نور معرفت

درس گفتارهای لکان منتشر گردید

درس گفتارهای لکان منتشر گردید

کتاب «درس گفتارهای لکان» با گردآوری و تدوین فرزام پروا منتشر گردید.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، این کتاب در ۴۰۰ صفحه و با قیمت ۱۳۶هزار تومان توسط انتشارات سیب سرخ انتشار یافته است.
در معرفی کتاب «درسگفتارهای لکان» که شامل درسگفتارهایی است که دکتر فرزام پروا، روانپزشک و روانکاو، در تابستان و پاییز ۱۳۹۸ قبل از همه گیری کرونا در موسسه حکمت و فلسفه برگزار کرد، می خوانیم: این درسگفتارها که متکی بر آثار فروید، آثار شفاهی و مکتوب لکان و سال ها تجربه عملی او بوده است به معرفی نکات بدیع نظریه لکان در روانکاوی و ریشه های آن در روانکاوی فرویدی، فلسفه، زبان شناسی، فنومنولوژی و... پرداخته است.
پروا همینطور در این کتاب شرح داده است که چطور لکان توانست از فروید فراتر برود و دانش روانکاوی را گسترش دهد و آنرا در پیوند با سایر شاخه های علوم قرار دهد.
این درس گفتارها شامل شش جلسه مقدماتی و شش جلسه بررسی نمونه هایی از نثر فروید و شیوه گفتاری لکان است تا آن چه در دوره مقدماتی گفته شد با نمونه هایی از شیوه کلامی این دو متفکر همراه شود و به قول پروا از شیوه مستقیم و شفاف سخن فروید تا شیوه مبهم، پیچیده و چندپهلوی کلام لکان مورد توجه قرار بگیرد.
به قول پروا، این درسگفتارها در زمان عرضه تلاش کرد به شیوه سقراطی و مانند آنچه در کتاب «ضیافت» افلاطون آمده است، فرصتی برای تامل و تفکر و زیر سوال بردن پیش فرض ها فراهم آورد و همین مسئله منجر به بروز پرسش ها و واکنش هایی در داخل و خارج موسسه حکمت و فلسفه شد، و چالش هایی را پیش آورد که نتیجه آن، غنی تر شدن درسگفتارها بود. در نتیجه درسگفتارها که دیگر حالت خطابه و سخنرانی نداشت، بلکه درگیر مفاهیمی شد که به شکل زنده در داخل کلاس خلق و به بحث گذاشته می شدند.
نکته قابل توجه دیگر درباره کتاب، خاتمه یافتن آن با بحث «پیوندهای ادبیات و روانکاوی» است که مقدمه ای ست بر گشودن رازهای گنجینه های ادب فارسی با استفاده از روانکاوی، یا همان دیرینه شناسی ادبی.
منبع:

1400/10/26
12:21:24
5.0 / 5
700
تگها: پزشك , دكتر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد