نور معرفت
آیت الله محمد جواد فاضل لنكرانی:

مقصر اصلی کشتار شیعیان قندوز افغانستان، آمریکاست

مقصر اصلی کشتار شیعیان قندوز افغانستان، آمریکاست

به گزارش نور معرفت رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام، در ابتدای درس خارج اصول امروز صبح، درباره کشتار فجیع مسجد جامع سیدآباد قندوز در افغانستان که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از شیعیان گردید، با اظهار تأسف شدید و همدردی عمیق با شیعیان افغانستان اظهار داشت: ما خودمان را در این مصیبت شریک می دانیم چون که این مصیبت، مصیبتی برای عالم اسلام است و نه فقط برای شیعه. نخستین وظیفه ما، طلاب، مسلمان و شیعیان این است که انزجار شدید خودمان را از این گونه فجایع اعلام نماییم.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی اضافه کرد: انگشت اشاره اصلی و مقصر اصلی این جنایت خود آمریکاست چونکه گروه جعلی داعش که توسط آمریکا و اسرائیل به وجود آمده صراحتا مسئولیت این کار را به عهده گرفته و از سویی سیاستمداران قبلی آمریکا هم تصریح کردند که داعش را ما به وجود آوردیم و الآن هم امکاناتی که داعش در نقاط مختلف دارد همچون در افغانستان، امکاناتی است که توسط همین آمریکا و اسرائیل در اختیار آنها قرار داده می شود.
گروه حاکم بر افغانستان مسؤول کشتار شیعیان این کشور است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه گروه حاکم بر افغانستان که با زور و با غلبه در رأس کار آمده و ما نمی دانیم بر کدام مبنای عقلی و شرعی و به حسب ظاهر آنجا قدرت پیدا کرده هم در این کشتار مسئول است هر چند مسئولیت اصلی با خود آمریکاست، و اگر کسی فکر کند که عامل دیگری در کار است این اشتباه می کند.
داعش برای از بین بردن اسلام ایجاد شد
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام افزود: داعش را به وجود آوردند به جهت اینکه اسلام را از بین ببرند، نه فقط شیعه را؛ همانگونه که ملاحظه کردید وقتی داعش وارد عراق شد چه مقدار زیادی از زن ها و افرادی که در مذاهب دیگر بودند را مورد تعرض قرار داد و به قتل رساند، به دروغ خودشان را مدعی اسلام قرار دادند اما به نام اسلام کودک کشی انجام دادند، جنایت انجام دادند. شما چه مسلمانی هستید که عده ای از مسلمان درحال نماز، آن هم در خانه خدا را به قتل می رسانید؟ این با کدام منطق سازگاری دارد؟
هدف اصلی ایجاد داعش، مقابله با انقلاب اسلامی ایران است
آیت الله فاضل لنکرانی فلسفه ایجاد داعش را خطرناک جلوه دادن اسلام در دنیا دانست و اظهار داشت: یک گروه تروریستی ایجاد کردند تا ذات خودشان را به نام دین و بر مبنای اعتقاد باطل خودشان جلوه بدهند و البته هدف اصلی شان تسلط بر عراق و سوریه نبود، بلکه هدف اصلی شان مقابله با انقلاب اسلامی ایران بود. الآن هم در حوادثی که در افغانستان واقع می شود همین هدف اصلی را دنبال می کنند.
کشتار و تخریب خانه های مسلمانان در افغانستان محکوم است
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام تخریب خانه عده زیادی از شیعیان و بیرون کردن آنها از خانه هایشان در مناطق دیگر افغانستان همچون منطقه دایکندی را هم محکوم نمود و اظهار داشت: مسلمان چه شیعه و چه غیر شیعه نمی تواند نسبت به این حوادث خلاف اسلام بی تفاوت باشد. این حکومت امروز افغانستان بر مبنای چه منطقی این کار را می کند ؟ کجایش اسلامی است؟ آیا اسلام فقط همین است که اینها بگویند زن ها نباید در صدا و سیما بیایند، در ادارات و کارهای عمومی بیایند، سر همین با هم بحث می کنند اما مسلمانی که در خانه ی خودش نشسته را از خانه اش بیرون می کنید و خانه خرابش می کنید تا آن منطقه را خودتان تصاحب کنید، این بر مبنای کدام منطق است؟
ضرورت مجازات عاملان کشتار مردم افغانستان توسط مجامع بین المللی
آیت الله فاضل لنکرانی افزود: امروز شیعیان افغانستان باید مورد حمایت همه شیعیان جهان و مسلمانان دنیا قرار بگیرند و بدانند حوزه علمیه، مراجع بزرگوار ما و رهبری معظم انقلاب، هیچگاه از این مسأله غافل نیستند و با تدبیر مسائل را دنبال می کنند اما همه ما نسبت به این گونه اعمال فجیع اعتراض شدید خودمان را اعلام می نماییم، مجامع بین المللی باید به میدان بیایند، باید عاملین این کشتار و همینطور عاملین آن آواره کردن ها را بگیرند و معرفی و مجازات کنند، باید برخورد کنند.
وی با انتقاد از رفتار دوگانه مجامع بین المللی و رسانه های غربی در مورد این حوادث اظهار داشت: چطور مجامع بین المللی درباره آوارگی هزاران نفر از مردم افغانستان هیچ حرفی نزدند، صد نفر در یک روز کشته شدند، تازه رئیس سازمان ملل یک حرفی زده! چرا مراکز بین المللی و دفاع از حقوق بشر، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا که ادعا دارد، سکوت می کنند؟
ضرورت روی کار آمدن دولت فراگیر در افغانستان با انتخابات
آیت الله فاضل لنکرانی ابراز امیدواری کرد یک دولت فراگیر که همه مذاهب در آن نقش داشته باشند آن هم با انتخابات از بین همه گروه ها در افغانستان به وجود بیاید تا مشکلات مردم افغانستان که از دهه های مختلف برجا مانده بر طرف بشود؛ چون که نه عقل و نه دین، دولتی که با زور روی کار آمده باشد را قبول نمی کند و اسلام این را یک امر صحیح نمی داند.
منبع:

1400/07/19
10:13:21
5.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد