نور معرفت
در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان؛

کتاب اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا به چاپ هشتم رسید

کتاب اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا به چاپ هشتم رسید

نور معرفت: چاپ هشتم کتاب اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا اثر آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 488 صفحه روانه بازار نشر شد.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، چاپ هشتم کتاب «اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا» اثر آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۸۸ صفحه روانه بازار نشر شد.
عاشورا و نهضت حسینی یکی از فرازهای شکوهمند تاریخی است که در آن جبهه حق و باطل در نبردی نابرابر روی هم قرار گرفتند اما سرانجام جبهه حق در حافظه تاریخی ماند و الگویی برای همه بشریت شد. بی شک این نبرد تاریخ ساز مجنون اصحاب فداکار امام حسین (ع) بود که به پیروی از امام خود حاکمیت ستم را بر نتابیدند؛ همان اصحابی که امام حسین (ع) همیشه ایمان و پایمردی شأن را می ستود.
شرح حال این رادمردان موضوعی است که اثر حاضر با استناد به منابع دسته اول و معتبر و بر پایه پژوهش تاریخی با قلمی روان و به شکل منظم و دسته بندی شده به آن پرداخته است.
تعداد اصحاب امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا در نوسان و ریزش و رویش بوده و در تاریخ به دقت و درستی ثبت نشده است، بدین جهت ارائه آمار دقیق و شفاف از تعداد و نام آنها ممکن نیست ولی عمده اقبال قابل اعتنا که ناظر به تاریخ عاشورا و شهادت شهدا در تاریخ ثبت گردیده، بین ۷۲ تن تا بالای یکصد نفر به اختلاف ذکر شده است ولی مشهور بین مردم و برخی ارباب مقاتل تعداد اصحاب امام (ع) و یاران آن حضرت ۷۲ تن است.
شهدای کربلا در حقیقت به چهار دسته تقسیم می شوند: شهدای که قبل از واقعه عاشورا و حضور امام حسین (ع) به سرزمین کربلا جان خودرا فدای جانان کردند؛ مانند مسلم بن عقیل. دسته دیگر شهدایی بودند که پس از واقعه عاشورا به دست جلادان حکومت اموی بدون هیچ جرم و گناه به شهادت رسیدند مانند طفلان مسلم. برخی نیز در عصر عاشورا و بعد از اختتام حادثه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) شهید شدند، مانند هفهاف بن مهند راسبی. و دسته چهارم، شهدایی بودند که در رکاب امام حسین (ع) در حضور آن امام دسته جمعی شهید شدند.
در این کتاب، نام افرادی را یادآور می شویم که در کربلا حضور داشتند و در روز عاشورا در نبرد با سپاه عمربن سعد جنگیدند اما از قضای روزگار به شهادت نرسیدند و درحال جان دادن بودند ولی به اسارت درآمدندمانند حسن بن حسن (معروف به حسن مثنّی فرزند امام حسن مجتبی (ع)).
تعداد زیادی از افرادی که نامشان در این کتاب در زمره شهدا آمده، سند معتبری در حضور و شهادتشان وجود ندارد، بلکه قول ضعیفی بر حضورشان در کربلا و شهادتشان می باشد و علت یادآوری شرح حالشان بدان جهت است که کتاب مشتمل بر تمامی اسامی شهدا باشد؛ در این کتاب نام تعدادی از افراد آمده که هیچ گاه در زمره شهدای کربلا نبودند، بلکه حتی امام (ع) را هم همراهی نکردند، ولی یادآوری نام آنها برای توجه و تنبّه است که گاهی همای سعادت بالای سر انسان می نشیند، اما شیطان نفس و حب جان و مال، مانع از رسیدن به آن سعادت و سعادت می شود، مانند عبدالله بن حر جعفی.
ساختار اثر
این اثر در سه فصل تعریف شده است که در فصل اول «مروری کوتاه بر زندگی امام حسین (ع)» شده که همچون مباحث این فصل می توان به تاریخ ولادت حضرت، رؤیای صادقه ام الفضل، مراسم نامگذاری و سایر سنت های اسلامی، حسین (ع) از نظر قرآن و از دید رسول خدا (ص) و اصحاب، پیشگویی شهادت حسین (ع)، عبور امیرمؤمنان از کربلا، کربلا محل نزول فرشتگان (ع) اجمالی از دوران زندگانی امام حسین (ع) بعد از رحلت پیامبر اسلام (ص)، حضور امام حسین (ع) در جنگ های زمان پدر، چگونگی شروع نهضت امام (ع) و مخالفت با یزید (ع) وداع امام (ع) با مزار رسول خدا (ص)، امام (ع) و خروج از مدینه، دلیل انتخاب مکه برای هجرت، و دعوت مردم کوفه از امام (ع).
نویسنده در دومین فصل از این اثر به «شهدای بنی هاشم در کربلا» پرداخته که در این میان می توان به جعفر بن علی بن ابیطالب، جعفر بن عقیل، حسن بن حسن (معروف به حسن مثنی)، طفلان مسلم بن عقیل، عباس بن علی، ابوبکر بن علی عبدالله بن مسلم بن عقیل، علی اصغر، علی اکبر، عون بن جعفر طیار، قاسم بن حسن، و مسلم بن عقیل بن ابی طالب اشاره نمود.
«شهدای کربلا از اصحاب و یاران» عنوان سومین و آخرین فصل از این اثر است که تعدادی از شهدا عبارتند از: ابراهیم بن حسین اسدی، انس بن حارث کاهلی، انیس بن معقل اصبحی، بریر بن خضیر همدانی مشرقه‌ی، جابربن حجاج تَیمی، جوین بن مالک تمیمی، حبیب بن مظاهر، حجاج بن یزید سعدی، حر بن یزید ریاحی، حنظله بن اسعد شبامی، زهیر بن بشر خثعمی، زیر بن قین بجلی، سعد بن حرث خزاعی، عابس بن ابی شبیب شاکری.
اصحاب امام حسین (ع) چند نفر بودند؟
به نظر نگارنده تعداد ۷۲ تن که در میان مردم شایع و رایج است، اصحاب و یاران غیر بنی هاشم است؛ همین تعداد هم خیلی روشن نیست که اگر شهدای بنی هاشم را به آنها بیفزاییم، بالای یکصد نفر می شوند. مؤید این نظر، قول مورخان عالی مقام شیعی و زیارت نامه ها و مدارک دیگر است که به قول تعدادی از آنان می پردازیم:
شیخ مفید می نویسد: «اصحاب امام حسین (ع) در روز عاشورا ۳۲ سواره و ۴۰ نفر پیاده بودند.
علامه مجلسی از محمدبن ابوطالب روایت می کند که پیاده نظام سپاه امام (اعم از بنی هاشم و یاران و اصحاب) ۸۲ تن بوده اند.
در زیارت ناحیه مقدسه که بر یکایک شهدا، شامل شهدای بنی هاشم و یاران و اصحاب سلام و درود داده شده، تعداد این افراد به ۸۱ تن می رسد.
سید بن طاووس از امام باقر (ع) روایتی نقل می کند که حضرت فرمود: «و انهم کانوا خمسه و اربعین فارسا و مأه راجلاً؛ همانا اصحاب امام حسین (ع) ۴۵ سواره و یک صد تن پیاده بودند.
با توجه به اختلاف اقبال در تعداد شهدای کربلا از بین ۷۲ تا ۱۴۵ نفر، در این کتاب به استناد مدارک منابع تاریخی، نام ۱۴۷ آمده است که تعدادی از این تعداد، شهدای پیش از عاشورا هستند، مثل مسلم بن عقیل است، برخی از این اسامی شهادتشان در کربلا محل تردید است و تعدادی از آنها افرادی هستند که قصد پیوستن به کاروان حسینی داشتند اما توفیق نیافتند، مثل طرماح بن عدی؛ و برخی هم با امام حسین (ع) سر سازش و یاری نداشتند، مثل من عبیدالله بن حرّ جعفی و برخی هم مجروح شدند و پس از عاشورا از معرکه قتال جان سالم به در بردند.
آنچه به نظر مؤلف قابل اعتماد است، تعداد افرادی که طبق مدارک موجود، در کربلا به شهادت رسیدند، بیش از ۷۵ و کمتر از ۱۲۰ نفر می باشند و الله العالم.
سلمان فرزند مضارب بن قیس انماری بجلی پسر عموی زهیر بن قین است. بجلی منسوب به بجیله از اعراب قحطانی یمنی الاصل می باشند.
او ساکن کوفه بود و در سال ۶۱ هجری همراه زهیر ابن قین در مسافرت حج رفت و در میان راه باز هم خدمت امام رسید آنان باهم وارد کربلا شد و وی در روز عاشورا پس از نماز ظهر و قبل از قین به شهادت رسید.


منبع:

1401/05/11
22:22:52
5.0 / 5
276
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد