نور معرفت
به همت مؤسسه بوستان كتاب؛

کتاب جهان بینی و دین مداری منتشر گردید

کتاب جهان بینی و دین مداری منتشر گردید

به گزارش نور معرفت کتاب «جهان بینی و دین مداری» اثر محمدباقر شریعتی سبزواری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۷۶ صفحه منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، مذهب خواهی و دین مداری از گذشته های تاریخ در جوامع بشری مطرح بوده و الان هم مورد نظر و توجه است و این مجموعه که لزوم جهان بینی صحیح و ایدئولوژی کامل را برای نسل بالنده و فرهیختگان روشن می سازد، بحثی بسیار حیاتی، سودمند و سرنوشت ساز است و برای نسل تحصیل کرده بایسته و شایسته است که آنرا به دقت مورد مطالعه و بازبینی و بازکاوی علمی، تاریخ و کلامی قرار دهند.
نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در این مبحث کلامی و فلسفی، از آثار بی بدیل شهید مطهری و علامه طباطبائی هم بهره برده ام و از تجربیات جندین ساله شخصی در زندان شاه طی مناظرات با کمونیست ها و در خارج از کشور با اشخاصی بهره برده ام، البته منابع بسیاری در تدوین این درس ها به کار گرفته شده است.
این کتاب در دنیای کنونی و با عنایت به تهاجم فرهنگ های اعتقادی و سیل شبهات جاری در فضاهای مجازی که همواره کولاک کرده و می کند، بدون تردید یک حرکت مبارک و فرخنده است و میتوان برای تمام جوانان و متفکران آزاداندیش و فرهیخته راهگشا باشد.
این مجموعه در چارچوب استدلال های علمی، کلامی و خردپذیر، لزوم مذهب حق را نشان داده است و در کوتاه ترین راه برای مقصد عرضه می دهد.
در این نوشته از آیات قرآن به دو شکل استفاده شده است: یکی، چونان راهنمای فکری و مسلمات عقلی؛ دوم، به صورت متون اسلامی و شاهدی زنده برای تثبیت مذهب حق و کامل، مطابق عقل و علم، تمدن و فرهنگ زمان.

ساختار اثر
این اثر در چهار فصل تهیه و تدوین شده است: فصل اول که با عنوان «جهان بینی» تنظیم شده، بعد از بیان تعریفی از ایدئولوژی و همینطور علم، به جهان بینی فلسفی، مذهبی و عرفانی می پردازد.
«سنجبه هایی برای انتخاب مکتب و ایدئولوژی» عنوان دومین فصل از این کتاب است که در ابتدای این فصل به روش تحلیل و انتخاب مکتب پرداخته شده و در ادامه هم اصول کلی مکتب ها و اصول فلسفه الهی تبیین می گردد و سپس، نقاط مشترک و تفاوت مکتب الهی و مادی تشریح شده است. از دیگر مباحث مطرح شده در این فصل میتوان به اصالت تجربه(پوزیتیویسم)، منطق تعقلی و منطق تجربی، علل و عوامل پیدایش مذهب از نظر مادیون اشاره نمود.
فصل سوم که با عنوان «آیا دین از خرافات جامعه است؟» تدوین شده، بعد از بیان مطالبی در مورد روان شناسی و مذهب و همینطور جامعه شناسی و مذهب، به اصالت و دوام مذهب پرداخته شده و در ادامه، به لزوم خداپرستی و انتخاب مذهب حق اشاره گردیده و سپس به رابطه دین و اخلاق تبیین می شود.
در چهارمین و آخرین فصل از این اثر که با عنوان «جهان بینی اسلامی و وجوه ارجحیت» تألیف شده، مطالبی تحت عناوین شناخت عرفانی، نقش غرایز، انسان شناسی، عوامل هدایت و ضلالت و... مطرح گردیده و در ادامه هم مؤلفه های اصلی جهان بینی توحیدی تشریح شده و همینطور شرایط امام و خلیفه در اسلام و مشخصات اسلام راستین مورد بررسی قرار گرفته است.

برشی از اثر
* شرایط امام و خلیفه در اسلام
۱. آگاه ترین و در تمام علوم و دانش ها و عالم ترین آنها به مبانی مکتب از نظر اصول و فروع دین باشد.
۲. مؤمن ترین و با تقواترین افراد ملت باشد، چونکه ایمان به محتوای یک مکتب هر چه زیادتر باشد، طبعاً شور و سوز بیشتر و در تصمیم سازی قاطع تر می گردد.
۳. اخلاق و رفتار، گفتار و سکوت، قیام و قعودش، اخم و لبخند، غضب و شادمانی اش، تجسم بخش عینی و علمی مکتب و اخلاق رسول الله(ص) باشد و طبعاً از نظر شجاعت، قدرت، تدبیر، تصمیم، حکمت، سیاست و کشورداری هم، برای همه افراد زمان خود باید برتری داشته باشد و در یک کلام از خطا و گناه معصوم باشد. چنین امام گفتار، کردار، سکوت و فریادش، حجت و به منزله بیان متن مکتب می باشد. معرفت و ارتباط همه جانبه آمیخته با محبت امام معصوم، واجب شرعی است و این رابطه تا آن جا کارساز است که در عالم آخرت هم مجسم می شود.
منبع:

1400/11/01
19:09:25
5.0 / 5
889
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد