نور معرفت
در انتقاد به مصوبه مالیاتی مطرح شد؛

معاون وزیر ارشاد: حساب پردرآمدها را از اکثریت اهالی هنر جدا نماییم

معاون وزیر ارشاد: حساب پردرآمدها را از اکثریت اهالی هنر جدا نماییم

به گزارش نور معرفت معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حذف معافیت مالیاتی هنرمندان که طی روزهای گذشته محل بحث و تبادل نظری طیف وسیعی از جامعه فرهنگ و هنر کشور بوده، انتقاد نمود.



به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: خیلی از هنرمندان به لحاظ معیشتی در طبقه پایین یا متوسط جامعه قرار دارند و بازگرداندن مالیات برای این طبقه در بودجه سال آتی فشار زیادی را بر آنها وارد می نماید.
سید محمد هاشمی خاطرنشان کرد: شفاف سازی در نظام مالیاتی و ضرورت دریافت مالیات از هنرمندانی که درآمدهای میلیاردی دارند اتفاق مبارکی است و بی گمان امر عادلانه ای است که باید انجام پذیرد، اما باید حساب چهره های معدود هنرمندی را که درآمدهای میلیاردی دارند از قاطبه جامعه هنری جدا کرد. ما در اقشار مختلف هنرمندان همچون نویسندگان، اهالی تئاتر و هنرهای تجسمی و… شاهد مشکلات جدی معیشتی هستیم که در دوسال اخیر و به خاطر شیوع بیماری کرونا بیشتر هم شده که حمایت بیشتر از این افراد را طلب می کند. در بدنه سینما هم نزدیک به ۱۰ هزار نفر مشغول به کار هستند که اکثریت آنها به لحاظ مالی و معیشتی شرایطی بسیار متفاوت از چهره های معروف با درآمدهای میلیاردی دارند.
معاون حقوقی امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، هنرمندان بر مبنای بند «ل» ماده ۱۳۹ مالیات های مستقیم از پرداخت مالیات معاف شده اند، حالا هم امیدواریم همانطور که دولت در لایحه بودجه پیشنهاد کرده بود نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با ادامه معافیت مالیاتی عموم هنرمندان که وضع اقتصادی نامناسب یا معمولی دارند، موافقت کنند. به هر حال در جامعه هنری بسیار پیش می آید که برخی هنرمندان در طول چند ماه درآمد مناسبی دارند اما در سایر ماه های سال هیچ درآمدی ندارند و بنابراین برآیند وضعیت مالی و معیشتی خوبی را در طول سال تجربه نمی کنند که پشتیبانی از این جامعه وظیفه دولت و مجلس است و مبحث معافیت مالیات برای این قشر بخشی از چتر حمایتی قانون از جامعه فرهنگ و هنر کشور است.
هاشمی ضمن اشاره به زیان مستقیم مردم از کوچک شدن سبد کالاهای فرهنگی در سالهای اخیر افزود: امروز که با چالش های اقتصادی فراوانی رو به رو هستیم، کالاهای فرهنگی اولین چیزی است که از سبد مصرفی خانوار حذف می شود. و اضافه شدن مالیات بر قیمت کالاهای فرهنگی می تواند قیمت تمام شده این محصولات را افزایش داده و سبب کوچک تر شدن سبد فرهنگی خانواده ها گردد.
طبق قانون بودجه مصوبه مجلس شورای اسلامی در سالهای اخیر هنرمندان از پرداخت مالیات معاف شده بودند که این معافیت در بررسی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ حذف شده و مقرر است این مورد در صحن علنی به رای گذاشته شود که حذف این معافیت باعث اعتراضاتی در صنوف مختلف هنری و فرهنگی کشور شده است.


منبع:

1400/12/05
12:25:26
5.0 / 5
779
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد