نور معرفت

فدک تاریخ خاطره انگیز حضرت فاطمه(س) مادر سادات

فدک تاریخ خاطره انگیز حضرت فاطمه(س) مادر سادات

به گزارش نور معرفت کتاب «فدک؛ تاریخ خاطره انگیز حضرت فاطمه(س) مادر سادات» روایتی از ﺳﯿﺮه و ﺳﺒﮏ زﻧﺪﮔﯽ ﺣﻀﺮت زﻫﺮا(س)، شرح مساله فدک، ﻧﻤﻮدﻫﺎی رﻓﺘﺎری ایشان ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﺗﻌﺎﻟﯿﻢ اﻟﻬﯽ و ﺑﺮﮔﺮﻓﺘﻪ از ﺳﻨﺖ رﺳﻮل ﺧﺪا(ص) است.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بیست وچهارمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» که با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب های جدیدی که در بنگلادش و به زبان های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده اند، معرفی می گردند.
کتاب «فدک؛ تاریخ خاطره انگیز حضرت فاطمه(س) مادر سادات» نوشته سید محمد باقر الصدر با ویرایش حسین محمد علی عباس، توسط شهاب شهریار به زبان بنگالی ترجمه و در چارچوب 152 صفحه از جانب انتشارات آل رسول داکا انتشار یافته است.
این کتاب به کسانیکه در نهضت احقاق حق فدک در پشتیبانی از فاطمه زهرا(س) آغاز و تا به امروز شهید شده اند، هدیه شده و در شماره جدید ماهنامه «نشر بنگال» رایزنی فرهنگی کشورمان در داکا شرح داده شده است.
خلاصه موضوعات کتاب
سید باقر صدر در فصل اول کتاب مساله فدک را با در نظر گرفتن زخم دل فاطمه(س) و یادآوری خاطره پیامبر گرامی(ص) بررسی نموده است. در فصل دوم این مساله بررسی گردید که زمین فدک به زور از حضرت فاطمه(س) گرفته شده و این سلسله تا آخر خلافت عباسی جریان داشته است.
سید باقر صدر کتاب فاطمه و خانواده او نوشته العقد مصری را مورد انتقاد قرار داده و آن کتاب را فاقد منابع قوی دانسته است.
مساله فدک یک مساله ثروت سرقت شده نیست بلکه بالاتر از این است. این در واقع شورشی بود ضد حکومت و سیاست حاکم بر جامعه.
زمین فدک تنها ثروت شخصی و یا مملکتی نبود؛ بلکه حضرت فاطمه(س) می خواست اعتراض عمیق خویش را به میان بیاورد، چونکه جریان تاریخ از روز ثقیفه بنیانگذاری شده بود. در اواخر کتاب سید صدر، اطلاعات مهم و گسترده ای عرضه می دهد. سید صدر مباحث خویش را بر مبنای قرآن و احادیث مطرح کرده است.
سخنی درباره فدک
فدک از دیدگاه حضرت فاطمه(س) تنها مال اهدائی نبود که به بهانه منافع مملکتی از ایشان به زور گرفته بودند؛ بلکه با تلاش ها و جهادهای پیامبر(ص) برای توسعه اسلام در جهان ارتباط تنگاتنگ داشته است. این مساله زمانی اهمیتش افزوده می شود که می بینیم عده ای از رجال سیاسی برای استقامت موقعیت سیاسی خود درتکاپو می افتند. در نتیجه دروازه برای افراد فرصت طلب باز گذاشته می شود. سید باقر صدر در کل پژوهش خود صحابه پیامبر(ص) را به نیکی یاد می کند ولی از برخی از اشتباهات آنها صرف نظر نمی نماید. برای او اصل مساله حق و حقانیت اسلام است و مصونیت دین خدا.
اگر تاریخ را با حقیقت بسنجیم به نفع امت اسلامی است. تمامی روایات و استدلال کتاب از قرآن و احادیث گرفته شده است.
فصل های کتاب
فصل اول: صحنه اعتراض، آغاز، در محیط اطراف واقعه، وسیله اعتراض، روند مبارزه، جامعه زنان، یک واقعه عجیب.
فصل دوم: معنای واقعی و تمثیلی فدک، موقعیت فدک، فدک در مرحله اولیه، فدک در زمان حکومت امام علی، در حکومت امیه، در حکومت عباسی. ارزیابی موضوعی و تمثیلی فدک.
فصل سوم: تاریخ مبارزه، روش پژوهش تاریخ، ارزیابی تاریخ صدر اسلام، العقد و پژوهش او، قوه محرکه مبارزه، محرک اوضاع خلیفه اول، معیار سیاسی فدک، فدک با محیط و اطراف موضوع، ارتحال پیامبر(ص)، دیدگاه امام علی(ع) نسبت به حکومت و همزیستی مسالمت آمیز.
فصل چهارم: سخنان تاریخی حضرت فاطمه(س)، بردباری حضرت پیامبر اسلام(ص)، بردباری حضرت علی(ع)، مقایسه با دیگران، گروه حاکم، شورش عظیم.
فصل پنجم: دیدگاه داورانه این کتاب درباره وراثت حضرت رسول(ص)، موضع خلیفه ابو بکر.
منبع:

1400/07/12
21:47:14
5.0 / 5
770
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد