نور معرفت

تاملی در قانون ابن سینا

تاملی در قانون ابن سینا

نشست «تاملی در قانون ابن سینا» با سخنرانی نجفقلی حبیبی بصورت مجازی برگزار می گردد.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، هجدهمین و نوزدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا در ایام چهارشنبه ۹ و ۱۶ تیر ساعت از ۱۱ بامداد به این مورد اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.
در جلسه اول به کتاب اول قانون و در جلسه دوم به کتاب دوم قانون پرداخته می شود.
در خبر برگزاری این نشست آمده است: کتاب «قانون» یکی از کتاب های ابن سینا در زمینه پزشکی است که نزدیک به ۷۰۰ سال در مراکز علمی اروپا تدریس می شد و بعد از کتاب مقدس، دومین کتابی که در اروپا به چاپ رسید، کتاب قانون ابوعلی سینا بود. حتی در دوران کنونی هم بعنوان بخش مهمی از طب کهن در مهم ترین مراکز و دانشگاه های جهان تدریس می شود. اصل کتاب به زبان عربی نوشته شده است که چندصد سال به عربی تدریس می شد و سرانجام عبدالرحمن شرفکندی (هَه ژار) آنرا به زبان فارسی ترجمه و منتشر نمود. در سالهای اخیر هم دکتر نجفقلی حبیبی پژوهشگر فلسفه اسلامی قلم به تصحیح این کتاب برداشته که تابحال کتاب اول و دوم قانون به همت انتشارات بنیاد ابوعلی سینا انتشار یافته است. کتاب اول در باب کلیات طب است و کتاب دوم قانون وارد بحث های تخصصی طب می شود و به داروهای مفرده و گیاهی می پردازد.
علاقه مندان می توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.
1400/04/06
11:35:29
5.0 / 5
1002
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد