نور معرفت
سالروز ورود آزادگان سرافراز به ایران؛

آزادگان از نگاه قرآن و معارف انقلاب اسلامی

آزادگان از نگاه قرآن و معارف انقلاب اسلامی

به گزارش نور معرفت، آزادی و به تعبیر عربی حریت، آزاد شدن از تعلقات و تعینات و رسیدن به مقام بندگی است. از نظر قرآن کسی آزاد است که از بند تعلق و تعین رهیده باشد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، بیست و شش مردادماه، سالروز ورود آزادگان سرافراز به ایران اسلامی، روزی پرشور و به یادماندنی از روزهای تاریخ دوران دفاع مقدس و یادآور ورود آزادمردان دلاوری که در راه حفظ و حراست از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در میدان های نبرد حق ضد باطل، شجاعانه افتخار آفریدند و در دوران اسارت خود، با تمسک به قرآن و توسل به خاندان عصمت و طهارت (ع) و الهام از رهنمودهای حکیمانه پیر جماران با تحمل شکنجه های شدید روحی و جسمی، به مفهوم آزادگی عینیت بخشیدند.
آزادی و به تعبیر عربی حریت، آزاد شدن از تعلقات و تعینات و رسیدن به مقام بندگی است. از نظر قرآن کسی آزاد است که از بند تعلق و تعین رهیده باشد.

یکی از تحریفات معنوی که صورت گرفته دگرگونی مفهومی این واژه است. در واقع معنای عبد و برده تعلق و تعین را به حر و آزاده گذاشته اند؛ یعنی کسی که گرفتار انواع تعلقات و تعینات است، او را آزاده دانسته و کسی که از همه اینها آزاد است بعنوان برده معرفی کرده اند. این همان مصداق « یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ؛ تحریف کلمات از مواضع و مبحث له لفظ و معنای آن است» که در گذشته و حال و آینده انجام گرفته و خواهد گرفت. (نساء، آیه ۴۶؛ مائده، آیات ۱۳و ۱۴)
واژه حریت یک مرتبه در قرآن آمده است. خداوند می فرماید: إِذْ قَالَتِ امْرَأَهًْ عِمْرَانَ رَبِّ إِنِّی نَذَرْتُ لَکَ مَا فِی بَطْنِی مُحَرَّرًا فَتَقَبَّلْ مِنِّی إِنَّکَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ؛ چون زنِ عمران اظهار داشت: «پروردگارا، آنچه در شکم خود دارم نذر تو کردم تا آزاد شده [از مشاغل دنیا و پرستشگر تو] باشد پس، از من بپذیر که تو خود شنوای دانایی.» (آل عمران، آیه ۳۵)
از نظر مفهوم قرآنی، آزادی و حریت آن است که انسان از «ز هرچه رنگ تعلّق و تعین پذیرد» آزاد شود و در بند و برده تعلقات و تعینات نباشد و تنها به خدا بپردازد و بندگی خدا کند نه بندگی هواهای نفسانی، مال و ثروت و مقام و مانند آنها. ازاین رو خداوند در تفسیری روشن از بندگی خدا و آزادی و آزادگی واقعی در آیه ۵۰ سوره ذاریات می فرماید: فَفِرُّوا إِلَی اللهِ؛ پس به سمت خدا بگریزید؛ یعنی رهایی از هر چیزی و گریز از آن به سمت خدا عین آزادگی و رهایی و حریت است. در این آیه خداوند فقط غایت و مقصد و مقصود را مشخص می کند که همان الله است ولی این که از چه چیزی باید به سمت خداوند فرار کرد مشخص نمی سازد؛ چونکه هر چه رنگ تعلق و تعین پذیرد عامل بندگی و بردگی بشر است خواه به نام آزادی هواهای نفسانی باشد یا پیمان های اجتماعی، یا سنت ها و قوانین حاکم یا مادیات و دیگر عناوین اعتباری؛ چونکه همه آنها زنجیرهایی است که دست و پای آدمی را می بندد و او را از آزادی و حریت واقعی دور می کند و برده و بنده تعلق و تعین می سازد.
در همین زمینه امام خمینی (ره) در پیامی به رزمندگان می فرمایند: «ای عزیزانی که مجالس ذکر و دعا و مناجات شما در شب هایی چون شبهای عاشورا به ملکوتیان نورافشانی می کند و چون ستاره ای درخشان در جبهه ها می درخشد و روزتان چون روز عاشورا در مقابل یزیدیان استقامت می نماید. قدر این شبهای معنوی و عرفانی و این روزهای سلحشور و افتخارآمیز را بدانید که خدای بزرگ شما را برای نصرت خویش انتخاب فرموده و امثال ما را لایق این خوان نعمت و رحمت و معنویت و فداکاری ندانسته است.
حضرت آیت الله خامنه ای در سالهای پس از جنگ تحمیلی، در دیدارهایی که با آزادگان سرافراز میهن اسلامی داشتند بیاناتی ایراد فرمودند که به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد.
شماها ده سال، هشت سال کمتر یا بیشتر سخت ترین دوران را گذراندید. جوانی و زندگی باطراوت دوران شباب را در راه خدا دادید، اما ضرر نکردید؛ چون با خدا معامله کردید. صبر و استقامت شما، به اسلام آبرو بخشید. خانواده های شما با صبر خود اسلام را روسفید کردند و به نظام و جمهوری اسلامی آبرو دادند. (۱/۶/۶۹)
شما آزادگان، بویژه با این تجربه ی سنگینی که از سر گذرانده اید و حالا بحمداللَّه وارد انبوه اجتماع این ملت شده اید، باید هرکدام مثل ستاره یی بدرخشید و مظهر و سرمشق و نمونه ی وفاداری به آرمانهای اسلام و اصرار بر پیمودن راه انقلاب و کانون روشنگری ضد مطامع استکبار باشید. (۲۸/۵/۷۰)
مرارت ها و سختی های دوران اسارت، روحیه و اراده ی آزادگان را برای پیشرفت به سمت اهداف انقلاب آماده و قوی کرده است. آزادگان در زمره ی بهترین سربازان انقلاب، آزموده ترین فرزندان این ملت و شایسته ترین افراد برای دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستند و مورد امید و اعتماد نظام محسوب می شوند. چونکه در راه حفظ این نظام در ایام سخت خویش را تجربه کرده و آزمایش دشواری را با سربلندی به انجام رسانده اند، بنابراین در میدان سازندگی کشور و دفاع از انقلاب و ارزش های اسلامی باید به شکل جدی آزادگان مورد توجه قرار گیرند. (۲۶/۵/۷۱)
آزادگان بعنوان عناصر خودی، اصلی، حقیقی و وابسته به اسلام و انقلاب باید با امید و خوش بینی نسبت به آینده همواره در صحنه های مختلف انقلاب حضور داشته باشند و با بهره گرفتن از ذخیره ی بزرگ معنوی که در دوران اسارت اندوخته اند به مجاهدت خود در راه خدا ادامه دهند. (۲۶/۵/۷۱)
آزادگان، بهترین سربازان انقلابند. آزادگان، آزموده ترین فرزندان این ملتند. آزادگان، شایسته ترین افراد برای دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامیند. آزادگان، مورد امید و اعتماد این نظام به حساب می آیند و باید برای کارهای آینده هم به حساب بیایند. اگر دشمنی در مقابل انقلاب یا در مقابل نظام جمهوری اسلامی قد عَلَم کند، اول کسی که باید مشت بر سینه او بزند، آزاده است؛ چون آزاده بیشتر از همه، برای حفظ این نظام رنج کشیده است. او بیشتر از همه تجربه کرده است؛ خودش را بهتر می شناسد و محنت پذیری خویش را در ایام سخت آزمایش کرده است. (۲۶/۵/۷۱)


منبع:

1401/05/26
21:24:47
5.0 / 5
567
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد