ها، عدد بسیار بزرگ و قابل تأملی است، اضافه کرد: واحد امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات برپایه تجارب اربعین های گذشته و نیازسنجی از بانوان، لیستی از خدمات ضروری و مورد نیاز خانواده ها را احصاء و به موکب داران اعلام نموده است.
سعیدی افزود: کمیته مشارکت های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین که مسؤولیت آن با ستاد توسعه و بازسازی عتبات است، با همکاری مدیران موکب های داوطلب، خدمات مختلفی از اختصاص اتاق «کودک و مادر»، توزیع بسته های بهداشتی ویژه خانم ها، خدمات درمانی و پزشکی، توزیع بسته های فرهنگی، خدمات طب ایرانی-اسلامی و ترجمه را به بانوان عرضه خواهد نمود.
به قول او، این موکب ها از ۱۰ صفر (۱۶ شهریورماه) تا دو روز بعد از اربعین و تا تکمیل ظرفیت، پذیرای زائرین و بانوان خواهند بود.
اطلاعات در رابطه با زمان و محل برگزاری موکب های ویژه بانوان و همینطور نوع خدماتی که هر یک از این موکب ها عرضه می کنند را از اینجا می توانید دریافت کنید.
مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در ادامه با بیان اینکه هموطنان عزیز بخصوص بانوان باید به نکات فرهنگی و حساسیت های خاص مردم عراق توجه داشته باشند، اظهار نمود: نوع پوشش، رفتارهای اجتماعی و شیوه مکالمه زنان در عراق با بانوان ایرانی تفاوت هایی دارد؛ بنابراین هموطنان باید به این نکات و حساسیت های فرهنگی کشور میزبان توجه داشته باشند.
او ضمن اشاره به آمار سامانه سماح و سهم نزدیک به هفت درصدی بانوانی که انفرادی به اربعین اعزام می شوند، اظهار داشت: سفارش اکید ما به هموطنان بخصوص بانوان اعزامی به زیات اربعین اینست که حتما خانوادگی مشرف شوند.
سعیدی بیان نمود: به بانوانی که امکان تشرف خانوادگی ندارند سفارش می نماییم حتما در گروههای دست کم پنج نفری و فقط از مسیر اصلی پیاده روی و با وسایل نقلیه عمومی سفر کنند و تنها در موکب های بزرگ اقامت داشته باشند و ترجیحا از رفتن به منازل شخصی و دور از مسیر اصلی، پرهیز کنند.
مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات همینطور اظهار داشت: برای توزیع عادلانه خدمات در موکب های بانوان و امکان عرضه خدمات به بیشترین جمعیت اعزامی، برنامه ریزی شده تا این موکب ها حداکثر ۴۸ ساعت پذیرای یک زائر باشند؛ بنابراین به همه زائرین بخصوص بانوان سفارش می نماییم زیارت اربعین را بعنوان یک زیارت عبوری ببینند و از اقامت طولانی پرهیز کنند.
او با تکیه بر اینکه میزبان اصلی زیارت اربعین، دولت، ملت و عشایر عزیز عراق هستند که انصافا در این سال ها کریمانه و با تمام وجود از زائرین پذیرایی کرده و می کنند، اضافه کرد: حضور موکب ها و خادمان ایرانی تنها با هدف مشارکت در فیض و ثواب میزبانی از زائرین است.
سعیدی همینطور سفارش کرد: با عنایت به پروتکلهای خاص بهداشتی در عراق و سخت گیریهای خاص برای همراه داشتن دارو، بانوانی که مجبورند دارو مصرف کنند حتما نسخه پزشک را همراه داشته باشند تا با مشکل مواجه نشوند.
منبع:

1401/06/13
09:59:04
5.0 / 5
472
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد