نور معرفت
حجت الاسلام قمی در همایش مجازی ۱۰ هزار هیأت برگزیده كشور:

همه مسئولیم تا با رعایت دستورالعمل ها مجالس را باشکوه برگزار نماییم

همه مسئولیم تا با رعایت دستورالعمل ها مجالس را باشکوه برگزار نماییم

به گزارش نور معرفت حجت الاسلام قمی اظهار داشت: امسال بنا داریم حال و هوای شهر را محرمی نماییم تا مشخص باشد که محرم شده است. اگر کسی نمی خواهد این چنین شود ابلیس است، برای اینکه سرسلسله ابلیس به دنبال افول این مجالس است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، همایش مجازی ۱۰ هزار هیأت برگزیده کشور با حضور حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی و منصور ارضی مداح دوده (ع) بصورت مجازی انجام شد.
در ابتدا رحیم آبفروش با اشاره به این که همه هیأتی ها همیشه عقلانیت و دینانت را در کنار هم به تصویر کشیدند، گفت: امروز هیأتی ها پس از هشت سال خستگی و دمیدن ناامیدی درحال آن هستند تا نفسی تازه کنند، هم اکنون جامعه مداحان و هیأتی ها بجای این که خودشان را برای ایام محرم آماده کنند در استان سیستان و بلوچستان و همین طور خوزستان مشغول آبرسانی به هموطنان عزیزمان هستند چونکه هیأتی ها کارهای جهادی را در این شرایط وظیفه خود می دانند.
دبیر جامعه ایمانی مشعر افزود: هیأتی ها در طول تاریخ اثبات کردند که یگانه تشکل های اصیلی هستند که اصالتشان بی نظیر بوده و رسالت خودرا در عرصه های مختلف انجام می دهند.
در ادامه منصور ارضی در سخنانی با اعلان اینکه مجالس عزاداری محرم باید احیاگر خود و دیگران باشد، اظهار داشت: احیای خود و کسانی که در مجالس دوده (ع) شرکت می کنند چیزی است که همه به دنبال آن هستیم؛ سال قبل مجالس عزاداری محرم را به سختی برگزار کردیم و این امام حسین (ع) بود که پیروز شدند. بر این اساس یکی از اهداف و رسالت های مجالس عزاداری محرم باید احیاگری است.
وی با اشاره به عزاداری دوران پهلوی، اظهار داشت: در آن دوران که حکومت نظامی وجود داشت این هیأتی ها بودند که در روز عاشورا و تاسوعا در مقابل تیراندازی ارتش رژیم پهلوی پای دین ایستادند اما دست از برگزاری مجالس عزاداری حسینی برنداشتند.
توسل به امام حسین (ع) عین توحید است
منصور ارضی با اعلان اینکه غافل بودن از امام حسین (ع) غفلت از توحید است، اشاره کرد: با تعطیل کردن مجالس امام حسین نباید زمینه خوشی دشمن برقرار شود. مگر می شود گفت یک هفته پزشکان و تیم درمانی تعطیل شوند و به استراحت بپردازند؟ آیا این کار و بی توجهی به سلامت جسمانی مردم غیر عقلانی نیست؟ حال مگر می شود به سلامت روح و دین مردم بی توجه بود.
وی اضافه کرد: سنت های اصیل هیأت های مذهبی مانند راه اندازی دسته جات آن هم با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی باید برگزار شود، امام حسین (ع) زنده است و بخشش افراد در این دستگاه برقرار است. برای برگزاری مراسم محرم باید برنامه ریزی دقیقی صورت بپذیرد و تنها به فضای مجازی اکتفا نشود.
این مداح پیشکسوت مجالس عزاداری امام حسین (ع) را به جبهه حق تشبیه کرد و اظهار داشت: هر چه تکنولوژی پیشرفت می کند برخی راحت می نشینند و مجالس دوده (ع) را نیز بصورت مجازی برگزار می کنند، رهبر انقلاب مگر روضه خوانی خودشان را تعطیل کردند و مجازی در هیأت ها شرکت کردند که ما هم تعطیل نماییم. برای تعطیل شدن هیأت ها در سال قبل باید استغفار عملی صورت بپذیرد.
ارضی با تاکید بر این که رکن این نظام مقدس هیأت ها و سینه زن ها هستند، اشاره کرد: هیأتی ها در مقابل ظلم و طاغوت ایستادند و مبارزه کردند. هیأتی ها نباید نان به نرخ روزخور باشند بلکه با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا مجالس هیأت را برگزار کنند و به فضای مجازی اکتفا نکنند.
در اختتام اشاره کرد: امروز جای حاج قاسم سلیمانی خالی است، جای فریاد ایشان که یک نفره روضه های امام حسین (ع) را می خواند خالی است، او مرد روضه بود.
امسال همه ما مسئولیم تا با رعایت دستورالعمل ها مجالس را باشکوه برگزار کنیم
حجت الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در ادامه این مراسم در سخنانی گفت: هدف ما احیا و تعظیم شعائر حسینی است و امسال بیش از گذشته خودرا مسئول می دانیم.
وی اضافه کرد: امسال بنا داریم حال و هوای شهر را محرمی نماییم تا مشخص باشد که محرم شده است. اگر کسی نمی خواهد این چنین شود ابلیس است، برای اینکه سرسلسله ابلیس به دنبال افول این مجالس است.
حجت الاسلام محمد قمی: سال قبل هیأت ها با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مجالس عزاداری را برپا کردند که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و صدر تا ذیل وزارت بهداشت نیز تجلیل کردند. امسال نیز همه ما مسئولیم تا با رعایت دستورالعمل ها مجالس را باشکوه برگزار کنیم
حجت الاسلام محمد قمی اظهار داشت: سال قبل هیأت ها با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مجالس عزاداری را برپا کردند که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و صدر تا ذیل وزارت بهداشت نیز تجلیل کردند. امسال نیز همه ما مسئولیم تا با رعایت دستورالعمل ها مجالس را باشکوه برگزار نماییم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اضافه کرد: هر هیأت محلی مسئول تام محله و هر هیأت شهری مسئول تمام شهر است و باید کمک کنند تا دیگر هیأت ها نیز امسال جلسات خودرا برگزار کنند. ما در سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر نهادها همچون جامعه ایمانی مشعر، هیأت رزمندگان اسلام و … خادم شما در این راه هستیم.
وی اظهار داشت: در نسبت هیأت با دولت به آیت الله رئیسی عرض کردم که هیأتی ها کمک رسان شما خواهند بود. نباید قدرت هیأت ها را دست کم گرفت. البته تمام ارکان حاکمیت باید به هیأت ها بمنظور برگزاری جلسات کمک کنند اما اگر کمکی هم نشد با تمام سختی ها مجالس را با رعایت پروتکلهای بهداشتی در فضای باز برگزار خواهیم کرد.
حجت الاسلام محمد قمی در آخر اشاره کرد: ما کوتاه نمی آییم و جلسات را با هر سختی و با رعایت دستورالعمل ها برگزار خواهیم کرد.
فضاسازی امسال بسیار مهم است
حجت الاسلام مجید باباخانی، مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در بخش پایانی این همایش گفت: در هر شهری یک هیأت یا گروه جهادی بناست پای کار بیاید تا هر فردی خواست در خانه اش پرچم بزند کمک رسانی شود. برای این کار سامانه ای درحال تعبیه است که اطلاع رسانی خواهد شد.
وی با اشاره به این که فضاسازی امسال بسیار مهم می باشد، اشاره کرد: یک خیابان شهر با کمک تمام هیأت ها مفصل سیاه پوش شود تا الگویی برای دیگر مناطق باشد. بناهای بزرگ نیز با کمک نهادها سیاهپوش شود تا حال و هوای محرم جاری شود.
مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: ماذنه های مساجد و حسینیه ها ذکر اباعبدالله را پخش کنند و دسته های عزاداری با رعایت دستورالعمل ها و کنترل های لازم مانند مشهد در روز تاسوعا و عاشورا در یک خیابان مشخص عزاداری کنند. معتقدیم دسته روی می توان انجام داد.
باباخانی اضافه کرد: به خادمان هیأت ها و مساجد با سقف بلند شاید امسال فشار بیش تری وارد شود تا دستورالعمل های بهداشتی بصورت کامل رعایت شود برای اینکه شاید چندین نوبت جلسه در این مکان ها اجرا شود.
مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: در هیأت ها برای حضور خانواده ها تدارک خیمه کودک دیده شود تا با فرزندان حضور پیدا کنند.
وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد تا دستورالعمل ها بصورت کامل رعایت شود. هیأتی ها در زمان جنگ جان خودرا فدا کردند. در کرونا هم اینچنین کردند بطور قطع در محرم امسال نیز با تمامی سختی ها دستورالعمل ها را رعایت خواهند کرد.
باباخانی در آخر اشاره کرد: شعارهای «هر خانه یک پرچم»، «هر ایرانی یک پرچم» و «نسل حسینی» در محرم امسال دنبال می شود که با همدلی و هم افزایی هیأت ها برای تحقق آن تلاش کنند.
در قسمتی از این مراسم مدیران هیأت های استانهای مختلف نکاتی درباب رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای برگزاری جلسات محرم ارائه کردند و از عزم جدی خود برای برگزاری مجالس باشکوه با رعایت دستورالعمل ها در محرم امسال خبر دادند.


منبع:

1400/05/11
21:51:57
5.0 / 5
756
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد