نور معرفت

شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان خدایا مرا از خواب غافلان، بیدار کن

شرح دعای روز اول ماه مبارک رمضان خدایا مرا از خواب غافلان، بیدار کن

نور معرفت: قم خدایا در این ماه روزه ام را روزه روزه داران (واقعی) قرار ده و شب زنده داریم را شب زنده داری (واقعی) قرار ده و مرا از خواب غفلت بیدار کن، و گناهم را ببخش ای معبود جهانیان، واز من درگذر ای درگذرنده از گناهکاران.


دعا در معارف اسلامی جایگاه ویژه ای دارد، در این بین دعاهای مخصوص روزهای ماه رمضان که عطر آن تمام مساجد و مراکز عبادی مؤمنان را در سراسر جهان فرا می گیرد، نشانه ای از رحمت و عطوفت اسلامی است.
آنچه مهمست دقّت در بندبند این دعای باارزش و تعبیرات لطیف و عالی آن و سپس هماهنگ ساختن روح و فکر با این تعبیرات است.
دعای روز اول ماه مبارک رمضان
«اللهُمَّ اجْعَلْ صِیامی فیهِ صِیامَ الصَّآئِمینَ، وَقِیامی فیهِ قیامَ الْقآئِمینَ، وَنَبِّهْنی فیهِ عَنْ نَوْمَةِالْغافِلینَ، وَهَبْ لی جُرْمی فیهِ یا الهَ الْعالَمینَ، وَاعْفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ الْمُجْرِمین»
«خدایا در این ماه روزه ام را روزه روزه داران (واقعی) قرار ده و شب زنده داریم را شب زنده داری (واقعی) قرار ده و مرا از خواب غفلت بیدار کن، و گناهم را ببخش ای معبود جهانیان، واز من درگذر ای درگذرنده از گناهکاران»
آیت الله مکارم شیرازی در شرح دعای روز اول ماه رمضان آورده است:
تبیین خاصیت های روزه داران و شب زنده داران واقعی، چیستی مفهوم غفلت و راه کارهای برون رفت از آن، نسبت طلب استغفار با آمرزش گناهان و ترسیم حدود و گستره‌ی مفهوم عفو الهی از مهم ترین نکات دعای روز اول ماه مبارک رمضان به شمار می آید.
صائمین چه کسانی هستند؟
گرچه جسم روزه، ترک خوردن و آشامیدن و دیگر مبطلات روزه است، امّا روح روزه، رسیدن به قلّه تقوا است؛ «لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»[سوره بقره؛ آیه 183]، پس هنگامی که انسان روزه می گیرد رقّت قلب پیدا می کند و معنویتش بیشتر شده و در نتیجه حس مسؤولیت و پرهیزکاری و خداترسی و حق شناسی در انسان احیاء می شود و روزه داری حقیقی تحقق می یابد.
قائمین چه کسانی هستند؟
قائمین کسانی هستند که به دنبال شور و نشاط اند، پس در انتهای شب از خواب برمی خیزند و به راز و نیاز با خالق بی نیاز خویش می پردازند؛ و با حضور قلب در نماز حاضر می شوند.
«غفلت» شامل «غفلت» از خدا و «غفلت» از یوم المعاد و ناپایداری دنیا و «غفلت» از شیطان و وسوسه های وی و در یک بیان، «غفلت» از تمام اموری است که به صورتی با سعادت انسان مرتبط می باشد.
از طرف دیگر بیداری نقطه مقابل غفلت و به مفهوم خودآگاهی است؛ یعنی توجه به اعمال و کردارهای گذشته، برای جبران خطاها و جهت گیری های صحیح در آینده.
گناهم را ببخش، ای خدای عالمیان
بی گمان فراز «وَهَبْ لی جُرْمی فیهِ یا الهَ الْعالَمینَ؛ و گناهم را ببخش ای معبود جهانیان»، برای مردم جنبه سرمشق و آموزشی دارد و راه بازگشت به خداوند و توبه و انابه به درگاه او را، به ما می آموزد و عظمت گناه و سنگینی نافرمانی حق را به درستی برای ما مجسّم می سازد.
گستره‌ی مفهوم عفو الهی
«عَفْو» به مفهوم محو آثار گناه می آید و هنگامی که در مورد خداوند به کار می رود به مفهوم بخشش گناهان و ترک مجازات و محو آثار معصیت است.
منبع:

1401/01/14
12:41:26
5.0 / 5
605
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد