نور معرفت

کتاب هایی درباره حضرت مسیح(ع)

کتاب هایی درباره حضرت مسیح(ع)

همزمان با تولد حضرت عیسی مسیح(ع)، کتاب «تفسیر بایبل» نوشته جان اچ. هایس و کارل آر. هالدی منتشر گردید. به همین مناسبت «چهره مسیح در ادبیات فارسی» نوشته زنده‎یاد قمر آریان نیز به مخاطبان معرفی شده است.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، ۲۵ دسامبر، سال روز تولد حضرت مسیح ضد السلام است. یکی از جامع ترین و بهترین آثاری که به نقش حضرت مسیح در ادبیات فارسی پرداخته است «چهره مسیح در ادبیات فارسی» نوشته زنده‎یاد قمر آریان است. این اثر که چاپ اول آن سال ۱۳۶۹ انتشار یافته، درحقیقت رساله دکتری او بوده که بعد به صورت کتاب انتشار یافته است.
در این کتاب، نویسنده ابتدا مسیح را در قرآن، انجیل، روایات و تحقیقات جدید بررسی می کند و سپس وارد نقش حضرت مسیح در شعر فارسی می شود. از رودکی تا قاآنی به ذکر نمونه هایی از الفاظ و معانی در ارتباط با مسیحیت در شعر شاعران مختلف می‎پردازد:
«دل ترسا همی داند کز او کیشش تبه گردد
لباس سوگواران زان قبل پوشد همی ترسا» (کسایی)

«بازآوری به احسان، جان رمیده از تن
احسان توست گویی همچون دم مسیحا» (معزی)

«زهد ورز اقتدا به عیسی کن
طلب او را و ترک دنیا کن
آن شنیدی که از سر سوزی
گفت عیسی به همرهان روزی
زین جهان دل به طمع بردارید
مهر او جمله کینه انگارید» (سنایی)

«دگر نسازدم آب و هوای این گلشن
که آب خضر و دم عیسوی کند ضررم» (نظامی)

«عیسی مرده زنده کرد، دید فنای خویشتن
زنده جاوید تویی، شمس من و خدای من» (مولوی)

«طبیب راه نشین درد عشق نشناسد
برو به دست کن این مرده دل مسیح دمی« (حافظ)

به قول قمر آریان «خاقانی» هم به دلیل آن که مادرش مسیحی بوده است و هم به دلیل تبحری که در تاریخ ملل و مذاهب داشته است، بیشتر از سایر شاعران فارسی زبان، از آیین مسیح و عقاید و مناسک نصاری در شعرش یاد کرده است و ترکیبات و تشبیهات و استعارات و تلمیحات زیادی در ارتباط با مسیح در اشعارش دارد:
اوست عیسی و من حواری او
که حیاتم دهد به حسن جوار
مسیح وار پی راستی گرفت آن دل
که بازگونه روی داشت چون خط ترسا
چون مریم از عصمتکده رفته مسیحش آمده
نخل کهن زو نو شده، وز نخل خرما ریخته
و در بخش دیگری از کتاب هم نمونه‎هایی از تاثیر حضرت مسیح در کتاب های نثر فارسی می‎آورد؛ از کتاب های «تاریخ بلعمی»، «شرح تعرف»، «کشف المحجوب»، آثار ناصرخسرو، «کیمیای سعادت»، «مجمل التواریخ و القصص»، «کشف الاسرار»، «اسرارالتوحید»، «مرصاد العباد» و....
برای مثال در گلستان سعدی آمده است:
«در انجیل آمده است که ای فرزند آدم، اگر توانگری دهمت مشتغل شوی به مال و گر درویش کنمت، تنگدل نشینی.»
و یا در «انسان کامل» عزیز الدین نسفی:
«ای درویش! عیسی کلمه است، و عیسی مانند آدم است. پس آدم هم کلمه باشد. اما عیسی کلمه گفته است که از دهان جهان به آسمان جان می‎رود، و آدم کلمه نوشته است که از آسمان جان به هندوستان مداد می‎آید.»
و در بخش‎های بعدی کتاب، پیش از نتیجه گیری، فرهنگی از لغات و اصطلاحات آیین مسیحیت را که وارد ادبیات فارسی شده است، می‎آورد و در ذیل هریک نمونه‎هایی از کاربرد آن لغت یا اصطلاح در شعر فارسی؛ مانند دم عیسی، دیر مسیحا، روح القدس، رشته مریم، روزه مریم، زکریا، سوزن عیسی، صومعه و....
برای مثال در توضیح «نخل مریم» آورده است:
اشارت به شاخه نخلی است که به باعث قرآن مریم هنگام درد زایمان از آن به فرمان الهی رطب چید: و هزی الیک بجذع النخله تساقط علیک رطبا جنیا
زین روی چون کرامت مریم به باغ عمر
از نخل خشک خوشه خرما برآورم» (خاقانی)
(نقل از صفحه شهرستان ادب)همینطور اخیرا کتاب «تفسیر بایبل» نوشته جان اچ. هایس و کارل آر. هالدی با ترجمه اعظم پویا و سعید شفیعی در ۲۳۹ صفحه با قیمت ۶۸ هزار تومان در نشر نی انتشار یافته است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: «تفسیر بایبل» برای آشنایی دانشجویان رشته الهیات مسیحی، در حوزه تفسیر و روش های تفسیری بایبل است، گرچه هر فرد علاقمند به تفسیر می تواند مخاطب آن در این قلمرو علمی باشد. تفسیر چه فعالیتی است؟ تفسیر متن دینی چه فعالیتی است؟ چه ابزارهایی برای مفسر در فهم و تفسیر متن دینی ضروری است؟ و چه روش هایی را باید برای دست یافتن به معنای متن به کار بست؟ مشخصه مهم کتاب، افزون بر ابزارهای قدیم، پرداختن به روش های جدید تفسیر متن دینی است، که با واژه «نقد» بیان می شوند. مؤلفان در فصل اول کتاب، درآمدی بلند و زمینه ساز برای فصل های بعدی کتاب فراهم می آورند که در آنها از مباحثی مانند نقد متن، نقد تاریخی، نقد دستور زبانی، نقد ادبی، نقد منبع، نقد صورت، نقد سنت، نقد بازتدوین، نقد ساختارگرا و نقد رسمی یا قانونی سخن به میان می آید.

1400/10/04
22:30:04
5.0 / 5
775
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد