نور معرفت

مراجع عظام قم، احیاگر فاطمیه در عصر فراموشی

مراجع عظام قم، احیاگر فاطمیه در عصر فراموشی

به گزارش نور معرفت قم مراجع عظام تقلید قم در عین کهولت سن، در مراسم فاطمیه، حضوری پرشور دارند.


مراجع عظام تقلید در قم، امروز هم بانی بزرگترین آیین عزاداری فاطمی در کشور بودند. بزرگترین عزاداری خیابانی به مناسبت سالگرد شهادت دخت گرامی پیامبر اسلام، حضرت فاطمه زهرا(س).
این آیین همه سال در قم به شکل ویژه ای برگزار می گردد و دلیل آن هم حضور حماسی و پرشور مراجع عظام تقلید بخصوص آیت الله العظمی وحید خراسانی است که از سالها پیش دسته عزاداری این مرجع معظم محل حضور گسترده مردم و عاشقان و دلدادگان آل الله بوده است.
با این که آیت الله وحید در یک صدسالگی قراردارند ولی همه ساله با هر شکلی که بوده در این مراسم حاضر شده اند. آیت الله صافی گلپایگانی و سایر مراجع عظم هم همگی در این مراسم حضور می یابند و مردم هم به تاسی از این بزرگان حضوری پررنگ در عزای فاطمی دارند.
در سالیان پیش تر هم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی که از ایشان بعنوان احیاگر سنت عزای فاطمیه در عصر حاضر یاد می شود هم نقش مهمی در عزاداری های ایام فاطمیه داشتند و عزاداری معروف ایشان در دفتر معظم له در سه راه بازار در حافظه همه مردم قم باقی است. ایشان نقش مهمی در توسعه این عزاداری در مساجد و تکایا و هیئت های مذهبی در قم و به مرور در سطح کشور داشتند. امروزه این عزاداری در دفتر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در افغانستان هم همه ساله برگزار می گردد.
گفتنی است آیین فاطمیه به علت گزارش دو مقطع تاریخی بعنوان روز شهادت حضرت زهرا(س) در منابع تاریخی به بازه زمانی 13 جمادی الاول تا 3 جمادی الثانی اطلاق می شود که در گزارش منابع اهل جماعت روز 13 جمادی الاول و به گزارش منابع شیعی 3 جمادی الثانی بعنوان روز شهادت دخت گرامی رسول اکرم (ص) در مدینه منوره ذکر شده است.
برخی دیگر هم این دو گزارش را به علت عدم نقطه گذاری در منابع تاریخی گذشته می دانند که سبب شد که مورخان بین تاریخ شهادت حضرت و وفات پیامبر اکرم(ع) که بین نود و پنج و هفتاد و پنج روز بود مردد شوند.
منبع:

1400/10/17
14:28:37
5.0 / 5
436
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد