نور معرفت
سید محمدباقر علم الهدی در گزارش نور معرفت مطرح كرد؛

شاخصه های مدیر جامعه اسلامی از نگاه امام رضا(ع)

شاخصه های مدیر جامعه اسلامی از نگاه امام رضا(ع)

به گزارش نور معرفت استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مسوولی که بتواند برپایه عقلانیت کشور را اداره کند و بر محور عقلانیت با دنیا تعامل داشته باشد قادر خواهد بود منافع و مصالح ملی را به بهترین شکل ممکن تأمین کند.خبرگزاری مهر- گروه دین و آیین- فاطمه علی آبادی: امروز ۱۱ ذی القعده سالروز ولادت ثامن الحجج حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) است. در تعالیم حیات بخش امام رضا (ع) در عرصه مدیریت جامعه و احیای امر خاندان (ع) فرمایشات بسیاری بیان شده که باید قابل توجه دولت مردان جامعه اسلامی باشد.
برای مثال‬ امام رضا (ع) در‬ فرمایشی والی مسلمین و مدیر امت مسلمان را به ستون خیمه تشبیه می کنند و می فرمایند آیا نمی دانی که والی مسلمانان همچون ستون میان خیمه است؛ بر طبق این فرمایش هر کس در هر زمان و مکانی که اراده می کند باید به مدیر جامعه دسترسی داشته باشد همینطور در جای دیگر می فرمایند مدیریت جامعه باید بر مبنای عقلانیت باشد؛ تنها مدیران عاقل می تواند جامعه را به سمت کمال سوق دهد. بر همین مبنا و به مناسبت سالروز میلاد امام رضا (ع) برای آشنایی بیشتر با شاخصه ها و خصوصیت های مدیر جامعه اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:
سید محمدباقر علم الهدی در گفتگو با خبرنگار مهر، به بایسته های مدیر جامعه اسلامی از نگاه امام رضا (ع) پرداخت و عنوان کرد: مدیریت جامعه اسلامی باید بر دو پایه اصول و مبانی مکتب اسلام استوار باشد تا بتواند از این طریق جامعه را به سمت تولید و تعالی سوق دهد تولیدی که در خدمت تعالی انسان و جامعه باشد.
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) افزود: نوع نگرش مدیر جامعه باید این باشد که با بها دادن به دنیا و افزایش نعمات الهی، جامعه را به سمت کمالات معنوی حرکت دهد؛ ازاین رو ارزش هایی که اسلام برای مدیریت اسلامی تعریف می کند هیچگاه در گذر زمان و تغییر مکان گرفتار تغییر نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه مدیریت اسلامی آمیخته با زندگی اوست و مسائل فردی مدیر از مسائل سازمانی اش قابل جداسازی نیست، اظهار داشت: امام رضا (ع) برای مدیر جامعه اسلامی شاخصه ها و خصوصیت هایی را مطرح می کنند که اگر شخصی آن خصوصیت ها را دارا باشد حتی در عصر حاضر که عصر تعامل و ارتباط است مدیری موفق به حساب می آید.
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با استناد به کلام امام رضا (ع)، اظهار داشت: حضرت فرمودند: مدیریت جامعه اسلامی باید بر اساس عقلانیت باشد؛ امروز آحاد مردم به دنبال پروژه ها و برنامه های عقلانی هستند تا از رهگذر آن بهترین زندگی را داشته باشند و این حق ملت ها است تا مدیرانی ارزشی و عاقل داشته باشند؛ ازاین رو چهره و شخصیتی که بتواند بر مبنای عقلانیت کشور را اداره کند و بر محور عقلانیت با دنیا تعامل و ارتباط داشته باشد قادر خواهد بود منافع و مصالح ملی را به بهترین شکل ممکن تأمین کند.
رئیس قوه مجریه بر مبنای فرمایش امام رضا (ع) باید ظرفیت خیرخواهی اش به اندازه یک کشور باشد تا مردم از خیرخواهی آنان بهره برده و از شرشان به دور باشند
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) اولین خصوصیت انسان عاقل از منظر امام رضا (ع) را خیرخواه بودن بیان و اظهار داشت: از انسان عاقل همواره انتظار خیر می رود برای همین مدیر و مسؤول عاقل همیشه می خواهد به مردم خود خیر برساند و هیچگاه کاری نمی کند که برای مردم گرفتاری ایجاد شود و زندگی آنان در تنگنا قرار گیرد طوری که سفره شأن کوچک شود و دستش در جیب مردم باشد.
وی اضافه کرد: برای مثال، در یک کانون خانواده این والدین هستند که همواره خیر فرزندان را مطالبه می کنند و بهترین تجارب خویش را در اختیارشان قرار می دهند تا آنان در زندگی موفق باشند، اما برخی ظرفیت وجودی شان به اندازه یک شهر است بگونه ای همه مردم شهر از وجود این فرد خیر می بینند و به او اعتماد می کنند، اما بعضاً ظرفیت برخی از انسان ها به اندازه یک کشور است و مردم از خیرخواهی آنان بهره می برند؛ رئیس قوه مجریه بر مبنای فرمایش امام رضا (ع) باید ظرفیت خیرخواهی اش به اندازه یک کشور باشد تا مردم از خیرخواهی آنان بهره برده و از شرشان به دور باشند.
دولت خیرخواه هیچگاه برای حل کسری خود دست در جیب مردم نمی کند
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: مسؤول خیر خواه، اگر با کمبود بودجه روبرو شود هیچگاه با ترفندهای متعدد اموال و دارایی های مردم را به نفع خود مصادره نمی کند تا از این طریق کسری بودجه کشور را تأمین کند؛ مدیری که باید تلاش کند، تدبیر داشته باشد و پیش بینی نماید اما کارهای خویش را واگذار می کند و در خانه می نشیند مردم را گرفتار کرده و هیچگاه نمی تواند گرفتاری آنان را گرفتاری خود ببیند. بدین منظور حضرت می فرمایند انسان عاقل شرش به مردم نمی رسد.
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق (ع)، خاطرنشان کرد: حضرت فرمودند اگر کسی به یک انسان خیانت پیشه اعتماد کند از دایره حمایت الهی خارج می شود؛ بر طبق این روایت مردم باید عاقل باشند و خودشان را مستحق ظلم نکنند. ملت ایران مستحق بهترین ها و آبادترین شهرها هستند و لازم است مسؤولان آنان از عاقل ترین افراد باشند.
وی با تکیه بر این که حضرت می فرمایند مدیر جامعه اسلامی نباید مردم را کوچک ببیند، عنوان کرد: این فرمایشات حضرت درمان دردهای جامعه کنونی است؛ خیلی از مدیران هستند که مردم را کوچک و کار آنان را ناچیز می بینند در حالیکه انسان عاقل کار مردم را بزرگ و تلاش خویش را کم و ناچیز می بیند، مدیر جامعه اسلامی از دیدگاه امام رضا (ع) شخصیتی متواضع و خاکسار است و مردم را بسیار بزرگ می بیند.
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی در ادامه اظهار داشت: مدیر عاقل خویش را وقف مردم می کند، از مراجعات آنان خسته نمی گردد و همواره خویش را خادم ملت می داند. مدیری که سنت های اشتباه در کشور بنیانگذاری می کند در همه گناهانی که مردم به واسطه آن سنت ها مرتکب می شوند شریک خواهد بود.
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) به دیگر خصوصیت مدیر جامعه اسلامی اشاره و اظهار داشت: امام رضا (ع) فرمودند مدیر عاقل فرصت های دنیا را اندک و عمر را گذرا می بیند برای همین هیچگاه از درخواست مردم و گره گشایی از مشکلات آنان خسته نمی گردد و این گونه نیست که ارباب رجوع در ساعت کاری بیاید و با درب بسته اتاق مدیر روبرو شود تنها به خاطر این که جناب مدیر مشغول شنا در استخر هستند.
وی اضافه کرد: گرفتاری های امروز نتیجه بی توجهی و همراهی نکردن با دردهای مردم است عید سال ۹۸ زمانی که در بعضی از شهرها سیل آمده بود این مردم بودند که به داد سیل زدگان رسیدند در حالیکه مسؤولان در تفریح نوروزی به سر می بردند حتی در جریان زلزله هم پس از سپری شدن ۱۵ روز از این حادثه همان مسؤولان با کفش های گلی وارد چادر مردم زلزله زده شدند.
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با اشاره به اینکه مدیر عاقل از علوم و دانش دیگران بهره برده و استفاده می نماید، اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) در اینباره فرمودند عاقل ترین انسان ها کسی است که علم و دانش خویش را با علم و دانش دیگران تکمیل کند؛ ازاین رو مدیر جامعه اسلامی باید علم و دانش مردم را به کار بگیرد برای مثال اگر مسؤولان کنونی از علم و دانش اقتصاد دانان استفاده می کردند امروز دیگر شاهد سقوط اموال مردم در بازار پول و سرمایه نبودیم.
گردن کج کردن در مقابل دشمنان شایسته مسؤولان جامعه اسلامی نیست
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) اجتناب از غرور و تکبر را از دیگر شاخصه های مدیر عاقل برشمرد و اظهار داشت: انسان عاقل هیچگاه گرفتار غرور نمی گردد و همواره خویش را محتاج خدا می بیند و مدام به دنبال تقویت ارتباط خود با پروردگار و درخواست کمک از حضرت حق است، چنین انسانی خویش را فقیر خانه خدا می بیند.
وی با اشاره به اینکه مدیر عاقل هیچگاه در مقابل دشمن خدا گردن خم نمی کند، خاطرنشان کرد: کسی در مقابل دشمن گردن خم می کند که او را بزرگ ببیند در حالیکه مدیر عاقل جامعه اسلامی با سر سپردن در مقابل خدا از کج کردن گردن در مقابل کدخدا اجتناب می کند. ملت ایران بارها مشاهده نمودند که دشمنان اسلام چگونه از انسان ها بعنوان نردبان بهره می برند و پس از بالا رفتن از نردبان با لگد آنرا عقب می زنند، برای مثال هشت سال است که مردم ایران گرفتار برجام است و مدام گفته می شود صبر کنید تا سیب و گلابی آن برسد.
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی بیان نمود: امام رضا (ع) فرمودند مدیر عاقل گرفتار منیت نمی گردد که خویش را معرفی کند؛ مدیر اگر اهل کار و تلاش باشد و به مردم خدمت کند همان خدمت کردن معرف او خواهد بود. مردم خلوص و کار مسؤولان را در نهایت آگاهی و بصیرت متوجه می شوند.
تولیت مؤسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن (ع) ضمن اشاره به این که انسان عاقل خویش را نژاد برتر نمی داند و هیچگاه مردم را به درجه یک و دو تقسیم نمی کند، اظهار داشت: کسانی که آمدند و گفتند ما نژاد برتر هستیم در عقل آنان باید شک کرد.
وی در انتها تصریح کرد: اگر مدیر جامعه این ده خصوصیت را داشته باشد عاقل است و فعالیت ها و اقدامات او حتی در ارتباط بر قرار کردن با دنیا بر مبنای عقلانیت خواهد بود، کسانی که می گفتند ما زبان دنیا را بلدیم و شما زبان دنیا را نمی دانید، آن کسانی که گفتند شما نمی توانید با دنیا تعامل و ارتباط برقرار کنید آمام رضا (ع) با تبیین این ده خصوصیت به آنان پاسخ می دهند که زبان دنیا باید بر اساس عقلانیت باشد در غیر این صورت این تعامل چیزی جز خسران نخواهد بود.


منبع:

1400/04/01
20:10:56
5.0 / 5
840
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد