نور معرفت
آیت الله رمضانی:

تمدن اسلامی با حضور زنان در عرصه اجتماعی محقق خواهد شد

تمدن اسلامی با حضور زنان در عرصه اجتماعی محقق خواهد شد

نور معرفت: مراسم گرامیداشت ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور آیت الله رضا رمضانی و مدیران و کارکنان مجمع جهانی دوده (ع) اجرا شد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی دوده (ع) طی سخنانی در این مراسم با تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: باتوجه به جامعیتی که حضرت زهرا (س) دارند، الگوی واقعی مادران و دختران و مردان جامعه ما هستند.

وی با اشاره به ادعایی از یک روشنفکر مسلمان که گفته بود امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) گاهی دعوا کرده و برای حل اختلاف به پیامبر (ص) مراجعه می کردند اضافه کرد: اصلا چنین مطلبی در شأن جایگاه حضرت زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع) نیست، این دو عزیز معصوم هستند و وقتی اشتراکاتشان فراهم باشد این معنایی ندارد که چنین حرفی درباره آنها مطرح شود. حضرت حتی یک دفعه همسرش را عصبی نکرد و همین طور حضرت زهرا (س) این کار را نکرد.

آیت الله رمضانی گفت: درباره حضرت زهرا (س) باید بازتعریف و بازبینی داشته باشیم، ایشان هم مقام علمی تعلیمی و هم شان تربیتی داشتند. معلم و مربی بودند و فقط کار در تربیت خانه را عهده دار نبودند. مسائل خانه کار کمی هم نیست، امروزه بحث تربیتی از رشته های مهم مراکز مهم علمی است. این که سمت تربیت به مادر سپرده شده بسیار مهم می باشد. باتوجه به شأن و جایگاهی که زن دارد و می تواند یک مربی در خانه باشد، تاثیر زیادی را در عرصه جامعه دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار نمود: اگر آنچه در آیات و روایت درباره حضرت زهرا (س) است با دقت مطالعه شود می بینیم که حضرت زهرا در ۱۹ سال عمر خود در وضعیت و موقعیت های خاصی زندگی کردند. از زمان تولد تا شعب ابیطالب، از دست دادن مادرشان حضرت خدیجه و عام الحزن، نقشه قتل پیامبر، هجرت به مدینه و شروع جنگ ها که برخی ۶۰ تا ۸۰ جنگ را عنوان کرده اند. ایشان شرایط بسیار سختی را سپری کردند و در بعضی جنگ ها مانند جنگ احد نیز شرکت کرده و از مجروحان پرستاری کردند.

وی ادامه داد: حضرت زهرا (س) در زمینه روشنگری جامعه نقش پررنگی داشتند. در عرصه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حضور داشتند و بعنوان یک شخصیت اهل اطلاع درباره مسائل جهان اسلام آن دوره بودند. جلسات پرسش و پاسخ برپا کرده و گاهی زنان از جانب شوهرانشان سوالات را خدمت حضرت زهرا (س) مطرح می کردند.

آیت الله رمضانی با اعلان اینکه محدود کردن زن در خانه جفای به زن است و این کار از مجموعه مطالعات مربوط به زن از دیدگاه اسلام به دست نمی آید، اظهار داشت: قرآن در برخی از سوره ها زنانی مثل آسیه را بعنوان الگو معرفی کرده است. حدود ۳۰۰ آیه مربوط به مسائل زنان داریم و سوره ای به نام زنان و به نام حضرت مریم است. همین طور بخش هایی از آیات قرآن مثل مباهله، تطهیر و کوثر راجع به حضرت زهرا (س) است.

وی ادامه داد: آیات بسیاری درباره شخصیت معنوی حضرت زهرا (س) در قرآن است که هر کدام از آنها بیان کمالی از کمالات این شخصیت عظیم الشأن است.

دبیرکل مجمع جهانی دوده (ع) اظهار داشت: درمورد زن کوتاهی شده است. دیدگاه های افراطی و تفریطی در خیلی از مسائل مانند عقلانیت، آزادی، سعادت، معنویت و... وجود دارد، اما درباره زن این افراط به لحاظ تاریخی وجود ندارد. در کتب تاریخی بسیار اندک به نشان دادن نقش زنان الگو پرداخته شده، بلکه بیشتر تفریط و اجحاف بوده است.

استاد حوزه علمیه با اعلان اینکه درباره حقوق اجتماعی زنان بی مهری شده و باید استیفا شود، اظهار داشت: نیمی از مردم دنیا زنان و دختران هستند. جامعه بشری آنچنان درباره زنان تبلیغ کرده که متاسفانه تعدادی از زنان هم باور کرده اند که پایین ترند. تفکرات غلط سبب شده تعریف خانواده عوض شود. در تمام آیاتی که مربوط به مقامات حقیقی است هیچ تفاوتی میان مرد و زن نیست.

آیت الله رمضانی گفت: امروز اگر زن در بعضی عرصه های اجتماعی حضور نداشته باشد تمدن اسلامی تحقق پیدا نخواهد کرد. زنان در هر جایی که ورود کردند کم کاری نکردند. زنان را نباید نادیده و کم بگیریم. امام خمینی حضور زنان در عرصه اجتماعی و میدان بزرگی به نام انقلاب را احیا کرد. حضور زنان در عرصه اجتماعی و خصوصا در نظام تربیتی منجر به شکل گیری تمدن اسلامی خواهد شد.

در آخر این مراسم آیت الله رمضانی از بانوان شاغل در مجمع جهانی دوده (ع) قدردانی نمود.
منبع:

1400/11/05
20:18:34
5.0 / 5
888
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد