نور معرفت
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه:

بلندترین پرچم های دفاع از انقلاب باید در بقاع متبرکه برافراشته شود

بلندترین پرچم های دفاع از انقلاب باید در بقاع متبرکه برافراشته شود

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بابیان این که جریان فرهنگی، دینی ما همواره به فضای مساجد، امامزاده ها و هیئات مذهبی مرتبط بوده است، به اهمیت حضور ۴۸۰ هیئت شاخص مذهبی در امامزادگان اشاره نمود و اظهار داشت: بلندترین پرچم های دفاع از انقلاب و گفتمان دفاع از انقلاب در جهان معاصر باید در بقاع متبرکه برافراشته شود.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی در نشست هیئت امنای بقاع متبرکه در بقعه امامزاده صالح فرحزاد با تبریک فرارسیدن مبعث رسول گرامی اسلام اظهار نمود: سلام می نماییم بر کسی که رحمه للعالمین است. وجود مقدس و شریفی که شاهد، مبشر ونذیر است، دعوت کننده به خداست و چراغی روشن فراروی راه بشریت تا قیامت است.

وی افزود: امروز اگر دعواهای جهانی را نگاه کنید بگونه ای یک طرف این دعواها را الهیون ـ کسانی که به خدا و بعثت انبیا ایمان دارند ـ قرار می دهند. این دعوایی همیشگی است. بشر می تواند نگاه اومانیستی به زندگی خودش داشته باشد و همه چیز را مادی ببیند ولی وحی به بشر تابلوی «انا لله و انا الیه راجعون» را نشان داده است و می گوید از خدا هستی و به خدا بازمی گردی.

خاموشی اضافه کرد: بشریت احتیاج به فهمیدن راه کمال را با فریاد و التماس و التجا به خالق متعال اعلام می کند. « ادعُ إِلیٰ سَبیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَةِ وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِوَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبیلِهِ وَهُوَ أَعلَمُ بِالمُهتَدینَ» خداوند متعال به پیامبر فرمود دعوت کن به راه خدا با حکمت. حکمت در اینجا یعنی راهی که داری می روی متقن است. سست نیست. با تفکر و عقل انطباق دارد. انسان می تواند بر مبنای داده های نبی مکرم اسلام فکر کند و به هدف اصلی تقریب پیدا کند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه همینطور خاطرنشان کرد: می فرماید «وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ» یعنی با کلام نیکو صحبت کن. کلام می تواند بار مفهومی داشته باشد. آن هم مفاهیمی که خیلی بلند است. انا لله وانا الیه راجعون مفهوم خیلی بلندی است. این نشات گرفتن به چه معناست؟ این بازگشت به چه معناست؟

خاموشی با قرائت آیات «إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ»، «اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ»، اظهار داشت: خدا آن خدایی است که هفت آسمان را خلق کرده «یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ» و امر را بین آسمان و زمین می برد. عالم امر داریم و عالم خلق. روح ما عالم امری است و جسم ما عالم خلقی است. «لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْمًا» علم خدا به همه چیز احاطه دارد آن هم نه علم حصولی بلکه علم حضوری.

وی ضمن اشاره به آیه های «مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ الَّذِی خَلَقَکَ فَسَوَّاکَ فَعَدَلَکَ فِی أَیِّ صُورَةٍ مَا شَاءَ رَکَّبَکَ...» از قرآن کریم خاطرنشان کرد: بعضی اوقات آدم فکر می کند که باید حتما ریه اش همیشه کار کند ولی با یک ویروس چند میلیون آدم می میرند و ریه شان از کار می افتد. آدم فکر می کند که وظیفه خداست که روز را همواره از پی شب بیاورد. «إِنْ جَعَلَ اللَّهُ عَلَیْکُمُ اللَّیْلَ سَرْمَدًا إِلَیٰ یَوْمِ الْقِیَامَةِ مَنْ إِلَٰهٌ غَیْرُ اللَّهِ یَأْتِیکُمْ بِضِیَاءٍ» بله اگر خدا می خواست شب را طولانی می کرد. خدا می فرماید روز قیامت به قدر پنجاه هزار سال است. عجیب است. مَنْ إِلَٰهٌ غَیْرُ اللَّهِ؟ دعوت کنید مردم را به سمت خدا. چیزی که بشر تشنه شنیدن آن است. چون بشر در اوهام و احساس خودش منغمر است و نمی تواند خودش را از عالم اوهام به عقل برساند.

خاموشی افزود: در روایت است که در آیه «ادعُ إِلیٰ سَبیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَةِ» منظور از حکمت همان قرآن است. امام موسی کاظم ضد السلام می فرماید قرآن را یاد بگیرید و بخوانید. درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است پس تلاش نماییم که حافظ آیه به آیه قرآن بشویم.

وی قرآن را وحی الله المنزل و کلام الله المجید عنوان نمود و اظهار داشت: قرآن سخن خداست. سخن خالق است نه سخن مخلوق. قابل عرضه است. خداوند متعال قرآن آورده است: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ...» به انسان یاد داده است چگونه حرف بزند چگونه کتابت کند چگونه مفاهیمی که در ذهن اوست به دیگران برساند.

خاموشی در ادامه سخنانش تاکید کرد: «عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ» که اگر این تعلیم نبود بشریت جاهل مطلق باقی می ماند. نبی خدا می فرماید «عَلَّمَنِی رَبِّی» خدا به من یاد داد. اگر وحی الهی نبود راه کمال مشخص نبود. أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ و ما مثل بقیه موجودات زندگی می کردیم.

او همینطور سفارش کرد: سوره انبیا را مطالعه کنید تک تک انبیا را نام می برد و می رسد به اینکه «إِنَّ الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنَیٰ أُولَٰئِکَ عَنْهَا مُبْعَدُونَ...» آدمی که در نظام ترسیمی خدا حرکت کرده و پیش آمده است خداوند متعال از او راضی است و او هم از خدا راضی است. اینجا گره زدن تشریع به تکوین است که می فرماید: «یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاءَ کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ کَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُعِیدُهُ وَعْدًا عَلَیْنَا إِنَّا کُنَّا فَاعِلِینَ...»

خاموشی اضافه کرد: از رسول مکرم اسلام است که خود قرآن امام هدایت است. در وسائل الشیعه آمده است که قرآن در روز قیامت به زیباترین صورت محشور می شود و مقابل هر آدمی قرار می گیرد و می گوید این آدم با من چه کرده است. یعنی شناسنامه قرب و بعد هر آدم نسبت به هدف و کمال قرآن است. باید بسنجیم که ما چه نسبتی با قرآن داریم. اگر زندگی حاج قاسم سلیمانی را مطالعه کنید درمی یابید که زندگی این شهید بزرگوار در انطباق با آیات قرآن بی نظیر است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: ایران اسلامی این افتخار را دارد که میزبان خاندان عصمت و طهارت است. این بیشتر از ۸ هزار بقعه که به طور عمده منسوبین ائمه طاهرین هستند پرچم دار مردم ایران در امر ولایت اند. ما اینجا میزبان میهمان های عزیزی هستیم که آنها تابلوی امر محبت خاندان و خاندان عصمت و طهارت هستند. این خیلی سرمایه بزرگی است.

خاموشی خاطرنشان کرد: خاندان عصمت و طهارت ایران را به این علت انتخاب می کردند که محل زندگی محبان خاندان بوده است. ما باید بقاع را پاس بداریم. رونق ببخشیم. کارکرد اجتماعی و فرهنگی امامزادگان را بالا ببریم. قدرت تأثیر آنها را بالا ببریم. از استهلاک بنای امامزادگان جلوگیری نماییم و وضع بقاع را همواره به وضع بهینه مبدل نماییم.

وی بابیان این که جریان فرهنگی، دینی ما همواره به فضای مساجد، امامزاده ها و هیئات مذهبی مرتبط بوده است، به اهمیت حضور ۴۸۰ هیئت شاخص مذهبی در امامزادگان اشاره نمود و اظهار داشت: بلندترین پرچم های دفاع از انقلاب و گفتمان دفاع از انقلاب در جهان معاصر باید در بقاع متبرکه برافراشته شود.1400/12/09
20:16:59
5.0 / 5
488
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد