نور معرفت
در یادداشتی تبیین شد؛

جهان بینی حضرت زینب (س) برخاسته از شناخت عمیق نسبت به دین بود

جهان بینی حضرت زینب (س) برخاسته از شناخت عمیق نسبت به دین بود

به گزارش نور معرفت حضرت زینب کبری (س) الگویی برای تمام زنان، در طول تاریخ است، یکی از جنبه های شخصیتی حضرت زینب (س) در کربلا، مدیریت در پرستاری او از خاندان امام حسین (ع) است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، محمدهاشم شفیعی در یادداشتی که به صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است به بیان ارزش و مقام و جایگاه حضرت زینب (س) در جایگاه پرستاری پرداخته که در ادامه با هم می خوانیم:
حضرت زینب کبری الگویی برای تمام زنان، در طول تاریخ است چونکه او همچون کوهی استوار و شکیبا در مقابل مصائب و فرمان برداری بصیر برای امام خویش و در عین حال، دارای لطافت مادرانه و خواهرانه در میان خاندان امام حسین (ع) بود.
یکی از جنبه های شخصیتی حضرت زینب در کربلا، مدیریت در پرستاری او از خاندان امام حسین (ع) است. ایشان نه بعنوان یک خواهر یا عمه بلکه همانند مادری مهربان و دلسوز، فرزندان امام حسین (ع) را بر خود مقدم می داشت و تا پای جان از آنها پرستاری می کرد.
ارزش پرستاری

پیامبر اکرم درباره ارزش پرستاری فرمودند: پرستاری از مریض، انسان را از تمام گناهان خارج می کند مانند روزی که از مادر متولد شده است.[۱] همینطور کسی که یک شبانه روز از بیماری پرستاری کند، خداوند او را با ابراهیم خلیل (علیه السلام) محشور خواهد نمود و او همانند برق خیره کننده و درخشان از صراط عبور می کند.[۲]
برای پرستاران عزیز، افتخاری از این بالاتر نیست که روز پرستار با روز ولادت این بانوی بزرگ جهان، عجین شده است. چه زیباست که سفیدپوشان سلامت، با الگو قرار دادن بانوی نمونه تاریخ، خویش را به بالاترین پاداش معنوی هم نائل کنند.
حضرت زینب الگوی نگاه زیبا

یکی از خصوصیات حضرت زینب (س) نوع نگاهی بود که به جهان پیرامون خود داشت. ایشان در پاسخ به طعنه دشمن نسبت به اتفاقات کربلا می فرماید: «مَا رَأَیْتُ‏ إِلَّا جَمِیلًا ؛[۳] من به جز زیبایی چیزی ندیدم.» حضرت زینب سلام الله علیها حتی در بند اسارت، علاوه بر رسوا ساختن دشمن و شکستن هیمنه طرف مقابل، او را مجبور به عقب نشینی کرد. این نوع نگاه، برخاسته از معرفت به خدا، شناخت و جهان بینی متعالی حضرت است که سنگین ترین مصیبت ها را در مجرای خداشناسی، زیبا می بیند؛ چونکه می داند که آنچه از دوست رسد نیکوست؛ و چه نگاه زیبایی!
این نوع جهان بینی که برخاسته از شناخت عمیق و بصیرت نسبت به دین است، بهترین الگو برای پرستاران است؛ چونکه آنها هستند که مریض خویش را دلداری می دهند و برای درمان او چاره جویی می کنند. کسانی که مانند پرستاران عزیز چنین نگاهی را در وجود خود نهادینه کنند، در مقابل تمام سختی ها و نگرانی های شغلی مصون خواهند ماند؛ حتی نوع پوشش آنها هم سامان پذیرفته و به آن افتخار می کنند و همچون زینب کبری پاسبان پوشش خود خواهند بود.
حضرت زینب الگوی صبر و استقامت

از خصوصیت های اولیای خدا صبر آنهاست.[۴] خداوند در قرآن کریم مؤمنان را به صبر سفارش می کند. صبر به سه قسم تقسیم می شود، صبر در مقابل معصیت [۵]، صبر در مقابل مصیبت [۶] و صبر در مقابل اطاعت خدا.[۷] وقتی به زندگی سراسر نور حضرت زینب (سلام الله علیها) می نگریم، ایشان را کوه صبر و استقامت در مقابل انواع بلاها و مصائب می یابیم که در مقابل این همه آزارها و سختی ها خم به ابرو نیاورده و با سخنان کوبنده خود، یزید و یزیدیان را رسوا می کند.
صبر و استقامت، بهترین وسیله برای تحمل سختی های عفاف و حجاب در حین کار است؛ چونکه حجابی که در حین کار باید رعایت شود مشکلات خاص خودش را دارد و این تحمل، از جنس تحمل زینبی در سختی ها به حساب می آید.
زینب (س) الگوی عبادت و بندگی

خداوند هدف خلق انسان را بندگی قرار داده است [۸] و پیامبرش را هم به این صفت ستوده است.[۹] حضرت زینب هم در اوج همه این مصائب از یاد خدا غافل نشدند و نه تنها عبادت های واجب بلکه عبادت های مستحب را هم ترک نکردند که این، نشان از اوج شخصیت این بانوی با کرامت دارد که نگذاشت مشکلات پیرامونش، او را از یاد خدا غافل کند. پرستار خوب کسی است که هر چند کارش سنگین و طاقت فرساست ولی در عین سختی کار، از یاد خدا غافل نشده و دیگران را هم تشویق به یاد خدا کند؛ چونکه یاد خدا مایه آرامش است.[۱۰]
شخصی به نام یحیی مازنی در مورد عفت و حجاب ایشان می گوید: «مدت ها در همسایگی خانه امیرالمومنین (علیه السلام) بودم. در این مدت، نه قامت زینب (علیها السلام) را دیدم و نه صدای او را شنیدم… [۱۱] حضرت زینب علاوه بر این که خود رعایت عفاف را داشت، در مجلس یزید از حجاب و عفاف جانانه دفاع کرد.[۱۲]
نتیجه اینکه؛ چنین شخصیتی نه تنها باید الگو برای پرستاران قرار گیرد؛ بلکه سزاوار است که الگو برای همه زنان آزاده باشد؛ چونکه هیچ گونه سختی و مصیبتی سبب نشد که حجاب و پوشش خویش را دست و پا گیر و مزاحم خود بداند؛ بلکه تا پای جان از ارزش های اسلامی دفاع کرد.
پی نوشت
[۱]. من لایحضره الفقه، صدوق، ج ۴، ص ۱۶.
[۲]. ثواب الاعمال، ابن بابویه، ص ۲۸۹.
[۳]. لهوف، ابن طاووس، ص ۱۶۰.
[۴]. سوره احقاف، آیه ۳۵.
[۵]. سوره هود، آیه ۱۰و ۱۱.
[۶]. سوره بقره، آیه ۱۵۵.
[۷]. سوره مریم، آیه ۶۵.
[۸]. سوره ذاریات، آیه ۵۶.
[۹]. سوره اسرا، آیه ۱.
[۱۰]. سوره رعد، آیه ۲۸.
[۱۱]. ریحانة الادب، مدرس تبریزی، ج ۸، ص ۳۲۶.
[۱۲]. الاحتجاج، طبرسی، ج ۲، ص ۳۰۸.

1400/09/19
21:15:08
5.0 / 5
800
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد