نور معرفت

دلالان تست کرونا در کمین زائرین اربعین

دلالان تست کرونا در کمین زائرین اربعین

به گزارش نور معرفت «برای این که کارهای ویزایتان راحتتر صورت گیرد، می توانم با دریافت ۵۰۰ هزار تومان برایتان تست غیر حضوری کرونا آماده کنم».به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این ادعای یکی از افرادی است که در مقابل کنسولگری عراق در جمع متقاضیان روادید برای پیدا کردن مشتری مطرح می کرد.

هر سال زائرین زیادی در اربعین حسینی عازم کربلا می شدند تا در جوار حرم مطهر امام حسین (ع) مناسک عزاداری را به جا آورند، اما سال جاری با زمزمه هایی درباره محدودیت سفرها از جانب دولت عراق، اوضاع بگونه ای دیگر رقم خورد. چندی قبل دولت عراق اعلام نموده بود که سال جاری تنها ۴۰ هزار زائر می توانند به این کشور سفر کنند که از این میان ۳۰ هزار سهمیه به زائرین ایرانی اختصاص داده می شود و سفرها صرفاً هوایی خواهد بود. از طرفی، وزیر بهداشت در ایام اخیر اظهار نمود: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا افرادی که می خواهند در مراسم اربعین حسینی حضور داشته باشند، باید حتما دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند در غیر این صورت، مجوز خروج از کشور و ورود به عراق را نخواهند داشت. این مورد سبب واکنش برخی افراد شد چون که معتقد بودند طیف وسیعی از نوجوانان و جوانان به علت دریافت نکردن واکسن، امکان سفر به عراق را نخواهند داشت. علیرغم این درباره محدودیت های سفر به عراق همچنان ابهاماتی وجود دارد و هنوز تصمیم نهایی مسؤلان در اینباره قطعی نیست و صرفاً ثبت نام از متقاضیان صورت می گیرد.

تلاش برای دریافت روادید عراق از جانب عده ای از متقاضیان سبب سوءاستفاده بعضی از دفاتر مسافرتی شده است به صورتی که چندی قبل با وجود ممنوعیت سفر به عراق بدون روادید، برخی دفاتر مسافرتی وعده داده بودند که برای مسافران در فرودگاه بغداد و نجف روادید صادر خواهند کرد که در نتیجه آن بعضی از مسافران به کشور بازگشتند.

برای آگاهی و اطلاع از وضعیت شرایط روادید مسافران به عراق به کنسولگری این کشور در مشهد می رویم تا از نزدیک پیگیر شرایط آنها شویم.

ادعای صدور روادید از طریق غیرقانونی

با مشاهده افرادی که برای دریافت روادید مقابل کنسولگری عراق تجمع کرده اند، وارد صف متقاضیان می شوم تا علت صدور روادید را با وجود ممنوعیت سفر به عراق جویا شوم. بعد از گذشت مدت کمی از حضورم در آنجا متوجه می شوم افراد رجوع کننده به سفارت، یا عراقی هستند یا شهروندان ایرانی که دعوتنامه دارند. یکی از این افراد که به ادعای خودش در بغداد زندگی می کند درباره شرایط سفرش می گوید: «من عراقی هستم و می خواهم از راه هوایی به کشورم برگردم برای همین محدودیتی در ویزا ندارم اما به ایرانیان ویزا نمی دهند. علاوه بر تست کرونا، تست هپاتیت، سل و اچ. آی. وی هم از ما خواسته اند. نتیجه تست کرونا را هم ۴۸ ساعت قبل پرواز باید تحویل بدهیم».

آقای میانسال دیگری که عراقی است و در ایران زندگی می کند، می گوید: «من، همسر و فرزندانم می خواهیم از راه زمینی و با خودروی شخصی به عراق سفر نماییم. در شرایط فعلی برای ویزا باید شناسنامه عراقی داشته باشید یا اگر گذرنامه ایرانی دارید، باید پدر و مادرت عراقی باشند».

کمی مکث می کند و ادامه می دهد: «البته فکر کنم با کاروان بتوانید به عراق سفر کنید».

برای اطمینان از این که به شهروندان ایرانی هم روادید عراق می دهند یا خیر به سراغ یکی از کارکنان کنسولگری که مقابل در ورودی ایستاده است، می روم. او می گوید: «به ایرانیان ویزا نمی دهند و فقط عراقی ها می توانند سفر کنند. سفر به عراق هم به صورت هوایی و هم زمینی انجام می شود. درباره این که ایرانیان چه زمانی می توانند ویزا بگیرند، هنوز چیزی به ما اعلام نشده است».

با وجود پاسخ کارمند کنسولگری همچنان به گفتگو با افرادی که مقابل در سفارت ایستاده اند، ادامه می دهم. دختر جوانی که با تلفن مشغول صحبت کردن است، توجهم را جلب می کند. سر صحبت را که با او باز می کنم، او مدعی است که عراقی است. وی در پاسخ به این سؤال که چطور می توانم روادید بگیرم، می گوید: «من از دیگران شنیده ام شرکتی مسافرتی به نام... با دریافت ۳۰ دلار ویزای دو هفته ای برای ایرانیان فراهم می کند».

۵۰۰ هزار تومان؛ هزینه تست غیرحضوری کرونا برای روادید عراق

چند پسر جوان روی پله ای کنار هم نشسته اند و با کنجکاوی همه افرادی را که به سفارت رفت و آمد می کنند زیر نظر دارند. درباره شرایط روادید سوال می کنم. یکی از آنها که خویش را مترجم معرفی می کند، می گوید: «هم حالا فقط عراقی ها می توانند به عراق بروند و ایرانیان نمی توانند ویزا بگیرند اما می توانم برایتان تست غیرحضوری کرونا بگیرم».

از او درباره تست غیرحضوری کرونا توضیح بیشتری می خواهم که می گوید: «۵۰۰ هزار تومان می گیریم و به جای این که شما تست کرونا بدهید، برای شما برگه تست کرونای منفی آماده می نماییم و نیازی به انجام تست ندارید».

وقتی از او سوال می کنم که آیا برای روادید هم می تواند برایم کاری انجام دهد، می گوید: «شخصی را می شناسم که به واسطه او می توانم برایتان ویزا فراهم کنم. شما بعدا با من تماس بگیرید تا خبرش را بدهم».

برای پیگیری ماجرا دو ساعت بعد با این فرد تماس می گیرم. او می گوید: «یکی از دفترهای مسافرتی که با آنها کار می کنم حاضر است شش میلیون تومان دریافت کند تا هم ویزا برایتان جور کند، هم تست غیرحضوری کرونا برایتان انجام بدهد. البته هزینه دریافتی فقط بابت بلیت رفت به صورت هوایی است. اگر هم با پروازهای عراقی بخواهید سفر کنید با همین شرایط ۹ میلیون تومان باید پرداخت کنید چون هواپیماهای عراقی کیفیت بهتری دارد».

این در حالی است که بعد از قطع تماس با این فرد با چند دفتر مسافرتی درباره روادید عراق صحبت کردم و تمامی آنها اعلام نمودند هنوز نامشخص است و اجازه ای برای صدور روادید ندارند.

مسئولان استانداری پاسخگو نبودند

برای پیگیری آخرین اخبار درباره محدودیت های سفر به عراق با محمدصادق براتی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی چندین بار تماس گرفتیم اما از جانب وی پاسخی داده نشد.

منبع:

1400/06/23
10:31:24
5.0 / 5
609
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد