نور معرفت
همزمان با ششم محرم الحرام؛

تعزیه حدیث تیر و عطش در صحرارود فسا

تعزیه حدیث تیر و عطش در صحرارود فسا

فارس مسئول روابط عمومی تعزیه بزرگ صحرارود فسا اظهار داشت: تعزیه بزرگ «صحرارود» فسا که سابقه 250 ساله دارد، امسال تحت عنوان ˮحدیث تیر و عطشˮ در ششمین روز از ایام محرم انجام می شود.


حمید حیدری یکشنبه ۹ مرداد در نشست خبری بیان کرد: تعزیه عاشوراییان صحرارود، معروف به تعزیه عصر عاشورا در روستای صحرارود شهرستان فسا همه ساله راه اندازی.
او عنوان کرد: سابقه این تعزیه به ۲۵۰ سال قبل بر می گردد و از سال ۸۱ این برنامه با تعزیه شهادت حضرت زهرا (س) به سبک فعلی شروع شد.
مسئول روابط عمومی تعزیه بزرگ صحرارود افزود: تعزیه امسال هم در زمینی به مساحت حدود ۱۲ هکتار برگزار می گردد.
حیدری با اعلان اینکه ۱۰ هزار متر مربع برای میدان تعزیه پیش بینی شده است، اظهار داشت: تحقیق مطالب این تعزیه زیر نظر افراد خبره و کارشناس انجام می شود.
او افزود: تعزیه بدون تحریف و غلو و با بهره گیری از دکترین تاریخ اسلام و مراجع و همین طور از کتاب های «مقتل» و «لحوف» برای متن این تعزیه استفاده شده است.
مسئول روابط عمومی تعزیه بزرگ صحرارود با اشاره به این که این تعزیه بزرگترین تعزیه میدانی کشور است و هر سال به یک عنوان نامگذاری می شود، اضافه کرد: امسال تعزیه شهادت حضرت علی اصغر (ع) با عنوان "حدیث تیر و عطش" برگزار می گردد و ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر از روستای «صحرارود» در این تعزیه حضور پیدا می کنند.
حیدری با اعلان اینکه بازیگران این تعزیه در رده سنی ۵ تا ۹۱ سال هستند، اضافه کرد: ۶ ماه برای متن تعزیه، تحقیق و مطالعه زمان صرف می شود و دو ماه هم کار تمرین و برنامه ریزی شکل می گیرد.
او همین طور با اعلان اینکه این تعزیه با حضور ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر تماشاچی برگزار می شود، اظهار داشت: کلاس های فوق برنامه برای بچه هایی که در تعزیه شرکت می کنند، برگزار می گردد.
مسئول روابط عمومی تعزیه بزرگ صحرارود با اشاره به این که این تعزیه هر ساله با کمک های مردمی تامین هزینه می شود، اظهار داشت: تعزیه امسال در روز پنج شنبه ۱۳ مرداد مصادف با ششم محرم، ساعت ۱۷ در روستای «صحرارود» میدان تعزیه تپه صاحب الزمان (عج)، اجرائی می شود.
حیدری همین طور با اشاره به این که برای ثبت تعزیه صحرارود در یونسکو نیاز به بودجه داریم، عنوان کرد: این تعزیه ثبت ملی شده است.1401/05/09
20:09:31
5.0 / 5
472
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد