نور معرفت
حجت الاسلام نصوری در گفت وگو با نور معرفت:

علت موازی کاری نهادهای مهدوی فقدان سند بالادستی و متولی خاص

علت موازی کاری نهادهای مهدوی فقدان سند بالادستی و متولی خاص

به گزارش نور معرفت معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت اظهار داشت: علت موازی کاری نهادهای مهدوی نبود سند بالادستی، متولی خاص و متمرکز در امر مهدویت است که همه نظام از آن حمایت کند.خبرگزاری مهر - گروه دین و آئین- عصمت علی آبادی: از مهم ترین آموزه های دین مبین اسلام که در واقع جلوه گری و غایت مندی تاریخ به حساب می آید نظریه جامع و کامل و نجات گرایانه دین، یعنی «فرهنگ مهدویت» است. این آموزه، آینه تمام نمای پیشگویی وحیانی دین اسلام و آینده ای حتمی، روشن، فراگیر، مطلوب و موعود امم است. در واقع باید به این نکته تاکید نماییم که فرهنگ مهدویت مجموعه ای از نگرش ها، ارزش ها و هنجارهایی است که درباره ظهور منجی موعود از نسل پیامبران شکل گرفته و ریشه های معرفتی آن از کتاب و سنت استخراج می شود. از این منظر، فرهنگ مهدویت ریشه در تاریخ بشر دارد. به بیان دیگر، همه ادیان الهی از همان آغاز، منادی ظهور منجی موعود بوده اند.
از آنجایی که نگرش ادیان به تاریخ تحول خطی و سرانجام نیک برای انسان و جهان و تحقق وعده الهی بوده است، پیامبران آسمانی همواره از فرارسیدن عصر طلایی که تحقق بخش وعده الهی باشد، اطلاع داده اند. اما به صورت خاص، در اسلام هم آموزه مهدویت و به پیروی از آن، فرهنگ شکل گرفته بر مبنای آن هم قدمتی هم پای ظهور اسلام دارد. مؤمنان همواره به فرارسیدن چنین عصری بشارت داده می شدند. ازاین رو محور اساسی فرهنگ مهدویت را میتوان تحقق فرج و ظهور منجی موعود دانست. هرگونه نگرش، هنجار و سنت ها و شعائر خاصی که در یک جامعه حول چنین اعتقادی شکل می گیرد، می تواند در مقوله فرهنگ مهدویت قرار گیرد.
از دیدگاه برخی اندیشه وران، فرهنگ مهدویت مجموعه ای از آئین های اعتقادی، اخلاقی، رفتاری، مدیریتی، معرفتی و فقهی است که پیامبر اکرم و بر پایه وحی الهی برای هدایت انسان به ارمغان آورده و در طول دو قرن و نیم امامت اوصیای برحق او که عالمان ربانی و مخصوص الهی اند، تبیین، تشریح و تفسیر شده و به وجود مقدس نورانی حضرت ولی عصرهای منتهی می گردد و در دوران تقریباً هفتادساله غیبت صغری به وسیله سفیران چهارگانه آن حضرت با هدایت و رهبری آن ذخیره عدل الهی جریان می یابد.
اهمیت مسئله مهدویت سبب شده است در دهه های اخیر که تأسیس تشکل ها و نهادی فرهنگی و تبلیغات دینی رواج پیدا کرده است، یکی همچون این نهادها و تشکل ها، در ارتباط با ترویج فرهنگ انتظار و مهدویت باشد.
همه دستگاه ها و نهادهای حوزه مهدویت با وحدت رویه، مشارکت، همفکری، هم افزایی در کنار یکدیگر باید به توسعه فرهنگی مهدوی در جامعه منتظر بپردازند. اما متأسفانه شاهد برخی موازی کاری ها یا جزیره ای عمل کردن ها در این حوزه همچون فعالیتهای دیگر فرهنگی کشورمان هستیم که سبب شده است عمق تاثیر آنها در خلال سالهای اخیر کمتر از دهه های قبل باشد.
گاهی برای رفع ضعف های اجرایی یک نهاد یا سازمان یا انجام کارهای بر زمین مانده آن به ایجاد تشکیلات یا نهاد دیگری اقدام می شود در حالیکه نهاد یا سازمان قبلی برچیده نشده است این امر سبب موازی کاری های بیشتری می شود همین مساله سبب پیچیده شدن تصمیم گیری ها یا دخالت خواسته و ناخواسته در کار یکدیگر شده و گاهی سبب هدر رفت منابع هم می شود. در این خصوص با حجت الاسلام محمدرضا نصوری معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت به گفتگو پرداختیم که در ادامه حاصل آنرا می خوانید:
*چه عوامل و مشکلاتی سبب موازی کاری در نهادهای مهدوی شده است؟ برای حل این مشکل چه چاره ای وجود دارد؟
در خصوص موازی کاری نهادهای مهدوی مشکل اصلی در نبود نقشه و متولی خاص و متمرکز در امر مهدویت است که همه نظام از آن در عرصه آموزش، پژوهش، تحقیق، تبلیغ و اقدامات فرهنگی حمایت کند.
در این زمینه باید یک سند مهم تدوین شود که گویا شورایعالی انقلاب فرهنگی درحال تنظیم سندی برای این مورد است، اما این سند باید طوری تنظیم شود که برای همه مراکز مهدوی تعهدآور باشد. باآنکه برخی اقدامات انجام و ستادی به نام ستاد هماهنگی فعالیتهای مهدوی شکل گرفته است اما عملاً ضمانت اجرایی و جایگاه لازم را ندارد بنابراین چندان نمی تواند قدرت مانور داشته باشد.
پس از این ستاد، ستاد دیگری به نام ستاد فعالان مهدوی انقلابی درست شد، چنین عواملی سبب شد هر کسی خلائی از نظر خود مشاهده کرده و یک مؤسسه، مجموعه یا جریانی را راه اندازی می کند، این مسائل به نبود متولی و سند واحد در مهدویت برمی گردد، که تا این مسئله حل نشود پراکندگی و جزیره ای عمل کردن فعالیتهای مهدویت وجود خواهد داشت. البته خیلی از مجموعه ها همچون، بنیاد مهدویت، مرکز تخصصی مهدویت، مؤسسه آینده روشن، مؤسسه موعود، در عرصه مهدویت به صورت تخصصی ورود پیدا کردند و کار می کنند اما باید مأموریت های هر کدام از آنها مشخص شود.
در خصوص موازی کاری نهادهای مهدوی مشکل اصلی در نبود نقشه و متولی خاص و متمرکز در امر مهدویت است که همه نظام از آن در عرصه آموزش، پژوهش، تحقیق، تبلیغ و اقدامات فرهنگی حمایت کند
به عنوان مثال در زمینه هنر هنوز ما فیلم فاخر و خوبی در زمینه مهدویت نداریم. در هر بخشی نظیر صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه های علمیه و دانشگاه ها که باید ورود پیدا کنند مشاهده می شود که متولی و سند بالادستی که قدرت اجرایی و نظام مندی را داشته باشد وجود ندارد بنابراین موازی کاری های فراوان صورت می گیرد. گاهی یکی از علل این موازی کاری ها هم عدم اطلاع رسانی درست در عرصه فعالیتهای مهدوی است که صورت می گیرد.
*موازی کاری نهادهای مهدوی چه صدمه هایی به عرصه فعالیتهای مهدوی وارد می کند؟
از صدمه های موازی کاری در عرصه فعالیتهای مهدوی این است که یکدیگر را خنثی یا به تناقض و تضاد این فعالیت ها منجر می شود بنابراین باید فعالیتهای مهدوی در عرصه های علمی، پژوهشی، تبلیغی و فرهنگی هر کدام در حوزه خاص خود و با مأموریت های ویژه تعریف شود. قطعا اگر این اتفاق رخ ندهد صدمه های فراوانی همچون دخالت های افراد غیر متخصص را در بر خواهد داشت کما این که مدعیان و منحرفان سو استفاده های زیادی از این قضایا کردند و چنین فضایی سبب شده که مردم آن نگاه معرفتی اصیل نسبت به مهدویت را به دست نیاورند.
شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه مبانی سند بالادستی مهدویت را به حوزه های علمیه واگذار کرده است که ظاهراً مبانی آن نوشته شده است. متأسفانه در همین قضیه هم موازی کاری صورت می گیرد، در ابتدا سند مهدویت را بنیاد حضرت مهدی (عج) دنبال می کرد، وسط کار گفتند که این از مأموریت های حوزه علمیه است و آنرا به حوزه علمیه واگذار کردند که این هم هنوز به نتیجه مورد نظر نرسیده است.
*رسانه ها در مورد رفع موازی کاری نهادهای مهدوی چه اقداماتی می توانند انجام دهند؟
به طور قطع برای جریان سازی و ایجاد حساسیت نسبت به مقوله مهدویت مهم ترین مجموعه کمکی رسانه ها هستند. بدون ابزار رسانه و تبلیغ، فعالیتهای مهدوی به نتیجه و پختگی لازم نمی رسد، نیاز است که رسانه ها با ورود خود مطالبه گری و ایجاد حساسیت کنند و جامعه خواص را از حالت بی تفاوتی خارج کنند.
*چرا سند شورایعالی انقلاب فرهنگی هنوز به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده است؟
شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نوشتن سند بالادستی نهادهای مهدوی که به حوزه های علمیه واگذار کرده باید بودجه ای را اختصاص دهد چونکه برای هر سند نظام مندی هزینه صورت می گیرد؛ بنابراین باید با نخبگان گفتگو صورت گیرد و نظرات مختلف را جمع آوری کرد. چنین اقداماتی کارهای سنگین و پروژه ای است. شورایعالی انقلاب فرهنگی و نظام باید برای مهدویت بودجه خوبی را در نظر بگیرند که متأسفانه دیده نشده است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نوشتن سند بالادستی نهادهای مهدوی که به حوزه های علمیه واگذار کرده باید بودجه ای را اختصاص دهد چونکه برای هر سند نظام مندی هزینه صورت می گیرد
همچنین باید برای هر مساله فرهنگی پیوست مهدویت لحاظ شود. در هر مبحث فرهنگی باید دید آیا مقوله مهدویت در آن مبحث دخالت دارد یا نه که قطعا باید داشته باشد. ازاین رو باید نقطه نظرات و اظهارنظرهای صاحب نظران و نخبگان مهدویت را بشنویم و استفاده نماییم.
نکته مهم تر اینجا است که ما باید مراکز مهدوی خوب را تقویت نماییم. گاهی افزون بر این که حمایت نمی کنند مقابل مراکز تخصصی و مجموعه های مهدویت موانعی را قرار می دهند، متأسفانه این نهادها به بهانه این که در ارتباط با نظام و دولت می شود هزینه های مردمی هم به آن سمت کم می شود اما جریانات انحرافی هیچکدام مشکل مالی ندارند و مورد حمایت عوامل داخلی و خارجی قرار می گیرند.
*در زمینه بودجه چه اقدامات دیگری باید انجام گیرد؟
در زمینه اختصاص بودجه همه نظام اعم قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه باید هزینه های جلوگیری از انحرافات و صدمه های وارد بر جامعه در زمینه مسائل مهدوی را تقبل کنند. رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به بحث تمدن سازی پرداختند. باید پرسید که ما در زمینه تمدن سازی چه کار کردیم، تمدن سازی اسلامی یعنی فرهنگ جامعه را به جامعه منتظر تغییر بدهیم متأسفانه فرهنگ امروز جامعه ما منتظرانه نیست باید فرهنگ را منتظرانه کرد بنابراین تمام دستگاه ها باید پیوست مهدویت داشته باشند که به یاری خداوند به آن جامعه مهدوی دست پیدا نماییم.


منبع:

1400/09/08
10:35:46
5.0 / 5
602
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد