نور معرفت
مدیركل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی :

مقوله عفاف و حجاب باید بعنوان یک انتخاب درونی و فطری مطرح شود

مقوله عفاف و حجاب باید بعنوان یک انتخاب درونی و فطری مطرح شود

سعیدی نژاد اظهار داشت: با عنایت به پیشرفت ایرانی اسلامی میتوان برای حل مسائل مختلف مردم، عرصه هایی را برای بانوان شکل داد که بتوانند مبتنی بر استعداد و توان زنانه شان وارد این عرصه ها شوند.عاطفه سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، عفاف و حجاب را از مبحث های زیست بوم کشور دانست و افزود: شاید یکی از با اهمیت ترین صدمه هایی که امروز در فضای بانوان وجود دارد، این باشد که خودباوری و هویت لازم را در فضای بانوان نداریم و این ریشه بسیاری از مسائل و مشکلات در این حوزه می باشد.
وی اظهار نمود: بنظر می رسد امروز یکی از با اهمیت ترین مسیرهای هویت بخش این است که ما مسیری برای رشد و شکوفایی و به ثمرنشاندن ظرفیت مهم و مستعد دختر ایرانی فراهم نماییم. این دختر ایرانی که شاید امروز از نظر بسیاری از صاحبنظران درگیر خیلی از صدمه ها شده و فضای فرهنگ عمومی او با بسیاری از ضد ارزش ها همراه شده، امروز از نرم جهانی موجود در فضای دختران به شدت پرتوان تر، مستعدتر و با قابلیت های وسیعی در جامعه ظاهر شده که باید در جای خود دیده شود.
سعیدی نژاد با اعلان اینکه یک تاریخ، پشتیبان شخصیت امروز دختران ماست، اضافه کرد: صرفا تصویری که خیلی ها از فضای بیرونی اجتماع ما عرضه می دهند، نمی تواند توصیف کننده واقعیت دختر ما باشد. دراین زمینه اولاً باید دقت داشته باشیم که سیاه نمایی که در این حوزه صورت می گیرد را جدی نگیریم و دوم این که مسیر اصلی هویت یابی دختران که ایجاد عرصه برای شکوفایی و به کمال رساندن آنهاست را می شود در عرصه های مختلف پی گیری کرد.
آثار مستقیم عفت ورزی در پیشرفت زنان
وی عنوان کرد: برداشت ما این است که امروز ناظر به شکل گیری پیشرفت ایرانی اسلامی می توانیم برای حل مسائل مختلف مردم، عرصه هایی را برای بانوان شکل دهیم که بتوانند مبتنی بر استعداد و توان زنانه شان وارد این عرصه ها شوند. این در واقع کلان پروژه ما در نهضت پیشرفت بانوان است و باور ما این است که اگر زنان در راه پیشرفت قرار گیرند، اصولاً عفاف، حجاب و حیا را از عناصر این پیشرفت به شمار خواهند آورد. در واقع یکی از با اهمیت ترین دریچه ها برای ورود به مسأله عفاف و حجاب باید این باشد که دختر ایرانی امروز عفت ورزی را عامل پیشرفت خود بداند و در راه زندگی این مساله را دریابد که چگونه این عنصر می تواند در پیشرفت به وی کمک نماید.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: یکی از واقعیت های مهم در زندگی زنان می تواند پدیده مادری باشد به این معنا که یک زن بتواند رشد و کمال خویش را اولاً در کانون خانواده معنا کند و بعد بتواند فرصت حضور خویش را در خانواده به صورتی شکل دهد که قابلیت های اثرگذاری اجتماعی را داشته باشد، این تصویر مترقی از حضور زن که هم کارکردهای جدی در خانواده داشته باشد و هم اثرگذاری های جدی اجتماعی را سبب شود، وقتی برای زن محقق می شود که زن، نقش مادری را برای خود بصورت تمام و کمال بپذیرد و به عنوان عنصر مهم شخصیت ساز، رشدآفرین و کمال بخش برای خود معنا کند.
وی اظهار داشت: در پدیده مادری، عنصر حیا و عفت تعریف خویش را دارد و اگر دختران امروز، مادری را یکی از مسیرهای کمال خود بدانند، قاعدتاً حیا و عفت ورزی هم یکی از عناصر مهم مادری در نظر آنها جلوه خواهدنمود. متأسفانه یکی از اشکالات امروز ما این است که تصویرهایی را برای فضای زنان نسبت به کمال مطلوب خودشان ایجاد می نماییم که فاصله های جدی با عفت ‎ ورزی دارند و تلاش می نماییم این تصویرها را این قدر مطلوب و خواستنی نشان دهیم که به مرور گرایش و کششی خارج از فطرت واقعی دختران نسبت به آن جریان ارزشی ایجاد نماییم در صورتیکه افق های مطلوبی که در راه پیشرفت بانوان می توان شکل داد و مبتنی بر فطرت و سرشت زنانه است، می تواند مؤید جریان حیا و عفت در زنان باشد.
عفاف و حجاب باید به عنوان یک انتخاب درونی و فطری مطرح شود
سعیدی نژاد با اعلان اینکه ما امروز در نهضت پیشرفت بانوان تلاشمان بر این است که عرصه هایی برای نقش آفرینی بانوان در رسیدن به این کمال مطلوب شکل دهیم، اضافه کرد: خیلی مهمست که عفاف و حجاب نه به عنوان عامل حاکمیتی، بلکه به عنوان یک انتخاب درونی و فطری مردمی مطرح شود.
وی عنوان کرد: جامعه باید کمک نماید که شرایط برای انسان ها در راه الهی شدن مهیا شود. در واقع تزاحماتی که ممکنست این دنیا بوجود آورد به حداقل برسد و این خصوصیت جامعه اسلامی است. قرار نیست افراد در جامعه اسلامی با جبر و اکراه، واقعیت ها را بپذیرند، بلکه مقرر است مسیر برای فهم واقعیت ها و رشد و کمال در راه نظام توحیدی و ارزش های الهی برقرار شود. دراین زمینه با اهمیت ترین مسئولیت دستگاه های حاکمیتی این است که شرایط را برای فهم این مساله فراهم آورند، چون در دنیای واقعی با جریان های مخرب فراوانی مواجه هستیم و جریان طبیعی و مثبتی نسبت به پدیده ها و ارزش های الهی وجود ندارد، بنابراین تبلیغ ارزش ها و اینکه انسان ها به مفهوم واقعی ارزش ها درک پیدا کنند با اهمیت ترین رسالت دستگاه های دینی است.
مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: بنظر می رسد با اهمیت ترین راه حل، برداشتن موانع واقعی از سر راه زندگی سعادتمندانه بانوان و ایجاد فرصت برای رسیدن به زندگی است که در آن عفاف، حجاب و حیا جایگاه جدی دارند. این که چه فرصت هایی به عنوان راهکار دراین زمینه باید مورد توجه قرار گیرد، مقولات مربوط به ماجرای تفریح و تخلیه هیجانات، استفاده از فرصت رفاقت برای رشد کمال دختران و دیگری استفاده از فرصت های آموزش و پرورش است. امروز عموماً دغدغه آموزش و پرورش، فضای آموزشی شده است که به شدت ناکارآمد در این حوزه ورود کرده ایم. باید به دانش آموزان در دوره ای که در اختیار ما در فضای آموزش و پرورش هستند، کمک نماییم ظرفیت های پرورشی خویش را پیدا کنند و از آنها استفاده گردد. یکی دیگر از دغدغه های اصلی ما این است که جریان حوزوی را بتوانیم در حل مسائل دخیل نماییم.

1401/04/21
22:24:55
5.0 / 5
607
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد