نور معرفت

كتاب سفیر شیعه در غرب رونمایی گردید

كتاب سفیر شیعه در غرب رونمایی گردید

نور معرفت: کتاب «سفیر شیعه در غرب» زندگینامه عالم ربانی است که مسجد امام علی هامبورگ را با نظر آیت الله بروجردی تأسیس کرد. کتاب «سفیر شیعه در غرب» زندگینامه عالم ربانی است که مسجد امام علی هامبورگ را با نظر آیت الله بروجردی تأسیس کرد.


به گزارش نور معرفت به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «سفیر شیعه در غرب» در مجمع جهانی دوده (ع)باحضور چهره هایی نظیر مهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی سیاست خارجی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت الله رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت، حجت الاسلام پورمحمدی مدیر مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت الاسلام قاضی عسگر و... انجام شد.
مهدی مصطفوی در ابتدای این جلسه با اشاره به کتاب «سفیر شیعه در غرب» اظهار داشت: این کتاب سرگذشت زندگی عالم ربانی و اندیشمند فرهیخته، روحانی مجاهد آقای محمد محققی لاهیجی است. حالا نزدیک به 68 سال از فوت ایشان می گذرد. ایشان در عمر بابرکت خود توانست شرایطی را بوجود آورد تا مورد اعتماد مرجع عالیقدر تشیع، آیت الله بروجردی قرار گرفته و بعنوان نماینده ایشان به آلمان عزیمت کند. وی در حالی به آلمان می رود که تنها 44 سال داشته و این مساله بسیار قابل تأمل است.
وی افزود: این که کسی مثل مرحوم محققی آمادگی پیدا کند تا به آلمان برود و در هامبورگ مسجدی را بنا کند، موضوع بسیار مهم و قابل تأملی است. از طرف دیگر، این که این مرکز همچنان بعنوان مؤثرترین مرکز شیعی فعال است به سبب خلوصی است که بانیان آن داشتند. خلوصی که در اعتقادات، رفتار و حتی تامین بودجه این مسجد کاملاً مشهود است. همیشه وقتی بنایی ایجاد می شود، نام بانی آن روی آخرین سنگ آن بنا درج می شود اما جالب است بدانید که وقتی ساخت مسجد امام علی هامبورگ تمام می شود، تنها یک آیه از قرآن روی سنگ بنای پایانی حک می شود و آن هم مربوط به ساخت کعبه توسط حضرت ابراهیم است. این مساله نشان دهنده برکت وجودی این مسجد است.
موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، ارتباط خوبی است که مرحوم محققی با شخصیت ها و مراکز مؤثر آلمان برقرار کرده بود. این ارتباط موجب شد تا کارهای این مرکز به پایداری برسد.
ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیگر سخنران این جلسه بود که اظهار داشت: تبلیغ دین، تبادل افکار، اطلاعات و اعتقادات است و مُبَلغ باید واسطه حرف باشد. در جایی که انسان در تنگناهای کلامی می افتد، بهترین راه روی آوردن به هنر و استفاده از آنست. در این بین، یکی از راه های هنری، هنر تبلیغ کردن است. آقای محققی لاهیجی کسی است که هنر تبلیغ کردن در زندگی اش بسیار پررنگ است. او توانست با بهره گیری از هنر تبلیغ کردن نشان بدهد که همیشه نباید با کلام حرف زد و گاهی اوقات راه های بهتری برای تبلیغ کردن وجود دارد.
وی افزود: در فرهنگ به دنبال اقناع هستیم و اقناع کار هنرمند است. آقای محققی این قابلیت را داشت که افراد زیادی را تحت تأثیر قرار داده و آنها را اقناع کند. یکی از مهم ترین خاصیت های ایشان این است که وقتی وارد حوزه علمیه قم شد، سراغ درس هایی رفت که کمتر کسی آنها را می خواند و تدریس می کرد. برای مثال سراغ یاد گرفتن ریاضی رفت. همانطور که می دانید ریاضی در علوم فقهی کاربردهای زیادی دارد. این خاصیت موجب شد تا آقای محققی متفاوت با بقیه شود.
ابراهیمی ترکمان تصریح کرد: ایشان وقتی به آلمان سفر می کنند شخصیت های تراز اول علمی دور ایشان جمع می شوند و خودش با دست خودش از این افراد پذیرایی می کرد که این هنر تبلیغ است.
حجت الاسلام قاضی عسکر دیگر سخنران این مراسم اظهار نمود: مسئله تبلیغ در خارج از کشور، کار بسیار مهم و ظریفی است و به نظرم یکی از خلأهای جمهوری اسلامی در وضعیت فعلی این است که افراد شایسته و لایق را برای حضور در خارج از کشور و تبلیغ دین تربیت نماییم.
وی ادامه داد: آنچه موجب شد آقای محققی در خارج از کشور موفق شود جامعیت وجودی او بود. ایشان فکر بلندی داشت و فقط داخل کشور را نمی دید. او از علوم مختلف حوزه بهره گرفته و برای تبلیغ در خارج از کشور از همه این علوم بهره برده بود. باید دقت داشت که داشتن دانش زیاد برای تبلیغ دینی اصل مهم و اساسی است. گاهی اوقات می بینیم که فردی حرف می زند اما سخنشان ضد تبلیغ است. این مساله نشان میدهد که درک کاملی از اسلام ندارند. خاصیت دیگر آقای محققی مخاطب شناسی اوست. او برای همه طیف مخاطبانش برنامه ریزی می کرد؛ حتی برای مخاطب نوجوان، جوان و میانسال برنامه داشت. او اسلام را تک بعدی نمی دید و همه مسلمانان را با هر گرایشی که داشتند زیر چتر واحدی قرار داد. از این روی می توان به خاصیت دیگر آقای محقق پی برد و آن هم تواضع ایشان است.
قاضی عسگر افزود: به نظرم مبلغانی که ادعا نداشته باشند و با مردم متواضعانه برخورد کنند، موفق ترند و افراد بیشتری را جذب می کنند. عیادت از بیماران، تغسیل اموات، رسیدگی به امور مسلمانان و... همچون کارهایی است که آقای محققی در زمان حضور خود در مسجد امام علی دنبال می کردند که نشان از تواضع ایشان دارد. بنده معتقدم که روحیه تواضع آقای محققی یکی از دلیلهای موفقیت ایشان است. البته باید بگویم که این افراد واقعاً غریب بودند؛ بسیار دردناک است که او پس از سال ها فعالیت در این مسجد و کسب تجربه لازم به قم برگشته و برای امرار معاش کتابفروشی بزند و در نهایت فوت کند. امیدوارم که بتوانیم این خلأ را جبران کرده و پاسخگوی نیازهای مخاطبان خارج از کشور باشیم.
حجت الاسلام پورمحمدی در بخش دیگری از این جلسه اظهار داشت: بنظر می رسد که در تاریخ تشیع از امام جواد تا امام زمان علیهم السلام موضوع سفارت و نیابت بسیار مورد توجه بوده و جدی دنبال شده است. از این روی نقش آقای محمد محققی نیز بسیار مهم می باشد. بنده معتقدم که آقای محققی نماد تربیت شیعی مکتب قم است. وقتی که دوستان در مورد خاصیت ها و مشخصات ایشان صحبت کردند دیدم که او چه قدر شبیه به آیت الله عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم است و سبک زندگی او دارای چه جایگاه ممتازی است.
وی افزود: در مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطرات 406 نفر از علما را ثبت و از این بین تا حالا کتاب 70 نفر را چاپ کرده ایم. حالا کتاب های جدیدی را هم در دست تولید داریم این افراد الگوی زندگی ما هستند و باید از آنها سبک زندگی را یاد بگیریم.
آیت الله رمضانی گیلانی سخنران پایانی این مراسم بود. او اظهار داشت: آقای محققی را می توان به مفهوم واقعی مهاجر هدفمند دانست. تحصیل در محضر شخصیت های برجسته حوزه علمیه و تحصیلات در علوم روز از او شخصیت جامعی را ساخته است. به نظرم ایشان چون جهاد جدی علمی داشته است، مجاهد علمی است. به عبارت دیگر ایشان هم مجاهد فی سبیل الله است و هم مجاهد علمی است. تبلیغ به مفهوم واقعی به این معناست که موضوعی را به جان مخاطب بنشانیم و اگر کسی می خواهد به این مهم نائل شود، باید از دانش دین به مفهوم واقعی آن استفاده نماید و در کنارش معنویت و اخلاق نیز داشته باشد. آقای محققی این دو خاصیت را داشت. او هم از دانش و علم دینی برخوردار بود و به عبارتی متفقه بود و هم از معنویت و اخلاق برخوردار بود.
منبع:

1400/04/22
09:54:36
5.0 / 5
736
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد