نور معرفت
تفسیر زیارت عاشورا به قلم سید محمدباقر علم الهدی ۱۸ ؛

چرا ما ظالمان ۱۴۰۰ سال پیش را لعن می کنیم؟

چرا ما ظالمان ۱۴۰۰ سال پیش را لعن می کنیم؟

کسانی که اهل بیت(ع) را از جایگاه خودشان محروم کردند امروز مورد لعن و نفرین مردم قرار می گیرند چون همه انسان ها این حق را داشتند که بیش از این از وجود آن بزرگان بهره ببرند.خبرگزاری مهر - گروه دین و آئین: زیارت عاشورا با مجموع درس های عقیدتی، سیاسی، فکری و انزجار از دشمنان دوده عصمت و طهارت، در حکم محک و معیاری است که سَره را از ناسره جدا می کند. زیارت عاشورا مجموعه ای از درس هایی است که هر کدام از آن ارزش هایی را ارائه می دهد و سر فصل های غیر قابل تردیدی را فرا راه انسان می گشاید و می تواند آدمی را در پیمودن راه راست و رسیدن به حقیقت راسخ و استوار نماید. زیارت عاشورا خود منشوری است که از هر جهت نوری از آن جلوه گر است چونکه این صحیفه بهانه ای است برای بیان مختصر امّا کامل از اسلام شناسی، معرفت شناسی، امام شناسی، جامعه شناسی و انسان شناسی. در این ایام می طلبد اندیشمندان به مدد اعتقادات راستین و فضیلت مدار مؤمنان بیایند و با تبیین صحیح اعتقادات اسلامی مردم را با عشق و معرفت بیشتر نسبت به ساحت مقدس پیامبر اعظم (ص) و دوده (ع) آشنا کنند.
این زیارتنامه توسط امام باقر (ع) به شیعیان تعلیم داده شده است و فقط یک زیارتنامه جهت عرض ادب ظاهری به محضر امام حسین (ع) و یاران ایشان نیست و معانی عمیقی در آن نهفته است.
بر همین اساس حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی استاد حوزه علمیه تهران از رهگذر شرح و تفسیر زیارت عاشورا، زوایای پنهانی که در این زیارت نامه قدسی نهفته است را مطرح و مطالب آن تقدیم مخاطبان می شود. قسمت های پیشین این تفسیر را می توانید در اینجا بخوانید. آنچه در ادامه می خوانید قسمت هجدهم تفسیر زیارت عاشورا است:
مطالبی که در این نوبت بیان خواهد شد تحت عنوان بیم ها و اندرزها در زیارت عاشورا است. در یکی از فرازهای زیارت عاشورا چنین می خوانیم «فَلَعَنَ اللَّهُ امَّهً اَسَّسَتْ اَساسَ الظُّلْمِ وَ الْجَوْرِ علَیْکُمْ اَهْلَ الْبَیْتِ»، خداوند متعال از رحمت خود دور سازد جماعتی را که اساس ظلم و جور را بر شما دوده (ع) پایه ریزی کرد و موجب شدند شما از جایگاه ظاهری خود محروم شوید؛ در این فراز از زیارت عاشورا به چند نکته مهم و اساسی پرداخته شده که بسیار حائز اهمیت و پند آموز است.
به عنوان مقدمه عرض می شود، پیامبر اکرم (ص) می فرمایند هر کسی در زندگانی خودش یک سنت حسنه ای را پایه ریزی کرد مادامی که این سنت حسنه در بین مردم و جامعه رواج داشته باشد پروردگار اجر، مزد و ثواب تمام افرادی که به این سنت حسنه عمل می کنند را در نامه اعمال این شخص که موسس آن سنت حسنه بوده قرار می دهد و همین طور هر کسی سنت سیئه و رفتار زشتی را در زندگی مردم و جامعه پایه ریزی کند و عملکرد خودرا بعنوان الگوی رفتاری زشت در بین جامعه جای بیاندازد خداوند متعال به اندازه تمام گناهانی که مردم بر اثر انجام آن عمل مرتکب این سنت زشت می شوند به همان مقدار برای آن فرد موسس گناه ثبت و ضبط خواهد شد. برای مثال اگر کسی در خانواده و یا در میان دوستان صندوق قرض الحسنه ای را تأسیس کند مادامی که این صندوق قرض الحسنه خدمت رسانی به اعضا و دیگران داشته باشد غیر از آنکه تک تک اعضای آن صندوق ثواب و بهره می برند به اندازه همه آن ثواب ها، به آن فردی داده می شود که این صندوق و سنت حسنه را پایه ریزی کرده است. یا بزرگ تر خانواده ای که سنت ازدواج آسان را در زندگانی فرزندان و مردم شامل اهل محل، روستا و شهر پایه ریزی می کند در زمره انسان های خیر اندیش و نیکورفتاری قرار می گیرد که اهل احیای سنت های حسنه هستند؛ بدین سبب به هر مقداری که دیگران به این سنت های حسنه عمل می کنند به همان اندازه اجر و پاداش برای مؤسس این سنت حسنه ثبت می شود، دقیقاً مانند کسی که سنت سیئه، زشت و یا گناهی را در جامعه پایه ریزی، چشم و هم چشمی ها را در جامعه ترویج و یا مدلهای جدیدی از سبک زندگی مسرفانه را بعنوان نمایش ثروت و اسراف در جامعه تبلیغ می کند چنین فردی در همه گناهان افرادی که در این دام افتاده و اهل معصیت شدند شریک خواهد بود و پروردگار به اندازه همه معصیت هایی که مردم گرفتار آن می شوند را به کسی می دهد که سنت سیئه را در جامعه پایه ریزی کرده است.
حال در زیارت عاشورا یک نکته اصلی و اساسی وجود دارد و آن این که می فرماید خداوند دور کند از رحمتش آن افراد و امتی را که اساس ظلم و جور را بر دوده (ع) پایه گذاری و بر آن بزرگان روا داشتند؛ باید دانست مراد از روا داشتن ظلم و جور چه چیزی است که در این فراز از زیارت عاشورا به آن تاکید می شود؟ برخی مواقع گفته می شود روا داشتن ظلم و جور همان ظلمی است که بر امام حسین (ع) آب را بستند و یا از میهمانان خویش با شمشیر برهنه پذیرایی کردند. اما در جای دیگر گفته می شود اساس ظلم و جور اینجا نیست! چونکه این عملکرد، نتیجه رفتارهای زشت و اشتباهی بود که در صدر اسلام رخ داد. پیامبراکرم (ص) در مسافرت حجه الوداع در واقعه غدیر خم روش و مدل حکمرانی به مردم بعد از خودش را به امت اسلامی به بهترین شکل شرح دادند و در غدیر خم امام علی (ع) را بعنوان جانشین بعد از خود به مردم معرفی کردند، این معرفی حضرت بعنوان یک سنت حسنه در جامعه جا افتاد و مردم با امیرمومنان علی (ع) بیعت کردند اما بعد دیده شد که بعد از رحلت پیامبراکرم (ص) اتفاقات دیگری رخ داد و مسیر تغییر و جهت مردم بر اثر شانتاژهای تبلیغاتی آن زمان، جهت دنیوی گرفت و خلافت دستور رسول الله (ص) تبدیل به حکومت شد؛ در حقیقت اساس ظلم و جور از اینجا صورت گرفت. این که امروز مطرح می شود پس از رحلت رسول الله مردم به در خانه دیگران رفتند و شورایی بر خلاف نظر پیامبر شکل گرفت از همین نقطه بود که اساس ظلم و جور در جامعه اسلامی رخ نمایان کرد و نشان داد، از همین جا بود که نتیجه سعادتمندی مردم متأسفانه تحت تأثیر قرار گرفت و گمراه شدند؛ بدین سبب شهادت امام حسین (ع) مربوط به سال ۶۳ هجری قمری نیست بلکه دلیل شهادت ایشان را باید در قضایای بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) جستجو کرد. بدین جهت است که زیارت عاشورا می خوانیم «فَلَعَنَ اللَّهُ امَّهً اَسَّسَتْ اَساسَ الظُّلْمِ وَ الْجَوْرِ علَیْکُمْ اَهْلَ الْبَیْتِ».
حال این افراد که بر خاندان عصمت و طهارت ظلم روا داشتند چه کسانی هستند؟ آیا همه مسلمانانی هستند که پس از پیامبراکرم (ص) بودند یا این که تنها عده ای خاص را شامل می شود؟ اما به هر حال هر کدام که باشد موسس انحراف مسیر ولایی دوده (ع) همان کسانی هستند که امام علی (ع) را خانه نشین کردند و کار را به جایی رساندند که حتی خیلی از اصحاب از گرد حضرت پراکنده شدند و تنها تعداد انگشت شماری قریب به هفت نفر نزد ایشان باقی ماندند.
حال اگر بخواهیم مقداری بیشتر مستند تر دراین زمینه صحبت نماییم روایت مورد اتفاقی از پیامبر اکرم (ص) بین راویان اهل سنت و امامیه وجود دارد که مورد اتفاق است این که حضرت می فرمایند هر کسی بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دار دنیا رفته است؛ ما اگر بخواهیم اینجا یک سوالی مطرح نماییم و آن این که حضرت زهرا (س) وقتی به شهادت رسیدند بطور قطع ایشان به مرگ جاهلی از دنیا نرفتند و امام زمان خویش را شناخته و از دنیا رفتند. اینجا اگر سوال شود امام، حضرت زهرا (س) چه کسی بوده است؟ آیا می توان گفت کسی غیر از امام علی (ع) که بعنوان اعلم الناس، اعبد الناس و ازهدالناس است امام حضرت دانست؟ بطور قطع خیر! پس اگر امام علی (ع) زمام ظاهری دنیا را به دست نمی گیرد این دلیل یک ظلم حاکمیتی است که در جامعه آن زمان بر ایشان روا داشته شد. ظلمی که ریشه در جهالت، بی معرفتی و دنیا گرایی مردم داشت، این ظلم موجب شد امام علی ۲۵ سال خانه نشین شوند؛ بدین سبب حضرت زهرا (س) امام زمان خویش را شناخته و از دنیا رفته است، امام زمان ایشان محبوس الید نیست! قدرت انجام مدیریت جامعه را به خاطر بی معرفتی ها و دنیا گرایی های مردم و شانتاژها، مکرها و سیاست مدورانه برخی افراد به نام دین را ندارد.
این حکایت از آن دارد که بیشترین ظلم نسبت به امیرمومنان علی (ع) روا داشته شده است و حضرت نخستین مظلوم این واقعه تاریخی صدر اسلام است. در بیانات راویان اهل سنت در کتب های معتبری از پیامبر روایتی نقل شده که حضرت به جناب عمار می فرماید یا عمار اگر دیدی همه مردم از یک مسیر می روند ولی علی یک مسیر دیگری را انتخاب نموده است حتما به دنبال ایشان برو، حتما در آن مسیری قدم بگذار که علی در آن حرکت می کند، همه مردم را رها کن از همه مردم ببر، عمار حواست جمع باشد همیشه علی در راه هدایت است طاعت علی طاعت من و طاعت من طاعت خدا است؛ از این نوع روایات بسیار است که از راویان اهل سنت به ما رسیده که همه حکایت از آن دارد که وجود مقدس امام علی (ع) بعنوان یک شخصیت ویژه، یک عنصر ملکوتی و خاص با اهمیت ترین جایگاه را در پروسه سعادتمندی انسان ها می توانست ایفا کند اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد و به ایشان اجازه ندادند از این فرصت بمنظور سعادتمند ساختن بشر بهره ببرند. برای همین است در ادامه این زیارت عاشورا می خوانیم «و لعن اللّه امّةً دفعتکم عن مقامکم و ازالتکم عن مراتبکم الّتی رتّبکم اللّه فیها» خدا از رحمتش دور کند آن امت و گروهی را که شما را از آن جایگاه و مقامتان محروم کردند و دور کردند شما را از آن مراتب ریاستی که خداوند متعال شما را برای آن مقام ساخته و آماده کرده بود؛ همه این فرازها و لعن ها هشدار است هشدار از این جهت که انسان ها گاهی اوقات در زندگانی خود به شکلی عمل می کنند که نتیجه آن صدها و هزاران سال باقی می ماند. زیارت عاشورا غیر از آنکه درس های اعتقادی و کلامی باارزش و ماندگاری برای ما دارد پیام های پرورشی ویژه نیز در بر دارد تا همه انسان ها حواسشان باشد و احساس نکنند که موضع گیری ها و تصمیم ها در خلأ و فضا محو می شود، از بین می رود و تأثیری ندارد؛ نه چنین نیست.
کسانی که دوده (ع) را از جایگاه خودشان محروم کردند امروز مورد لعن و نفرین مردم قرار می گیرند چون همه انسان ها این حق را داشتند که بیش از این از وجود امام علی (ع) و دیگر دوده (ع) بهره ببرند و استفاده کنند اما دشمنان دوده (ع) اجازه ندادند این فرصت آنگونه که خداوند متعال مقرر فرموده بود در اختیار این بزرگان قرار گیرد و مردم آنچنان که باید و شاید نتوانستند از وجود مقدس آنان مستفیض شده و از حضور آنان استفاده کنند؛ بدین سبب اگر امروز پرسش می شود چرا ما چرا آن ظالمان را لعن می کنیم؟ ما چه ربطی به مردم ۱۴۰۰ پیش داریم؟ پاسخ این است اگر امام حسین (ع) موفق می شدند تمام شئون زندگی را بارها و بارها به نسل ها و تاریخ معرفی می کردند شاید رفتار و عملکردهای امت اسلام خیلی بهتر از این بود که امروز است. یا اگر امام علی (ع) و دیگر ائمه اطهار (ع) می توانستند و فرصت می یافتند دقیقاً الگوهای برتر را بارها و بارها آموزش دهند شاید امروز وضعیت دیگری را امت اسلامی تجربه می کرد، ‬البته دوده (ع) الگوها و رفتارهای برتر را به امت اسلامی معرفی کردند و آموزش دادند اما چه بسا اگر بیشتر فرصت می کردند و می توانستند الگوهای پرورشی را در جامعه اجرائی کنند تأثیر پذیری این تربیت در زندگی بشر امروز مشهود بود و انسان ها سعادتمند تر می شدند. برای همین امروز کسانی که این فرصت را از ما گرفتند را لعن می نماییم چونکه آنان نگذاشتند دوده (ع) آنگونه که باید و شاید نورافشانی کنند و باغچه بشریت را آباد سازند.
دشمنان اسلام جایگاه امامت دوده (ع) را نتوانستند و نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند اما توانستند جایگاه ظاهری آنان را تحت تأثیر قرار دهند. دشمنان اسلام اجازه ندادند دوده (ع) آن جایگاه علی الاطلاق خودرا برعهده بگیرند، اجازه ندادند حاکمیت علی الاطلاق و مدیریت ظاهری جامعه را در اختیار داشته باشند، همین طور به لحاظ ظاهری اجازه ندادند آن مقامات ظاهری دوده (ع) بروز و ظهور پیدا کند؛ برای همین است که خداوند متعال در زیارت عاشورا می فرماید خدا از رحمتش دور کند آن گروهی را که مقدمه چینی کردند، به تهیه اسباب پرداختند و برای جنگ آماده شدند. عمر سعد مقدمه چینی کرد، آماده شد تا روز عاشورا با امام حسین (ع) بجنگد تا در این جنگ حضرت و یارانش را از صفحه روزگار محو کند. بدین سبب زمانی که گفته می شود وَ لَعَنَ اللَّه الْمُمَهِّدِینَ لَهُمْ بِالتَّمْکِینِ مِنْ قِتَالِکُم مقصود مقدمه سازان هستند، کسانی که مقدمات این کار را فراهم کردند. مقدمه سازان می توانند سربازان لشکر باشند، می توانند نیروهای لجستیک عمر سعد باشند، می توانند تهیه کنندگان آذوقه و ابزار و آلات جنگی باشند یا می توانند پشتیبان کنندگان پشت جبهه باشند. این فراز از زیارت عاشورا به ما این انذار را می دهد که مبادا عملکرد انسان به گونه ای باشد که در جهت تأیید عملکرد لشکر کفر و ظلم قلمداد شود. این که در روایت آمده هر کسی که راضی باشد به انجام کار یک عده ای این فرد در ثواب و گناه آن عمل سهیم است؛ نشان از پیام هایی دارد که می توان از زیارت عاشورا دریافت کرد. خداوند متعال از رحمت خود دور کند کسانی را که اسباب تهیه و مقدمات کار را برای جنگ آماده ساختند تا از این طریق امام حسین (ع) را به شهادت برسانند.
وقتی در فرازی از زیارت عاشورا می خوانیم بَرِئْتُ اِلَی اللهِ وَاِلَیْکُمْ مِنْهُمْ، وَمِنْ اَشْیاعِهِمْ وَاَتْباعِهِمْ وَاَوْلِیآئِهِم، در اینجا نقش دین مشخص می شود که در آشفته بازار جهالت ها، عصبیت ها و نادانی ها جامعه امروزی چه جایگاهی داریم و چه موضعی باید داشته باشیم؟ در روزگاری که مردم تحت فضا و جوهای مسموم تبلیغاتی حاضر می شوند شمشیر به روی امام زمان (عج) می کشند ما چه وظیفه ای داریم.

1400/09/04
20:15:37
5.0 / 5
913
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد