نور معرفت
به دنبال شیوه های جدید مظلوم نمایی

افتتاح مركز فرهنگی یهودیان در پاریس

افتتاح مركز فرهنگی یهودیان در پاریس

نور معرفت: پروژه پرهزینه و مدرن فرهنگی یهودیان در شهر لیون به طور رسمی راه اندازی شد. مدیر این موسسه می گوید که ضرورت دارد که از هویت یهودی تقدس زدایی شود.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، سرانجام در ژوئن ۲۰۲۱ پروژه پرهزینه و مدرن فرهنگی یهودیان در شهر لیون به طور رسمی راه اندازی شد و مورد بازدید عمومی قرار گرفت. این مرکز بزرگ و نو آوارانه فرهنگی تلفیقی از موزه، مرکز اسناد و خانه فرهنگی با امکانات بسیار پیشرفته صوتی و تصویری و فضاهای مدرن مجازی است.
این مرکز بدنبال شناساندن «هویت یهودی» در دنیای امروز برای شهروندان فرانسوی از زوایای مختلف است. هدف اکتشاف «عالم یهودیت» در ابعاد مختلف مذهبی، فرهنگی و تاریخی آن با بهره گیری از اسناد و مدارک و حتی آثار باستانی با راندمان از تکنولوژی های مدرن است. در این مرکز فرهنگی تازه ترین فناوری ها در حوزه سمعی-بصری و ایجاد فضاهای نوآورانه مورد استفاده قرا گرفته است.
استفاده از تکنولوژی مدرن و ابزار و وسایل فوق پیشرفته بیشتر بمنظور جذب مخاطبان جوان و نوجوان و ارتباط دهی آنان با دنیای یهودیت بوده است. البته بمنظور جلوگیری از مشکلات احتمالی، اصرار بر این است که انستیتوی جدید یهودی بعنوان مرکزی کاملاً فرهنگی و نه تبلیغی-مذهبی معرفی شود. از نظر آقای فیتوشی مدیر موسسه یهود، هدف از افتتاح مرکز مذکور ایجاد فضایی مناسب برای دیالوگ بوده تا از این طریق پیش داوری هایی که موجب اوج گیری جریانات ضد صهیونیستی در اروپا شده، کاهش پیدا کند.
به منظور همخوانی بیشترِ مرکز جدیدالتاسیس با اصول لائیسیته فرانسوی، هانری فیتوشی می گوید: «امروزه دیگر یهودی بودن الزاماً به مدلول برخورداری از اعتقادات مذهبی نیست، بلکه حفاظت از ارزش ها و پاسداری از سنت ها و یا حتی دنبال کردن سبک خاصی از زندگی بدون انجام مناسک مذهبی کفایت می کند.» وی در ادامه می گوید که برای نیل به هدف مذکور وقت آن رسیده که از هویت یهودی بتدریج تقدس زدایی صورت گیرد بدین مدلول که قوم یهود نیز می تواند لائیک باشد.
اگرچه قسمتی از موسسه فرهنگی یهود، به معرفی اقدامات یهودی ستیزی جدیدی که در طول سالهای اخیر در فرانسه صورت گرفته است اختصاص دارد، اما دیگر به مطالبی تکراری همچون مبحث هولوکاست و جنایات نازی ها ضد یهودیان در طول جنگ جهانی دوم پرداخته نمی گردد. بنظر می رسد که مقامات یهودی به این نتیجه رسیده اند که تبلیغات گسترده و تکراری بر روی قربانی شدن یهودیان در قرن گذشته، دیگر تاثیر گذاری لازم خودرا از دست داده و باید به دنبال راهکارهایی جدید برای مظلوم نمایی بشیوه نوآورانه تر و عامه پسندتری باشند.


منبع:

1400/05/05
12:26:27
5.0 / 5
610
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد